Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Francuzska skola

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Pi Mar 13, 2009 4:11 pm    Predmet: Francuzska skola Odpovedať s citátom

Kedze je tu tema o talianskom serme snad sa uchyti aj tato.
Je tu niekto kto porovnaval niektorych majstrov francuzskej skoly a ze ako sa ich skoly lisia? (konkretne mam na mysli majstrov Angelo,Olivier, Labat, Liancourt...)
Ci sa nejak lisia v krytoch, utokoch a pod.

Dakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Pi Mar 13, 2009 8:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mozno ti trocha pomoze moj clanok o krytoch v prispevkoch. Skola sa lisila ale pozor na obdobie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: So Mar 14, 2009 7:58 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano ten clanok som cital. (je velmi dobry Smile) a prave preto sa chcem rovno spytat.

Pri krytoch ako terca, quinta,octava, pol kruhovy kryt atd. sa kryje na vystretu ruku (okrem quarty) cize sa kryje s odsunom (nie je to tam napisane ale inak mi nevychadza kryt na vystretu ruku) ale ako je to pri prime?
Olievier (Angelo) uvadza ze sa kryje na pokrcenu ruku. Olievier hovori, Super ta zaviaze do terce a "wants to get in by force" (nevem ako to dobre prelozit Smile) cize podla toho vychadza ze nerobis odsun a len pritiahnes ruku.Ale neviem? Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: So Mar 14, 2009 6:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

A predsa este jedna vec. Pri kryte mieris na supera. Ale kam? Angelo uvadza ze na hrud ale podla jeho ilustracii sa zda ze mieri neikam do nebies a Olievier nespecifikuje kam mieris.Len ze mas opoziciu. Tak ako to je?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Po Mar 16, 2009 9:18 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Samuraj6: To ci na vystretu alebo na mierne pokrcenu zavisi od konkretneho pripadu. Nemam v hlave teraz všetkých franc. majstrov lebo to nie je moja hlavná oblasť ale viem že je to individuálne. Pre porovnanie už taliani v 16. storočí radili kryť (keď už k tomu dôjde) na vystretú ruku bez pohybu vzad. Človek by pokrčením ruky a cúvnutím spôsobil sám sebe horšiu pozíciu (čelil by časti meča s väčšou energiou, musel by sa pri odvete znova dostávať vpred čo bolo podľa nich pomalé, vytvoril by priestor na obnovenie aktivity pre súpera, atď). Pri prime musis mat jemne pokrcenu ruku a tazko v nej mieris na supera. Na to sa vo franc. skole pouziva dlaňová poloha na tej istej strane ale v hrotom na súpera. Podla mňa inak nepôjde ani v prípadoch kde sa to spomína o úplne prepnutú ruku (skôr o mierne pokrčenú, nie stiahnutú), pretože úplným prepnutím ruky sa sami zbavujeme rýchlosti riposty (odvetu by sme museli vykonať len pohybom tela vpred lebo ruka by sa už nemala kam prepnúť), čo je vo francúzskom šerme základom. Tu je príklad Pariseho krytu:



Musis mierit tak, aby si ohrozoval zmysluplne miesto a aby si pri vzajomnej polohe cepeli v tej chvili mal prevahu. Vo vztycnych polohach by to malo byt niekde na hrud alebo tvar podla vysky stretu a v sklopnej polohe niekde na brucho.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Po Mar 16, 2009 10:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

To Marcipan: No s tym krytim. Uvadzaju na vystretu (Olivier, Angelo, Labat) co ale neznamena ze prepnutu alebo zamknutu v lakti. Jedinu quartu (a spominanu primu) kryju na pokrcenu. Odôvodnuju to tym ze napr. terca je nebezpecenjsi kryt ako quarta.A contra quartu uvadzaju ako najlepsi kryt.a v podstate pri vystretej ruke drzis supera dalej od sebe a staci ti mensi pohyb na vychylenie jeho zbrane.
Len teraz neviem ci ustupovali pri krytoch? Nikde to neuvadzaju a z ilustracii to je tazko vidiet (obcas sa zda ze neustupuju.A je celkom logicke co si hovoril ty o tej talianskej skole zo 16stor.)

A este by ma zaujimalo ako bodaju nizku quartu a tercu. Ich bod pozostava z troch casti. Dodrzuju tie iste zasady aj pri riposte a aj ked bodaju nizke body (na brucho)

Dakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ilia
Bežný tlachal


Založený: 31 Dec 2008
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Ne Mar 22, 2009 1:37 am    Predmet: Odpovedať s citátom

neviem kde by som to prilozil, mozno to bude celkom zaujumave Very Happy ak ste to este nevideli

http://www.youtube.com/watch?v=5iaLDNhvAnM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=uL9BWkN-Wcg&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=5JigsNa3u_s&feature=related
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ne Máj 24, 2009 8:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ilia-san, tie prvé dva linky ... strašné /horor hrúza,/ taká medializácia, toľko kriku pre nič, .... ak to bol duel, predmetom ktorého mala byť česť toho-ktorého pána, tak to si radšej mohli dať klasicky jeden druhému po papuly a možno by to vyzeralo lepšie, a hádam by to aj splnilo účel....chvala bohu, že súboje ako také zakázali pod prísnymi trestami.. Rolling Eyes
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
rasto hrcka
Bežný tlachal


Založený: 27 Sep 2008
Príspevky: 32
Bydlisko: Alzbetin dvor

PríspevokZaslal: Po Máj 25, 2009 7:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto len taka otazocka. sermoval si niekedy s kordom ked si dovolujes hodnotit tie duely? Sermoval si niekdy na "ostro" ? Pretoze to co sa u nas nazyva "volny" serm sa tak velmi odlisuje od toho realneho sermu ze nikto z nas nemoze povedat ze to bola hroza.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Máj 25, 2009 8:06 am    Predmet: Odpovedať s citátom

samuraj6, vyjadril som názor, že : "ak to bol duel, predmetom ktorého mala byť česť toho-ktorého pána, tak to si radšej mohli dať klasicky jeden druhému po papuly a možno by to vyzeralo lepšie, a hádam by to aj splnilo účel" ....

nevyjadroval som sa k šermu ako takému, prípadne k technikám a ani sa nebudem Wink to nechám na povoľanejších Wink

Ak tým pánom išlo o česť, prípadne pravdu, ktorú si chceli vybaviť súbojom tak to bolo strašné, šermovali tak, ako keby si "ani jeden nechcel potvrdiť svoju pravdu" Rolling Eyes , prípadne jeden druhého nechceli zasiahnuť a potvrdiť svoju pravdu, prípadne nechceli dostať zásah, k tomuto som sa vyjadroval, /k ich "nasadeniu" v súboji, japonci tomu hovoria "zanšin" tzv. bojový duch/

Ak by si možno dali klasicky po hube, tak by to malo viac grádov Laughing
Táká "férovka" na dedinskej zábave má viac grádov Twisted Evil

a propó reálne som nešermoval /to akože na život a na smrť/, ani nepoznám kto to robil, ale "reálne" som sa pobil Rolling Eyes
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk