Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

hygiena v stredoveku
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 9:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:
ani ja a ani Ty sme v tej dobe nežili...
myslím si, že ľudia boli ešte špinavejší a smaradľavejší ako si myslíme...


presne tak, ty si myslis, ty to nemas podlozene... bez urazky, ale toto fakt nie je forum, kde by si mal ty rozdavat rozumy, tu toho maju mnohi nastudovane ovela viac...co sa tyka datacie stredoveku, tak je to naozaj siroke obdobie a mozes slovickarcit, kolko chces...no co sa tyka tej spiny, tak to bola v prvom rade propaganda minuleho rezimu, aby nam tu hroznu feudalnu spolocnost ukazala v tych najhorsich farbach...co sa tyka hygieny a rozvrstvenia spolocnosti, aj dnes mas slabsiu hygienu u nizsich socialnych vrstiev (a nie je ich malo) a lokalne epidemie su tam bena vec, nehovoriac o rozvojovych krajinach, znamena to, ze sme vsetci humusaci? tak isto to bolo aj v stredoveku...co sa tyka argmentu s morom - plavas na vode - uvedom si, aka bola v tej dobe uroven mediciny, nepoznali povod moru, nemali prostriedky na ochranu proti nakaze, karantenu atd., atd. , hygiena tam sice zohravala svoju ulohu, ale pravy povod bol inde...a co sa tyka tvojich zdrojov tak publikacia z roku 1992 je uz hodne stara, vyskum ide dopredu a zdroje ako wikipedia alebo tahaky-referaty tu ani nevytahuj, tam je odborna uroven pranizka, cest vynimkam, prispievat tam moze kazdy, kto chce ... mame dochovany kopec dobovych podkladov (niektore ti uviedol Alfi), ktore popieraju tvoje tvrdenia...

takze moja osobna rada - vrat sa ku svojmu karate a laskavo nas prestat poucat...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 9:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy napísal:
Alfik napísal:
A nemysliš že tie ďalšie už nie su v stredoveku, ale objavuju sa neskôr, až keď vďaka upadku hygieny sa dokazali rýchlejišie širiť?


A kedy upadla tá hygiena po čistom stredoveku?


no co som sa dozvedel ja, tak v neskorsich obdobiach to v dost velkej miere suviselo s puritanskym chapanim mravov a telesnosti ako takej...napr. co som sa docital, tak kriziaci veci okolo kupelnictva dost nadsene preberali od moslimov pocas krizovych vyprav, na zaciatku to bola pre nich novinka...
zaujimalo by ma, ci k tomu nemaju nieco historici, napr. vechter by mohol nieco vediet...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 9:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Triarius"]
Mijamoto napísal:
ani ja a ani Ty sme v tej dobe nežili...
myslím si, že ľudia boli ešte špinavejší a smaradľavejší ako si myslíme...


"no co sa tyka tej spiny, tak to bola v prvom rade propaganda minuleho rezimu, aby nam tu hroznu feudalnu spolocnost ukazala v tych najhorsich farbach..." Shocked Shocked Shocked Shocked a súčasná doba v tých najružovejších farbách.
/Teraz neviem, či to myslíš vážne, alebo si robíš srandu./

Večná škoda, že ten stredovek skončil.... Na čo potom potom boli tie všetky "buržoázne revolúcie" a Dobytie Bastily?/

"kazdy, kto chce ... mame dochovany kopec dobovych podkladov (niektore ti uviedol Alfi), ktore popieraju tvoje tvrdenia..."
poprosil by som tie podklady, rád sa nechám poučiť. Ako čítam tak mám staré informácie. Ako vidím, že za tých 20 rokov ako som mimo výchovno-vdelávací proces veda pokročila v pred...
akurát nechápem, prečo sa tieto nové poznatky neučia v škole?
/Sorry robím si srandu/
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 10:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Triarius napísal:
no co som sa dozvedel ja, tak v neskorsich obdobiach to v dost velkej miere suviselo s puritanskym chapanim mravov a telesnosti ako takej...napr. co som sa docital, tak kriziaci veci okolo kupelnictva dost nadsene preberali od moslimov pocas krizovych vyprav, na zaciatku to bola pre nich novinka...
zaujimalo by ma, ci k tomu nemaju nieco historici, napr. vechter by mohol nieco vediet...

Ja čo si pamätám, tak práve naopak sa veľmi posmievali prichádzajúci z Európy križiakom na východe, že sa toľko umývajú, a že to nie sú chlapi.

A síce to možno ich to umývanie pár prebralo, ale zostalo to na východe.

P.s. A keď sme pri tom, denne sa neumývalo ani len za Ferenc Jóžku v 19 storočí...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 10:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

alchy samozrejme, ze sa neumyvali ako besni, ale neboli to zase ani humusaci...to s tymi kriziakmi si este mrknem

to mijamoto - popozeraj si napr rozne iluminacie, mas tam zobrazenia kupelov a lazebnic...podobne info najde aj v niektorych publikaciach o stredoveku, staci hladat...napr. je udajne dochovany list, v ktorom pise (tusim) Zigmundovi Luxemburskemu jeho byvaly osobny lekar (momentalne bol v exile kvoli nejakej politike), ze jeho caste bolesti hlavy pravdepodobne suvisia s jeho zalubou v castom kupani sa a naslednom jazdeni na koni s mokrou hlavou...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 10:47 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Triarius preto trpel astmov a mal obmedziť kupanie a neumývať si hlavu až trikrat denne. Ale bol dosť na cestach a tak využival každu možnosť kupelu. To len na okraj. Alchy a to je vymysel tie iluminacie kupačiek v I zvezku biblie Vaclava IV? Alebo lazobnice z Janskeho kodexu ?Veď to kupelnictvo ostalo len na východe.Alebo že by susedne česko už bolo ďaleký východ?
_________________
www.bergfrit.sk


Naposledy upravil Marián Alfi Cajzel dňa Št Dec 25, 2008 10:48 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 10:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

na karate si nemôžem dovoliť mať smradlavé nohy, cvičím bosý a keď mi smrdia, tak si ich pred tréningom umyjem,

... pokiaľ som si všimol v pôvodnej téme, tak o smradľavých nohácha a o umývaní a práškovaní tam bolo v predchádzajúcej temé písané skôr, Wink
akurát som napísal, že smradlavé nohy sú autentické .... Very Happy

Viem, že je Tvoje právo presúvať príspevky, ale prosím ťa, ak založíš novú tému, v mojom mene rád sa vzdám autorstva aj autorských práv.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 10:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alfik-san,

"lazebnice" a kúpele v stredoveku mali asi taký význam ako dnes majú tzv. "masážne salóny" V tom období, ktorá slušná, pobožná a veriaca žena by tam robila? Very Happy
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 10:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:
"lazebnice" a kúpele v stredoveku mali asi taký význam ako dnes majú tzv. "masážne salóny"


mohol by si prosim uviest aspon zhruba zdroj, z ktoreho pri tomto tvrdeni vychadzas? rada - vlastne pocity a dojmy nie su doveryhodny zdroj
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Bystrík Holeček
Tlčhuba


Založený: 17 Sep 2006
Príspevky: 348
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 10:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kupele neboli vobec len o lahkych zenach a sexualnych hradkach s nimi...
v neposlednom rade tam islo i cvicenie, odpocinok, relax a moznost byt s priatlemi na prijemnom mieste.
_________________
wer nicht kämpft, kann nicht gewinnen

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Št Dec 25, 2008 10:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto a v masažnom salone si ťa neokupu?V tejto teme nejde o zamestnancov, ale o hygienu.
_________________
www.bergfrit.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Kertész
Tlčhuba


Založený: 19 Apr 2008
Príspevky: 138
Bydlisko: Hlohovec, Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 12:14 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Triarius napísal:
...a zdroje ako wikipedia tu ani nevytahuj...

Hm, nezatracuj "tú hnusnú" wikipediu. Niekedy sa netreba priveľmi biť do pŕs. Very Happy
Ale referaty/tahaky by som sa za "Zdroj" neodvážil považovať.

Wiki vraví:
-„čierna smrť“ zabila polovicu až dve tretiny obyvateľov Islandu, hoci na ostrove v tom čase neboli žiadne krysy. Tie sem boli náhodne zavlečené až v 19. storočí. V 14. storočí na Islande nebolo žiadne mestské osídlenie. Ostrov nebol postihnutý žiadnou z neskorších epidémii, o ktorých sa s istotou vie, že boli šírené potkanmi...

-podnebie a ekológia Európy a najmä Anglicka bolo v tom čase pre potkany a blchy veľmi nevhodné...

Holt, mor nemusel byť zrovna otázkou špiny a absencie hygieny... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 10:08 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Páni ospravedlňujem sa za zdroje, ale to boli čo som náhodne vybral z tých stovák čo tam boli, ani vo sne by ma nenapadlo, že aj zdroj môže byť problém. Rolling Eyes

Varpulis-san, čo je to vhodné prostredie pre blchy a potkany?,
To že potkany boli na Island dovezené až v 19. st., je pre mňa nová informácia, Shocked , ako som písal, mám zastarané vedomosti, poprosil by som zdroj.
Ak však uvažujeme, neviem prečo potkany čakali od IX. storočia do IXX?. je neuveriteľné, že za tých cca 1000 rokov čo na Islande pristávali lode tak potkany na ostrov náhodne preliezli až v 19. storočí. Razz
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 10:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Varpulis-san, zle som prečítal Tvoj príspevok, máš pravdu potkan a krysa sú dva rôzne živočíšne druhy.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 11:16 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No, k hygiene asi tolko, teraz budem uvazovat skor tie nizsie vrstvy, treba rozlisovat leto a zimu. V lete sa clovek viac poti a moze sa okupat prakticky vsade, kde je na to dostatocne mnozstvo vody. Na druhej strane v zime sa clovek jednak poti menej a hlavne - v ladovej vode sa kupat nebude a na ohni ohrievat vodu v dostatocnom mnozstve je pridrahy spas, pretoze palivove drevo lacna sranda nie je - najma pre mestanov ci este nizsie vrstvy. Naozaj, ani toho dreva nebolo v stredoveku tolko a jeho vyrub bol zakazany podobne ako pytliactvo. Cize spadane drevo sa vyuzivalo na varenie a vyhrievanie domov, nie na "zbytocnost" ako je kupanie.
Mam knihu o zivote na hradoch a v podhradi a tam je citat z milostneho listu muza zene, ktory pise, nech sa neumyva, lebo on uz o tyzden pride domov a tesi sa na jej vonu, ci co. Az budem doma z prace, pozriem sa na to detailne a napisem tu nazov knihy aj samotny citat.

Este by som sa obratil na ten barok - zdzubete japonca, ze ma skostnatene predstavy o to, aki boli ludia spinavi v stredoveku a potom doslova hadzete spinu na barok. To je zas vasa predstava Wink Aj vtedy ludia vedeli, ze vonavka je vonavejsia na cistom tele ako na spinavom Wink

Kazdopadne, poviem to takto - nasi tmavsi spoluobcania hygienu nijak zvlast neriesia, jedia to, co by bezneho cloveka zabilo a ziju tak cely zivot. proste ak nepoznate nic ine, neriesite blbosti. V stredoveku mali ine, dolezitejsie problemy ako smradlave nohy - a tie si, verim tomu, umyvali castejsie, ako si myslite, pretoze ritual umyvania noh je spominany aj v biblii atd.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 11:37 am    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:


Este by som sa obratil na ten barok - zdzubete japonca, ze ma skostnatene predstavy o to, aki boli ludia spinavi v stredoveku a potom doslova hadzete spinu na barok. To je zas vasa predstava Wink Aj vtedy ludia vedeli, ze vonavka je vonavejsia na cistom tele ako na spinavom Wink


nikto spinu na barok nekyda, len som napisal, co som sa dozvedel...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 1:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

.......hmmm, aj ja som len napísal, čo som sa dozvedel....... a dozvedel som sa tiež, že v baroku bola hygiena na vyššej úrovni ako v stredoveku, dedukujem, z toho lebo bol menej epidémií a pandémií, aj veda a kultúra a s tým aj osveta a celá životná úroveň boli na vyššej úrovni, predsa ten tretí stav bol pokrokovejší ako feudáli v stredoveku, alebo to bolo opačne? ja už ani neviem...
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 2:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Alfik-san,

Žigmund Luxembruský preto trpel astmov lebo si 3 x denne umýval hlavu a mal obmedziť kúpanie Rolling Eyes a tiež mal obmedziť kupanie čo mu mal napísať
jeho byvaly osobny lekar ( ktorý bol momentalne bol v exile kvoli nejakej politike), a ze jeho caste bolesti hlavy pravdepodobne suvisia s jeho zalubou v castom kupani sa a naslednom jazdeni na koni s mokrou hlavou...

Klobúk dole, takto podrobne naštudodanú históriu stredoveku má asi málo kto, prípadne nikto..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Alfi Cajzel
Tlčhuba


Založený: 12 Aug 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: panstva Žobranč,Chabrať,Blšatec

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 2:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto o obdobý ktore predstavujeme z našou skupinou potrebujem a chcem vedieť čo najviac.Aj keď to nasledne predvadzame humorným spôsobom,vždy to čo predvadzame mame doložene z viacerich zdrojov. Len tak mimochodom ešte k tým kupelom, perlička, večši počet týchto zariadeni prevadzkovala cirkev.Ale dik za poklonu.
_________________
www.bergfrit.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Kertész
Tlčhuba


Založený: 19 Apr 2008
Príspevky: 138
Bydlisko: Hlohovec, Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Dec 26, 2008 4:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:
...To že potkany boli na Island dovezené až v 19. st., je pre mňa nová informácia, Shocked , ako som písal, mám zastarané vedomosti, poprosil by som zdroj...

Niekedy by tiež neuškodilo aj zdroje ktoré uvedieš prečítať... Laughing
Ale prosím: Gunnar Karlsson - Iceland's 1100 Years: The History of a Marginal Society
BtW: IXX. ??? To je koľko ? Asi si myslel XIX., nie ?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 2 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk