Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Možnosti reálneho súboja v blossfechten
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Júl 14, 2009 10:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ilia: Ano pripomina to sportovy serm. Jednak z dovodou, ktore sme uviedli. Ako su zbrane. Okrem toho tomu prispeli aj uplne stiestnene podmienky, ktore neumoznovali nejaku takticku pracu v priestore a preto isiel kazdy hned vpred. Na ziadne body sa nehralo, cize kazdy sa snazil robit svoj utok bez obavy vlastneho zasahu.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Júl 15, 2009 7:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím s tým čo napísal Stettner. Našim cieľom tu bolo hlavne odskúšať zbrane a ukázať šermiarom o čo sa snažíme ako ich možno aj trochu do toho vtiahnuť. %Sermovačka sa zdala byť dobrým miestom, pretože tam bolo dosť šermiarov ktorí to mohli vidieť. ďalšie podobné "verejné skúšky" si asi vyžiadajú ale iné miesto.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Júl 15, 2009 7:38 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto : http://www.armor.com/sword203.html vyzerá byť trocha pevnejšie ale stále vhodné na voľný šerm. Čepeľ: 100 cm, Rúčka: 23,2 a váha: 1,36 kg. Nepozná to niekto?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: St Júl 15, 2009 3:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyzera to trochu ako cvicne mece na tejto stranke http://ensifer.carbonmade.com/projects/96362
Vyzeraju zaujimavo a ma tam aj sparringovy tesak. Boh vie ake ma ceny, nejak som nenasiel v tej galerii cennik.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Júl 29, 2009 8:43 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Niekolko ukazok prace z treningu: http://www.youtube.com/watch?v=EKM_tXlYiag
Zakladne kusy su rozvinute o mozne pokracovania do assault, ciste cu mozno dve. Pripadne komentare k veci su vitane.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: St Júl 29, 2009 1:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipán napísal:
Niekolko ukazok prace z treningu: http://www.youtube.com/watch?v=EKM_tXlYiag
Zakladne kusy su rozvinute o mozne pokracovania do assault, ciste cu mozno dve. Pripadne komentare k veci su vitane.


Bez toho že by som chcel uraziť, ale v podstate skoro žiaden útok nebol vedený na súpera, ale len pred neho. U nás platí, že ak nie je reálny útok, nemôže byť ani obrana. Ale je to len môj názor a fakt nechcem nikoho uraziť a ani netvrdím, že viem všetko najlepšie.

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: St Júl 29, 2009 1:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

fireball: nie v pohode, túto výčitku som pravdupovediac čakal ako prvú. Keď spom pozeral to video, povedal by som že je to tak 50 na 50. V niektorých ukážkach je súper na dosah a v niektorých nám vzdialenosť trocha ušla, ale nemyslím že veľmi. Skúšali sme na akú vzdialenosť dokážem súpera zasiahnuť ak sekám cez dlhý hrot a dobre sa natiahnem tak aj z tých väčších. V druhej ukážke je ale vzdialenosť napríklad zámerná. Každopádne vďaka za postreh.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Júl 29, 2009 7:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

citácia:
Marcipán napísal:
Niekolko ukazok prace z treningu: http://www.youtube.com/watch?v=EKM_tXlYiag
Zakladne kusy su rozvinute o mozne pokracovania do assault, ciste cu mozno dve. Pripadne komentare k veci su vitane.


Bez toho že by som chcel uraziť, ale v podstate skoro žiaden útok nebol vedený na súpera, ale len pred neho. U nás platí, že ak nie je reálny útok, nemôže byť ani obrana. Ale je to len môj názor a fakt nechcem nikoho uraziť a ani netvrdím, že viem všetko najlepšie.

Pat


Myslim si, ze tvoje pripomienky su irelevantne. Co pises je len ciastocna pravda a v aplikovani tohoto vyroku na video, opakujem, video a nacvicenu situaciu treba byt velmi opatrny. Je zaujimave posudzovat realnost utoku podla videa a nacvicenej situacie. Najma, pokial sa jedna o demonstracne video.

Jedno z top sermiarskych videi, ktore sa nachadzaju na youtube. Super! Cista technika, vycibreny pohyb. Len tak dalej!
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: St Júl 29, 2009 8:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

matoS napísal:
citácia:
Marcipán napísal:
Niekolko ukazok prace z treningu: http://www.youtube.com/watch?v=EKM_tXlYiag
Zakladne kusy su rozvinute o mozne pokracovania do assault, ciste cu mozno dve. Pripadne komentare k veci su vitane.


Bez toho že by som chcel uraziť, ale v podstate skoro žiaden útok nebol vedený na súpera, ale len pred neho. U nás platí, že ak nie je reálny útok, nemôže byť ani obrana. Ale je to len môj názor a fakt nechcem nikoho uraziť a ani netvrdím, že viem všetko najlepšie.

Pat


Myslim si, ze tvoje pripomienky su irelevantne. Co pises je len ciastocna pravda a v aplikovani tohoto vyroku na video, opakujem, video a nacvicenu situaciu treba byt velmi opatrny. Je zaujimave posudzovat realnost utoku podla videa a nacvicenej situacie. Najma, pokial sa jedna o demonstracne video.

Jedno z top sermiarskych videi, ktore sa nachadzaju na youtube. Super! Cista technika, vycibreny pohyb. Len tak dalej!


Sorry, ale vôbec netuším čo mi chceš povedať, aký je rozdiel medzi videom a nacvičenou situáciou??

Pat
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Júl 29, 2009 9:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Fireball, Hai..

Marcipán, je to krčovité, chýba tam uvoľnenosť, je to strašne napäté.. obranca čaká na útok "až sa trasie", útočník, tiež, "obrovské, zbytočné náprahy" chýba tomu "načasovanie" /tajming/, veľmi veľká vzdialenosť medzi spraringami, útočník moc "ukazuje", čo chce robiť, tiež sa príliš pri útoku odokrýva, veľmi dlhá doba medzi začiatkom a ukončením akcie.....

... ak by na mňa v rámci sparingu, prípadne nácviku základnej techniky niekto takto "vyletel" nerobil by som nič, žiadnu obranu, bolo by to zbytočné, načo, neohrozoval ma..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ilia
Bežný tlachal


Založený: 31 Dec 2008
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: St Júl 29, 2009 10:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mne sa to celkom paci, je to predsa nacvik technik, takze musime co to tolerovat a to "cakanie" je normalne ak je to trening Very Happy Alle suhlasim s Fireballom ohladne sekov do vzduchu. Pre mna je skor nerealne tempo, tym casta strata kontaktu a niektore zakoncenia, neviem ci by boli tak destrukcne vzhladom na zbran, ze by dokazali vaznejsie ublizit ci zastavit protivnika. Teda ak berieme, ze to je secna zbran, necitim tam akesi ohrozenie.
Ale toto je len pohlad z dalekeho vychodu Wink na to ako ma vyzerat realny serm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Júl 29, 2009 10:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Najma v druhej polovici vzdialenosti mi moc nesedia, ale inak sa mi to zda velmi, velmi pozeratelne.... Ked to na slovenskych podiach bude vyzerat "aspon" takto, bude spokojnych kopa ludi...

To trasenie sa sa mne osobne napriklad pozdava, rozhodne to vo mne neevokuje pocit, ze obranca vie, co bude utocnik robit, skor naopak. Perfektna iluzia neistoty zo superovho utoku, obrancovi mam chut verit, ze ma v zalohe kopu veci, predvida utok supera, ale stale si nechava moznost nejakej rezervy a casu na prekvapenie zo strany utocnika...

Priznam sa, ze tento sposob sermu mi nie je moc blizky a nemam ho vychytany, ale akcie v nom prevedene aj po spatnom prehrati davaju zmysel, sermujuci vedia, co robia, vedia sa hybat, mam z nich pocit, ze to skutocne maju v ruke. A hoci ide "len" o treningove video, je to o X tried lepsie nez to, co sa bezne prezentuje ako "serm". A tych par centimetrov navyse je v tomto pripade v tolerancii...

K velkym naprahom? Ehm, ehm....

Respect.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Júl 30, 2009 7:33 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ilia ktoré sa ti zdajú málo učinné?
Mijamoto: kde chýba načasovanie? A čo myslíš dlhou dobou medzi začiatkom a koncom? Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Št Júl 30, 2009 7:54 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto, Ilia: kde je problém s tempom? Možno pod pojmom tempo ruzumieme niečo iné, u mňa je tempo časový úsek pohybu ohraničený začiatkom a koncom tohto pohybu. To znamená, že v jednom tempe je možné vykonávať iba jednu činnosť, pričom nie každé tempo musí trvať rovnaký čas.

Mijamoto: napäté to samozrejme je, ide predsa o bojové umenie a nie o balet. A otvorene si povedzme šerm dlhým mečom je aj silová záležitosť. To čo si videl na tom videu nie je umelá choreografia z kung-fu filmu, ale napojenie techník, kde by mal byť súper po správnom vykonaní mŕtvy/vyradený.

Ilia: tiež sa chcem spýtať ktoré zo zakončení sa Ti zdá neúčinné. Inak meč nie je len sečná zbraň, významná časť popísaných útokov je bodná. vzdialenosť je v niektorých prípadoch trochu väčšia, ale pri natiahnutí sa (čo by sa molo diať) by sme sa takmer vždy zasiahli. V tomto systéme navyše existuje aj fáza takzvaného - zufechten, teda prišermovania, čiže musíš sa dostať na dosah ku súperovi.

V tých textoch medzi akciami je popísané čo a prečo sa robí. Toto bola interpretácia - netvrdíme že najdokonalejšia na svete, ale je to niečo kde sme prišli s vlastnou kožou na trh, aby sa mohlo diskutovať. Urobí to aj Mijamoto?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Júl 30, 2009 8:05 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To Olaff,

aby si prozumel, prečo mi vadí to trasenie sa a kŕčovitosť.
Ak mám takto "natikaného" súper, ktorý "až sa tak trasie, že sa nevie dočkať", tak pri sparingu/zápase "cuknem" urobím fintu, stačí ak naznačím klamlivý pohyb telom, ani nemusím predstierať útok, on čaká na hocijaký môj pohyb, na ktorý vyletí.... a ja to s prehľadom zakončím...
Ak to nebol súboj, ale len nácvik techník, tak to "podupkávanie a trasenie sa" sú zbytočné pohyby, ktoré by som sa snažil odstrániť, už len z toho dôvodu, že je to unavujúce a pri nich zbytočne vydávam energiu/silu, prípadne sa skôr unavím...

To trasenie môže byť tiež z prílišného napätia, ktoré sa prejavuje až v tej krčovitosti. Ak som takto napätý, tak mám napnuté iné svaly ako potrebujem pri seku, resp. úderem mám napnuté svaly tzv. "sťahovače" ktoré nepotrebujem pri akcii, pri ktorej sú potrebné tzv. flexory. Táto kŕčovitosť ma tiež spomaľuje, lebo keď som krčovitý, tak pred každou akciou, či už obrannou, alebo útočnou sa musím "uvoľniť" čo síce trvá krátky čas, /ale aj tak to spomaľuje moju akciu/,
Tiež pri sparingu/zápase je to "uvoľňovanie sa " veľmi vidieť, čím dávam súperovi signál, že niečo chcem urobiť, resp. že sa niečo bude diať a on má čas reagovať na mňa , príp. pripraviť sa..

Čo sa týka tých "veľkých náprahov" nemyslel som to tak, že sa útočník moc "rozháňa mečom". Z môjho pohľadu útočník, prípadne na útočníkovi je moc vidieť kedy zaútočí, veľmi zdôrazňuje samotný útok, čo je pre mňa "veľký náprah" čiže je veľká/dlhá doba medzi začiatkom útoku a samotným prevedením útoku, prípadne jeho ukončením...

Ďalej z môjho pohľadu útočník štartuje moc odokrytý, v prípade zápasu obráncovi stačí natrčiť meč a útočník si naň "nabehne", tiež väčšina útokov a proti útokov smeruje len na hlavu a krk pričom, trup a nohy sú úplne z môjho pohľadu nekryté a poskytujú obrovskú zásahovú plochu, najmä pri tzv. bojovom šerme, kde sa útočí na celé telo...


Mne takýto "natikaný" súper pripadá skôr ako neistý, že sám nevie čo chce, čo robiť, lebo má problémy sám so sebou, je nervózny, bojí sa ma, prípadne má rešpekt...
bárs by takýchto bola väčšina Laughing
Príliš veľa pohybov, kŕčovitosť , dupotanie, to je "začiatočnícka chyba" /aspom v karate/ osobne mám rešpekt pred súperom ktorý je uvoľnený, moc neposkakuje, nereaguje na "zbytočné útoky" /útoky, ktoré ho neohrozujú/ , ktorý moc neukazuje čo chce robiť a tak...
ale to je tiež moc japonský pohľad na zápas..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Júl 30, 2009 8:19 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto:

Dupotanie a pohyb - uvedom si, že ide o iné bojové umenie ako je karate. V kunste sa vyslovene vyžaduje aby si sa hýbal, bol si stále aktívny a často menil strehy. Tie strehy videu nie su síce vidieť, ale poskakovanie sa mi osvedčilo práve preto, že keď je telo rozpohybované, dokážem rýchlejšie zareagovať a uskočiť na ktorúkoľvek stranu. Keď stojíš nepohnute musíš to telo rozhýbať a to sa mi zdá pomalšie. Čiže, to poskakovanie neznamená "natikanosť" ale snahu byť v pohybe. Ja som totiž naozaj nevedel kedy na mňa zaútočí. Čo sa týka úvodných sekov, nemyslím, že by boli príliš otvorené, ani dlhé. Áno väčšina útokov ide na hlavu alebo na hruď, pretože to tak má byť. Existuje niečo ako uberlaufen. Pri bojovom šerme sa neútočí na celé telo, aspoň nie v kunste.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Júl 30, 2009 8:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To Jabčo,

aby si rozumel, nekritizujem, píšem "z môjho pohľadu" už neviem kto napísal : " bars by takýchto prevedení šermu bolo viac" s týmto úplne súhlasím, pripájam sa, viem, že to čo robíte je záležitosť posledných pár rokov, že ste na začiatku...
prídi do Trenčína na hradné slávnosti, hodíme o tom reč,

Čo sa týka toho tempa pri útoku, myslím, že píšeme o tom istom, len každý inak,
Tempo, čas pri útoku sa prispôsobuje situácii, ja tiež pri mojom útoku najmä pri zápase musím reagovať na obrancu, mením rýchlosť, smer útoku, /tzv. finty/ prípadne sa musím okamžite brániť, lebo dostanem...

Ešte k tej choreografii prípadne baletu kung-fu /čo je inak nesprávny názov, ale už je používaný a zažitý/ nepíšem o dohodnutých technikách,keď obaja cvičiaci vedia čo robiť, ale o tzv. voľnom zápase/sparingu, kde ide o to zasiahnuť súpera, prípadne bodovať /viď akýkoľvek športový zápas box, športový šerm, kendo etc/

A k tomu zverejneniu na You tube, nikdy som o tom neuvažoval, lebo to nemám za potrebu. Na You Tube je kopa videí s karate kde sú totálny mantáci, úžasní majstri a ja nie som ani taký manták, aní úžasný majster, možno niečo medzi tým Wink /mne úplne stačí naša stránka/

POdľa toho, čo čítam na tejto stránke, tak tu je pár ľudí, čo fakt robí šerm pre šerm, snaží sa mu porozumieť, ísť do detailov,ktorí môžu druhých učiť prípadne od nich sa môžu druhý učiť..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Júl 30, 2009 8:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcem sa zapojit do tejto temy, ale bohuzia deadlien v praci mi to nedovoluje poriadne. Cize mozno az vecer.
Ale len k poskakovaniu. Osobne mam iny styl poskakovania.
Ale:
asi karate
http://www.youtube.com/watch?v=T6euRSjH9Lg

sportvy serm:
http://www.youtube.com/watch?v=-HgKYKnRgME&feature=PlayList&p=09A15B2AE16095DB&index=0&playnext=1
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Júl 30, 2009 8:38 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcipán Ok,

byť v pohybe, to neznačí byť napätý, krčovitý, pohyb musí byť prirodzený, uvolnený, nie statický, súper ma "nesmie čítať" je to hlavne o psychike, o viere v seba, vo svoje možnosti a schopnosti...
Toto sa však nedá natrénovať, to musí prísť samé časom, na základe množstva zápasov, súbojov, každý si pri voľnom zápase musí nájsť vlastný štýl, vlastný spôsob boja, ktorý je len jeho, ak Ti vyhovuje trasenie a dupotanie, tak sa tras, dupotaj, ak sa postavíš pri zápasena hlavu tak sa postav a môžeš aj hýbať ušami, ak Ti to takto vyhovuje, je to Tvoj spôsob boja, Tvoj štýl a ja Ti do toho kecať nebudem...
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Št Júl 30, 2009 8:58 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Stettner to zhrnul dvoma videami, nic viac netreba. Mozno si len kuknut hocktore video zo sportu, kde sa na cosi caka...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 4 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk