Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Cirkev v dnešnej dobe.
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Koľko historikov a šermiarov je veriacich rímsko katolíckej cirkvi ?
Áno som veriaci.
60%
 60%  [ 20 ]
Nie niesom veriaci.
39%
 39%  [ 13 ]
Celkom hlasov : 33

Autor Správa
Lessa
Bežný tlachal


Založený: 03 Dec 2008
Príspevky: 25
Bydlisko: na polceste medzi Demandicami a Levicami

PríspevokZaslal: Ut Mar 17, 2009 2:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som neveriaca, ale poznám množstvo ľudí, ktorí sa považujú za veriacich. osobne proti cirkvi nič nemám a zastávam už spomenutý názor, že viera je osobná vec každého človeka. rovnako si myslím, že cirkev urobila omnoho viac dobra ako zla, aj keď sa sem tam vyskytli aj nejaké tie prešľapy (inkvizícia a podobne). to už je však dávno. dnes už , našťastie, nemá až taký dosah na riadenie spoločnosti, čo je podľa mňa len dobre a to z dvoch dôvodov.
prvým je, že nenútia ľudí nasilu sa pridávať k náboženstvu s odôvodnením " kto nie je s nami je proti nám "
tým druhým je, že sa konečne najviac priblížila k svojej skutočnej podstate a teda k viere čisto duchovnej, kde ide čisto o vsťah medzi človekom a bohom, ktorý nemá nič spoločné s jeho peňaženkov (lebo pripusťme si, desiatky odpustky a podobné veci človeka v minulosti vyšli celkom draho)
jediný problém však vidím v krstení. ako som už povedala, ja sama som neveriaca, rovnako ani moji rodičia a starí rodičia z otcovej strany neboli veriacimi. napriek tomu som pokrstená ako rímskokatolíčka ( či ako sa tomu hovorí) takpovediac z donútenia druhou starkou. podľa mňa by mali deti zostať nepokrstené až do určitého veku, v ktorom sú si sami vedomé svojej viery. nie takej tej že veria na ježiška, ktorý mosí darčeky, to hovoria aj "neveriace"deti. hovorím o takých, ktoré rady chodia do kostola a nerobia zlé veci, lebo vedia, že niekto tam hore ich vidí a oni by ho nechceli sklamať. veď ak sa pozrieme do Biblie, prvými pokrstenými boli práve dospelí ľudia, ktorí si vieru vyvolili sami z vlastného presvedčenia.
_________________
Čo môžeš urobiť dnes, odlož aj zajtra a máš dva dni voľna.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Mar 17, 2009 2:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

aaaaachhh som sa kusal do ruky ked som to čital pani alebo slečna
ach ale som si povedal, že nebudem tu začinať, výpravu. Smile

nechcem rozvírvať hladinu kľudu v tejto téme (lebo je to SERM .SK), je paradoxom ze najlepsie sú temy ktore s nim nič spoločného nemajú ked sa v domnelej predstave može vyjadriť ktokoľvek k čomukoľvek a preto zaregujem len jednym prikaldom nerozumnosti Vášho tvrdenia, preto skor na vec ktorá je trochu od temy naboženskej, viac správno organizačnej.

veci treba vnimat z pohľadu komplexnosti ....možno keby s súčastnosti církev vyberala za odpustky neboli by sme svedkami tych arch. hôrz, s večným odvôvodním, že nie sú peniaze na skutočné dielo. Nebudem sa rozvádzať o tom čo je mierovu kultúrnosti spoločnosti, či investície do verejnych budov alebo súkromnych, ale jedno viem, že bez tych desiatkov, by ste asi v mnohých mestach po "pamiatkach" nechodili.

Až skutočne ekonom. silný investor dokaže prekročit tieň ziskovosti a pozrieť sa na vlastné "dielo" aj z pohladu estetiky.

arch. som vybral ako priklad . Ale plati to pre vsetky oblasti činnosti ludskej spoločnosti.

k tomu záveru, čo ste nam o sebe porozprávali Smile svedcí len o tom, že ste nenaši v sebe an len chuď sa oboznámiť s pohnútkymi, ktoré vašu starkú viedli k takemu činu. (budme sa tvarit ako tajný spolok a neprezradim Vám to Smile ) verím, že sa raz možno k tomu dostanete a niečo si o tom prečitate, potom ju možno pochopíte. (neznamena to, že budete veriaca nebojte sa) to nie je infekčné. Prejavite tým len trochu úcty voči Vaším predkom.

upravne neskor:
ps: pre neveriaceho krst nie je prekažkou, tak ako piše brat Peter o par riadkov nižšie Smile voda na hlave je lepsi prípad ako napr. etnická ženská obriezka (keby ste pochádzali z ineho "kultúrneho" nekresťanského prostredia) Smile


Naposledy upravil Pavol Uličný dňa Ut Mar 17, 2009 3:29 pm, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PierLeBreton
Bežný tlachal


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 56
Bydlisko: Bratislava alte Stadt

PríspevokZaslal: Ut Mar 17, 2009 3:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

palo to celkom pekne nacrtol , poprve k udajnym prestupkom cirkvy hm ludia dnes maju tendencie cernit cirkev a mlady maju o nej casto predstavu ako o temnej organizacii zo stredoveku pravda je ale ta ze cirkev bol dlhu dobu jedina instytucia ktora zmiernovala utlak sirila vzdelanost cis a starala o kulturne blaho, europa vdaci krestanstvu a cirkvy za mnohe , avsak iste kruhy v sucasnosti sa snazia teto zasluhy bagatelizovat a obmielaju neustale hriechy cirkvy ako su krizove vypravy napr ja snimi stopercentne suhlasim drvyva vadsina laikov nema sajnu o co v nich vlastne slo a ake dosledky maju deto aj inkvyzicia ..a k tomu krsteniu ked neveris v boha a svatu cirkev krst ti nema preco vadit je to len voda co ti vyvliali na hlavu pre teba neyplivaju s toho ziadne negativne veic pre teba v sucasnosti takze utocit na toto je smiesne ..ja osobne som ale za navrat ku krsteniu v neskorsom veku aby sme sa takz bavili papierovych katolikov...oni produkuju snad najviac umelej spiny okolo matky cirkvy..ako posledne by som len cel pripomenut ze vadsina ludi ktory robia h. serm by maly mat aspon ciastocnu uctu voci cirkvy s vynimkou kacirskych husitou ci protestantov ineho razenie co delaju tridsiatku...
_________________
Und uns kann die ganze Welt
Verfluchen oder auch loben
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Michal Bažalík
Regrút


Založený: 17 Mar 2009
Príspevky: 2
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Mar 17, 2009 10:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jedna z veci co mna osobne najvacsmi oslovila na duchovnom zivote je ideal rytierstva, ideal ktory podla mna nikdy nezomrie a navzdy bude velkou motivaciou v zivote mnohych ludi. K tomuto ponukam jeden krasny citat, ktory dokonale vystihuje rytiera dnesnej doby:

"Môj rytier je z velkej časti rytier srdca, nie zbraní. V dnešnej dobe je viac potrebný. Je pevný a silný, ale nezneužíva svoju silu, ani ju nevystatuje na obdiv, pozná však sám seba. Je vo vnútri citlivý, vnímavý a chápavý, ale nedovolí aby to oslabilo jeho silu. Zároveň je však rozhodný a vytrvalý. Má v sebe aj podstatu vodcu, inak by nemohol byt hlavou rodiny a robit rozhodnutia v ich mene. Je poctivý a neženie sa za falošným úspechom a uznaním. Jeho najväčším cieľom je byt dobrým otcom a manželom, to je jeho bojisko. Svoju rodinu kladie pred svoje záujmy. Nie je však slepý ani k druhým ľudom a tak sa snaží pomáhat. Jeho kráľom je Boh a jedine jemu sa zodpovedá. má svoju hrdost a čest a chráni si ju, nebojí sa však priznat chybu. Je to rytier srdca. a tak sa snaží mat srdce čisté, pokojné a vyrovnané. Má aj svoje chyby, avšak vie o nich a prijal ich ako svoju súčast a tak ich vie využit vo svoj prospech. Nie je dokonalý, ale zo všetkých síl si snaží zaslúžit titul rytiera. Jeho srdce, aj ked pevné, je vo vnútri láskavé a nebojí sa lásku ukázat aj navonok, nehanbí sa za ňu, ved je jeho najväčšou zbraňou."

Ideal je len tazko dosiahnutelny stav, ale clovek sa moze zo vsetkych sil snazit zit tak aby sa tomu idealu aspon trochu priblizil.
A kedze rytierstvo a serm k sebe celkom pasuju tak dufam ze moj prispevok nie je velmi od veci...
_________________
Stať sa rytierom je poslaním človeka na zemi!

www.galahad.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: Ut Mar 17, 2009 10:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto je skvela tema, aj ked zastavam nazor, ze je ta sermiarskom fore tak trochu off topic (tak trochu dost).

Ak chce dotyčný autor zistiť, ako je to z veriacimi v dnešnej dobe, nech zabehne do kostola a uvidi na vlastne oči, tu na tomto fore sa to urcite nedozvie (v konečnom dôsledku, na tom to fore podava relevantne informacie len určita obmedzena skupinka ludi).

Ja osobne som v postoji, že k viere (akejkoľvek) som nebola vedená, keďže cela naša rodina boli presvedčený komunisti. Vo svojej profesii sa však denno denne potýkam s bibliou, evanjeliami a vecami s týmto súvisiacimi takže možem zodpovedne povedať, že trochu vidim do tejto problematiky a taktiež sa denne potýkam s veriacimi. Popravde veriacich je viac ako som si myslela, len mám pocit, že niektorým jedincom ako keby chybalo dostatočne vzdelanie v tejto sfere, pretože nie su schopny odpovedať na triviálne otázky.

Hlavným problémom však dnešnej cirkvy (a myslím že Palo Lux bude so mnou suhlasiť), je nedostatočná vzdelanosť samotných kňazov (trochu mi to pripomína situáciu v slovenskom šerme, ale nebudeme tuto delikatnu temu rozpytvavať Laughing ). Mnohy z nich donekonečna citujú bibliu bez toho, aby pochopili jej pravý význam. Tak sa potom nečudujme, že to z katolikmi vyzera tak ako to vyzera.

Mam taky silny dojem, že za tie storočia existencie cirkvy sa na ten základ, ktorý hlásal Ježiš (či bol alebo nebol Boží syn je len otázka viery, v každom prípade to bol chlap, ktorý mal dobrú ideu) nabalilo tolko balastu, že samotná idea kresťanstva sa nejak pod tym stratila. Katolikov, ktorý vedome pachaju zlo s tym, že sa s toho vyspovedaju a bude im odpustene stretam denne (čím sa vlastne ruhajú, lebo sa spoliehajú na Božiu milosť). Taktiež ľudí, ktorý prisahajú večnú vernosť a v zápätí zapru otca aj mater (aj Peter zaprel Krista, ale malo to slúžiť ako ponaučenie, nie ako príklad Wink ).

Takže mi teraz povedzte, koľko skutočných katolíkov chodí po svete? A mame spravneho katolika posudzovať podľa toho, či chodi pravidelne do kostola a na spoved, alebo podla jeho skutkov? čo je doležitejšie a čo si myslíte, žeby bolo Bohu milšie?

(ťažka filozoficka otazka..... Laughing )
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: Ut Mar 17, 2009 10:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Apropo, prečo to hlasovanie ma taku jednostrannu otazku?
to chceme zistit kolko je rimokatolikov, alebo kolko je veriacich? kde su grekokatolici, evanjelici, lutherani, kalvini, atd..... čo takto dat to pod spoločny nazov kresťania...
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
izmaelt
Bežný tlachal


Založený: 10 Okt 2008
Príspevky: 41
Bydlisko: Bratislava- Mlynské Nivy

PríspevokZaslal: Ut Mar 17, 2009 10:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte by som k rozdeleniu na jednotlivé obrady (tak sa to tuším nazýva), dal aj kolónku veriace, ale nezastáva veľkú časť učenia cirkvi. Ja som síce veriaci, ale ozaj nepotrebujem mnohé veci, ktoré sú súčasťou učenia.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 8:16 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Lessa napísala :
....... cirkev urobila omnoho viac dobra ako zla, aj keď sa sem tam vyskytli aj nejaké tie prešľapy (inkvizícia a podobne). to už je však dávno. dnes už , našťastie, nemá až taký dosah na riadenie spoločnosti, čo je podľa mňa len dobre a to.....

treba si dať otázku, čo je to dobro a čo zlo.... z ktorého pohľadu sa na to dívaš,
Osobne si myslím, že to "dobro" čo cirkev urobila a robí je len jej "kajanie sa a pokánie " za jej minulosť.. násilná katolizácia, rekatolizácia a pod./
Aj Dante vo svojej Božkej komédii umiestnil pápežov, biskupov a iných cicirkevných hodnostárov a pokiaľ viem tak to nebolo do neba.
Nemyslím si, že inkvízícia je len prešlap, je to niečo ako bolo ŠTB, KGB, Stasi a spol., represívny aparát, zločinecká organizácia založený na potieranie iných názorov a myšlienok...
Inkvizícia dodnes existuje, nebola zrušená len sa premenovala na /Ustav/Urad pre pravosť viery, alebo tak nejak a súčasný pápež bol šéf tejto inštitúcie/

Dodnes existuje tzv. Zoznam zakázaných kníh, ktorý doposiaľ nebol zrušený.

Cirkev nikdy "neprežerie" že prišla o svetskú moc a urobí všetko pre to, aby mohlo "ovládať" spoločnosť cez rôznych ľudí.

Dopísané neskôr :

je potrebné odlíšiť cirkev od viery Exclamation
Možno sa mýlim, ale RK cirkev má napísané, kto je "správny katolík" a čo tento musí robiť, ako musí rozmýšlať aby nim bol.
Ak tak nekoná, prípadne rozmýšla inak je to "heretik" a na herézu bol jediný správny liek "autodafé" /upálenie/
Pripomína mi to silno "Morálny kodex budovateľa komunizmu"
Aj o komunizme/socializme veľa ľudí povedalo, že to bolo dobré, len to do..bali ľudia
Ak človek nekonal podľa tohto "morálneho kódexu" už tu bolo ŠTB a persekúcie..

Zas na druhej strane, človek musí nejako ospravedlniť svoje konanie či už vierou, vyššími princípmy, konaním dobra a pod.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PierLeBreton
Bežný tlachal


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 56
Bydlisko: Bratislava alte Stadt

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 10:14 am    Predmet: Odpovedať s citátom

mijamato s tymto nemozem suhlasit :Nemyslím si, že inkvízícia je len prešlap, je to niečo ako bolo ŠTB, KGB, Stasi a spol., represívny aparát, zločinecká organizácia založený na potieranie iných názorov a myšlienok...
clovek sa musi divat na historicke okolnosti v spanielsku ich komplikovany vstah s inovercami pochopit viacere okolnosti a potom zisti ze skutky inkvizicie neboli niak vinimocne v danej dobe... dnesne popularne tvrdenie ze viera a cirkev su dne veci je nemiestne pretoze sam zakladatel kristus zalozil naslednictvo knazov a biskupov az po papeza a preto je nerespektovanie tychto autorit proti jeho voli..
lenka napisala celkom pekne nezaujate ale moj nazor je ze cirkev sa dnes pokazila pomerne dost od druheho koncilu ...ale aj tak treba si uvedomit co pre nas krestanstvo urobilo ako europe pomohlo 0 lent ak o idealoch sem poslem preklad
Biskup - Jacques z Vitry v roku 1126 - 1228 o templároch napísal:
„Musíte byť pripravený preliať svoju krv za Krista, to znamená, že položíte túžobne s mečom svoj život za Boha, nasledujúc príkladu istého rytiera, ktorý tvárou v tvár nesmiernemu počtu saracénov, prehovoril s hlbokou vierou a radosťou v srdci ku svojmu koňovi „Vraník, dobrý priateľ, učinil som na tebe cválajúc veľakrát kus dobrej práce, dnešná práca však prekoná všetky ostatné dni, pretože dnes ma odnesieš do večného života.“ Potom zabil veľa saracénov a nakoniec padol, ovenčený korunou šťastného mučeníctva.
mnohy by aj na toto utocili ako na prehresok cirkvy ale kazdy mysliaci europan asi chape obrovsku hodnotu tychto skutkov...
_________________
Und uns kann die ganze Welt
Verfluchen oder auch loben
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 12:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

PiereLaBreton, to je v poriadku, že so mnou nesúhlasíš,

Aby bolo jasne nenavážam sa/neútočím na veriacich, je mi jedno, kto v čo verí a ako verí, ja im do toho hovoriť nebudem.
Len neviem, prečo si mnoho veriacich myslí, že sú "lepší" ako " neveriaci" /Myslené všeobecne, nie konkrétne/
Tiež by zaujímalo, že v prípade ak by bola cirkev pri moci, či by mi aj potom dovolili byť "neveriacim" Asi nie.

Myslím, si že ten, citát biskupa Jacques z Vitry o tých templároch nie je najlepšie zvolený príklad Wink
Skús sa spýtať na Blízkom východe, čo si tam myslia o križiackych výpravách a o prvom dobytí Jeruzalema.
A ešte keď sme pri tých templároch, prečo ich vlastne ten Filip Pekný, zničil ? Veď aj on bol veriaci.
Dejiny sú plné "boja" svetskej moci proti cirkvy : Boj o investitúru, husiti /jedna z Husových téz "aby svetské "hriechy" nepodliehali jurisdikcii cirkvy/ reformácia etc..,
A čo kolonizácia Strednej a Južnej ameriky španielmy?
ďalej násilná rekatolizácia a protireformácia /Bartolomejská noc/ židovské pogromy, etc...

Žiaľbohu, všetko to bolo robené v mene Boha a v mene viery..
Sa niekedy divím, že Boh raz do toho jednu poriadnu ne..../vrazí, že sa na to môže vôbec dívať.

...a ohľadne toho pokazenia sa cirkvy od druhého koncilu,
Podľa Murphyho zákona čo sa už raz pokazilo, to sa nedá viac opraviť a každý zásah o opravu napácha ešte väčšiu škodu /voľne parafrázované/

Skús sa zamyslieť ako skončil každý ten, kto chcel reformovať cirkev

Aj komunizmus chceli "opravovať", prípadne reformovať a ......

ešte : Aký komlikovaný vzťah v španielsku s inovercami? kľudne napíšme s moslimami. Jediný probém s nimi bol, že boli inoverci.
Tento problém španiely nakoniec elegantne vyriešili dobytím Granady a problém - boj o rekonqvistu Španielska skončil.
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa St Mar 18, 2009 1:41 pm, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 1:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:

Len neviem, prečo si mnoho veriacich myslí, že sú "lepší" ako " neveriaci" /Myslené všeobecne, nie konkrétne/
Tiež by zaujímalo, že v prípade ak by bola cirkev pri moci, či by mi aj potom dovolili byť "neveriacim" Asi nie.


prvá čast - poopravim nemyslia si že sú lepší
ale myslia že sa majú snažiť byť lepšími. A uvedomovat si prave vlastné nedostatky.

druhá časť - velmi otázne. (Ak si zoberieme ze by sa jednalo o idalny stav a vedenie by sa držalo vlastnych kresťanskych zásad tak ano. )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 1:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

dnesne popularne tvrdenie ze viera a cirkev su dne veci je nemiestne pretoze sam zakladatel kristus zalozil naslednictvo knazov a biskupov az po papeza a preto je nerespektovanie tychto autorit proti jeho voli..

Mám tomu rozumieť tak, že Ježiš založil kresťanstvo a aj cirkevnú organizáciu?
Do 2. koncilu to bolo ok a potom to išlo dolu vodou?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PierLeBreton
Bežný tlachal


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 56
Bydlisko: Bratislava alte Stadt

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 1:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mijamato krestania niesu lebsi problem je v tom ze ako povedal palo snazia sa byt lebsimi nehovoriac o tom ze site zasady zivota su u nas nesmierne zavadzne a ateisti ich vobec nemaju....dalej vstah k inovercom v europe v obdoby stredoveku a ranneho novoveku je jasny bolit o nepriatelia musis pochopit ako veci sa udiali pre ludi boli neveriaci cudzi je mi jasne ze toto pochopit moze byt problem ale kedysi nebolt ak individualisticky pohlad na sve ako dnes ludia boli krestania tym padom vedeli co mozu od druheho cakat a vedeli ze ak je krestan je ich brat pri moslimoch ci zidoch si nemohli byt isty ctenim rovnakych hodnot a casto sa stalo ze prave z tychto stran boli podvedeny ci napadnuty preto si vybudovali voci nim prirodzenu zast

ku kriziakom v svatej zemi podme s ana to pozriet nasi putnici tam chodili od nepameti a nikomu to nevadilo ani zidom co na tom zarabali a neskor ani mierumilovnemu moslimskemu obyvatelstvu ktore TAM DOSLO NESKOR!ale bolo mierumilovne takze nevadilo potom ale dosli seldzucky turci a povrazdili ako krestanov tak aj povodnych obyvatelou vo velkom meritku anecely pustat putnikou potom ohrozili este aj byzanciu a tuhla ide armada kriza a zraza ich an zem to ze boli iste ujmi aj na civilnom obyvatelstve je logicke sak je vojna navise sa musit vzit do role crusadnika ty nevies rozlisit ci je tento moslim nepriatel ci nie navise zidia podporovali obchodom nepriatelou vypravy a tym s asamis tali nerpiatelmia pod v kazdom pripade kriziaci nebojovali proti POVODNEMU OBYVATELSTVU toto si treba uvedomit seldzuci tam prisli tesne pred nimi takz tolko ku vypravam ja toto obdobie mimoriadne vyzdvyhujem
ako posledne necem abys i pochopilt oto vsetko ako pychu cez ktoru nevidim an neveriacich abo inovercou len men je luto ze europa ktora tak vela dostala od tejto viery sa jej teraz obracia chrbtom a hned sa nam tu rozsiruje odrazu islam a pod...jaj karol martels aobracia v hrobe...
_________________
Und uns kann die ganze Welt
Verfluchen oder auch loben
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PierLeBreton
Bežný tlachal


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 56
Bydlisko: Bratislava alte Stadt

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 1:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ing.Bobó ano kristus zalozil aj cirkev nastolenim naslednictva petrovho ...
a to druhe toto neni z tak moc cisty pohlad na vec je ale sposobeny mojimi simpatiami lefevristom nevravimz e vse v koncile pbolo zle ale viacere veci s amne OSOBNE nepacia ale to neznamena ze by som sa odvratil...ten druhy koncil podla man nema cenu tu rozoberat ak vas to zaujima odporucam napr
http://www.kredo.sk/bforum/default.asp
tuna sa o tom mozete dozvediet viac ak vas to zaujima a ak mate vyhradeny nazor mozete ho tu konfrontovat..
_________________
Und uns kann die ganze Welt
Verfluchen oder auch loben
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 1:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

PierLaBreton,

trafil si klinček po hlavičke, myslia si, že nám "neveriacim" niečo chýba..
Ja, ako neveriaci som úplne bez zásadový, vôbec nemám úctu pred životom, kade chodím, tade vraždím, kradnem, lúpim, klamen a čo ja viem čo ešte... aha, ešte pijem krv neviniatok a robím to pre radosť z vlastného egoizmu a pre svoje vlastné dobro..
Sorry, ale nedalo mi na to, že ateisti nemajú žiadne zásady...

Veriaci majú výhodu, vyspovedajú sa, dostanú rozhrešenie, je im odpustené, ale čo ja Neverieci ?/nemám rád slovo ateista/, ja sa s mojimi hriechami musím vysporiadať sám...

Ako to znie " Človeče nesúď, aby si nebol súdený", alebo tak nejako
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PierLeBreton
Bežný tlachal


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 56
Bydlisko: Bratislava alte Stadt

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 2:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

mijamato ja som nepovedal ze ateista nema hodnot ,ale sam si ich buduje je vela cnostnych ateistou a su casto lebsi nez viacery katolici, ale men ide o to ze niesi viazany moralnymi hodnotami ked ich naplnas je to pekne ,ale krestania ich plneni e beru ako samozrejmost a neplnenie ako hriech...o to mi tu slo je moderne tvrdit ze krestania povazuju neveriacich za menejcennych ,ale prave je to naopak vadsina ludi pohliada na veriacich ako na retardovanych...koly negativnej propagande sirenej v sucasnosti inak podla druheho koncilu ktory som spominal je mozne ze aj neveriaci ci inoverci budu spaseny.. takze tu je jasny znak ze sa nesnazime nad nikoho vyvysovat ake ine nabozenstvo dava moznost spasi inovercom? tu je ukazane ze ide o moralne hodnoty ale mam pocit ze to nebolo to co by mnohy cely pocut...
_________________
Und uns kann die ganze Welt
Verfluchen oder auch loben
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 2:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:


Veriaci majú výhodu, vyspovedajú sa, dostanú rozhrešenie, je im odpustené, ale čo ja Neverieci ?/nemám rád slovo ateista/, ja sa s mojimi hriechami musím vysporiadať sám...


hm je to presne tam kde to nemuselo byt,
tato hlaška je krasnym prikladom rozsahu znalosti problematiky
nie som tu od toho aby som ti vysvetlil ako to je ale takto to nefunguje,
je to len akýsi povrchný pohlad luďi z vonku neznalých podstaty.

v skratke .... nie je to pravda Smile kto si toto myslí klame sam seba bez ohladu ci je to kresťan alebo nie ( umyselne nehovorim len o katolikoch lebo odpuštanie nie je charakteristicke len pre nich)

zda sa však že tieto posledne prispevky odhalili mieru povrchnosti vedomostí v téme.
Je potrebne? aby sme tu riešili vsetko od Adama? myslim ze nie. Je ot ako ked sa bavia dvaja chlapi na stavbe o jadrovej fyzike.
Rozpravat sa sice možu ale asi knihu nenapíšu.

Ja som tiež len chlap zo stavby Smile a neverim ze niekoho presvedčim v otázkach viery. (napr. niekoho kto holduje orientálnym kultúram - ospravedlňujem sa za priklad mijamoto ale nedalo mi Smile )
a Diskutovat tiež nie je o čom, ked nic o tom nevieme že? diskutuje sa nadpreštudovanou problematikou. Bez toho je to len o tom ze ja si myslim ty si mysliš. jasi myslim ty si mysliš a tka dokola Smile
popiseme 15 stran a zabijeme more casu a nic neobjavime Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 3:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ufff, to mi odľahlo, že aj ja neveriaci môžem byť nakoniec spasený...

Aby si rozumel som krstený aj prvé prímanie mám a to až v 25 rokoch, keď som sa ženil, lebo rodina mojej manželky veeeľmo chcela svadbu v kostole a čo človek neurobí pre dobro rodiny Razz
Ako veriacim im bolo úplne jedno, že som "odrbal" farára, že chodím do kostola a tak, dodnes mám z toho výčitky, lebo farára poznám ako " normálneho" dá sa s ním pokecať úplne o všetkom /žiaden fanatik, bárs by všetci farári boli taký/ určite na to mne "videl" tiež aj v prípade krstu dieťaťa som znova "odrbal" ďaľšieho farára, hambím sa za to ako pes... Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed , ale nepomôžem si.
Teraz svokara chce silou mocou dať malú na náboženstvo...
Je to správne?

V Ústave SR je napísaná, že Slovenská republika sa neviaže na žiadnu ideológiu a náboženstvo, tak mi povedz,prečo sa náboženstvo učí na základných školách ako nepovinný predmet aj z daní nás neveriacich?
Prečo je cirkev platená aj z mojich daní, nech sa platí miestna cirkevná daň a som zvedavý koľko ľudí by bolo veriacich..
Ja osobne som proti výučbe hociakého nábožestva na štátnych školách,
Vieš aký je rozdiel medzi povinne voliteľným a nepovinne voliteľným predmetom.
Obrovský, výučbu toho povinne voliteľného platí štát, toho druhého, výučbu platí ten, kto to učí.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 3:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to ze svokra chce dat malu na nabožestvo je rozhodnutie ktoré si podporil tým ze si sa ženil v kostole Smile

exituje sobaš ked jedne nie je veriaci a moze mat sobaš v kostole
on sa neodvolava na vyžšiu autoritu len to v kostole pred svedkami sľubi.
No a pochopitelne aby ot bol platný cirkený sobaš je potrebné aby slubil aj to že podporí (alebo nebude braniť) výchove svojích deti v naboženskom duchu. Ak toto sľúbi mal by ot chciet dobržať ....ako všetk čo človek šlubi ... inač to nevypoveda o nicˇom inom ako o ňom samom

ty si asi tento sľub nemal lebo ak si absolvoval "normalny" sobaš predpoklada sa (co je uplne logicke) že ako kresťan nebudeš bráňit vo výchove svojích deti v kresťanskom duchu.

to uz je vsak uplne mimo Smile je to OT jek bič a to aj na slamnik...

pome šermovat Smile

ups som to nejak upravoal a odmazalo som to Sad


Naposledy upravil Pavol Uličný dňa St Mar 18, 2009 3:46 pm, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
PierLeBreton
Bežný tlachal


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 56
Bydlisko: Bratislava alte Stadt

PríspevokZaslal: St Mar 18, 2009 3:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

palo to zhrnul pekne a umiernene vyuzivanie zdrojov v prospech cirkvy je normalne mijamato aj ty si tym padom od cirkvy nieco dostal bol to sobas krst aj rpijmanie nedlzis jej vdacnost za to nemal by stta prispievat cirkvy ktora musi btw platit casto rekonstrukciu kulturnych pamiatok??
_________________
Und uns kann die ganze Welt
Verfluchen oder auch loben
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 2 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk