Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

14. Storocie a vsetko k tomu
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Regrúti
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BcLk
Bežný tlachal


Založený: 08 Aug 2009
Príspevky: 50

PríspevokZaslal: Ne Okt 25, 2009 8:12 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to som aj ja silno zvedavy ako budes v tom vyzerat v tej cotehardie ci jako sa to sklonuje xDD

ked sme uz aj pri strihoch nema niekto strich na nejake nohavice s prelomu 14. a 15. st. ??? pisem to sem lebo nechcem zbytocne zakladat novu temu...a som tento a buduci tyzden obmedzenim internetom tak nemam vela casu hladat rozne strihy lebo by som cakal 15 minut kym mi nacita stranku a dalsich 15 kym mi otvori nejaky strih....

vopred vam dakujem Smile))
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Bystrík Holeček
Tlčhuba


Založený: 17 Sep 2006
Príspevky: 348
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Okt 25, 2009 8:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

tu toho mas Laughing

http://kostym.cz/
_________________
wer nicht kämpft, kann nicht gewinnen

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Po Okt 26, 2009 9:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Cornix: Hladas nieco konkretne, alebo len tak vseobecne?
Galanterku mas aj pri Dvoch levoch, pri medickej zahrade. To je v centre mesta. Potom je koloria na dunajskej, tiez centrum. A este slusna galanteria je v Ruzinove, v obchodnom dome Buducnost, tam sa v pohode dostanes aj od skoly elektrickou, tam je aj metrovy textil a obcas sa tam nieco zaujimave najde aj v latkach. Keby si sa tam vybrala tak ti vysvetlim cestu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: Po Okt 26, 2009 12:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Konkretne hladam vhodne lemy, kostice do korzetov, ktore som doteraz nikde nenasla, dozdobovaci material na kostym...nech sa trosku zamestnam...
Dakujem, rada by som tam zabehla cojaviem buduci tyzden, tak popis cesty by padol fajn Smile
_________________
Fortis cadere, cedere non potest...

http://historickekostymy.blogspot.com/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 06, 2009 11:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Kostice do korzetov popytaj od Lenky...... www.historickekostymy.sk alebo priamo na maily lenduror(zavinac)gmail.com... teda ak ich nechces LH Cool lebo to by si musela zabit velrybu.... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Kertész
Tlčhuba


Založený: 19 Apr 2008
Príspevky: 138
Bydlisko: Hlohovec, Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Nov 06, 2009 11:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež môžeš skúsiť Sartor: http://www.sartor.cz/index.php
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: So Nov 07, 2009 11:25 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Vdaka...sartor poznam... Wink
_________________
Fortis cadere, cedere non potest...

http://historickekostymy.blogspot.com/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: So Mar 06, 2010 11:33 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Pár teoretických úvah k téme kožušina a historický kostým. Som presvedčený, že ľudia v akejkoľvek dobe neboli blbí, a keď bola zima, a oni sa mali čím priodieť, tak sa priodeli. I keby sme vynechali fakt, že do Európy patrí Nórsko, Švédsko a Fínsko, to značí polárny kruh, aj v samotnom Francúzku, Švajčiarsku, Rakúsku a Taliansku sa nachádzajú Alpy a teda dosť drsné zimné podmienky. Španieli majú Pyreneje, Slováci Tatry atď. Je pre mňa neuveriteľné, že by nepoužívali kožušiny, a ak najrozšírenejšia pokrývka hlavy bola kapuca, že by neexistovali kožušinou podšité kapuce. -To za prvé.
Za druhé si myslím, že predviesť sa v kožušine patrilo k určitým stavom celkom automaticky. Odev a strava bola prvá oblasť kde sa ukazovalo spoločenské postavenie a bohatstvo. Toto predsa trvá dodnes, biznismani a filmové hviezdy sa obliekajú do handier, o ktorých sa musí napísať do časopisu, že sú od Armániho a že stáli 3000 dolárov, pretože by si to málokto všimol. Preto nachádzame vyobrazenia šľachty v kostýmoch celých podšitých kožušinou aj v strede leta na juhu Európy, kde by to dnes málokto čakal. Ale postavenie a image je dôležité v každej dobe. Spomeňme len Leoša Mareša, ktorý chodil v kožuchoch na párty. Je zachované množstvo príbehov, kde významný človek stratí svoje šaty, a už mu nikto neverí, že je to on. Kráľ a bedár. Sú zachované nariadenia panovníkov, ktoré určujú, čo si ktorá šľachtická vrstva môže obliecť a s akého materialu, a bezpočet brojení cirkevných hodnostárov proti výstrednosti a okázalosti v odievaní, ako i proti tomu, že množstvo ľudí sa snaží obliecť nad svoj stav a pomery, až sa zrujnujú. To všetko svedčí o tom, že ľudia na seba navešajú čokoľvek, aby sa blysli. Kožušina patrí jak do prestížnych záležitostí, tak do praktických.
Za tretie-Keď maliar namaluje kapucu, ktorá je podšitá komplet kožušinou, bude tú kožušinu vidieť len okolo tváre, a myslím že nie je ťažké sa pomýliť a tvrdiť, že je to kapuca -iba- lemovaná kožušinou.
Za štvrté- jedným z hlavných vývozných artiklov severských krajín boli kožušiny, a to kvôli svojej kvalite- kam by išli, ak nie na používanie?
Za piate- v Dejinách hmotné kultúry I (2) sa na strane 878 pod písmenom f) Krzno, plášť jednoduchého střihu, přehoz podšitý kožešinami namísto látkovou podšívkou, nosili v Čechách muži i ženy už v době románské. V 15. stol. zustal v ženském šatníku pod jměnem blány, z mužského jej vytlačili kožichy a šuby. a pod písmenom h) citát z Jána Husa........Pohříchu také jsem měl ty taparty, sukně s křídlami i kápě s běliznami (hermelín)... veľmi zaujímavé je i písmeno l)
Kniha Medieval costume and fashion od Herberta Norrisa zobrazuje podla mňa i kapuce podšité kožušinou pod označením Fig. 369 a 371 Tiež Fig. 301 ukazuje Pelicon, myslím že podľa Encyklopedie du medieval od Violleta le Duck, a to je plášť spojený s kapucou, komplet podšitý hermelínom. Píšu, že ho nosila Jeanne de Bourgoyne, královná Phillipa VI. čo našli v illuminovanom rukopise z 1333., tiež v manuskripte z Kolégia kostola Krista v Oxforde u kráľovny Isabelly.
Záver: na tvojom mieste by som si kľudne kapucu podšitú kožušinou ušil. Ešte jeden typ: hranostaj sa dá v súčastnosti nahradiť bielym králikom na krátko strihaným. Ja mám plášť kruhového strihu až po zem, na ktorý padlo 76 bielych králikov, - zohnal som ich na inzerát od jedného pána, ktorý ich aj s rodinou všetky zožral, a nechal vyčiniť u garbiara za 45 Sk za kus. Priznávam bez mučenia, že mi ich ten kožušník aj zošil podla už zhotoveného plášťa.
Môj otec vždy hovoril- Teplo na krk a sucho v botách- to je základ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: So Mar 06, 2010 12:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte malá poznámka- Ten angličan ešte udáva kožušinovú kapucu pre pastiera datovaného do obdobia Normanov v Anglii 1066-1145. Čo je na nej zaujímavé je fakt, že je ako ochrana pred počasím kožušinou von, a uvádza, že je z malých zvierat ako králik, alebo jazvec.
v Geschichte des kostums od Eriky Thiel je na obr 76 od neznámeho franc. majstra iluminácia, na ktorej je šľachtic, ktorý má okolo krku obtočenú kožušinu aj s hlavou a chvostom. čo je to za zviera, ťažko povedať
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: Št Jún 17, 2010 2:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Raymond: Dakujem krasne...tusim prave nieco tohoto stylu dokaze ozaj pomoct pri rozhodovani sa. Kapuca je uz usita..i ked z vlny a podsita lanom aby nehryzla...to mam na prechodne obdobie a nepriazen letneho pocasia... Ak zvolim ako podsivku kozusinku, bude to nabuduce,ked budem robit zimny kostym Wink Plast podsity kozusinou je v plane ako najblizsia vec, na ktoru idem zarabat. Este raz dakujem, bolo to velmi hodnotne citanie Smile
_________________
Fortis cadere, cedere non potest...

http://historickekostymy.blogspot.com/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: Po Jún 21, 2010 10:21 am    Predmet: Kožušiny Odpovedať s citátom

ešte na dodatok, v Topkapi paláci v Istanbule majú niekolko honosných sultánskych kaftanov, ktoré sú z vnútra podšité kožušinou. (po celej ploche)
To že je to Turecko a chápeme ho ako prípmorskú krajiny netreba brať do úvahy, keďže je to krajina hornatá a bežne sa tam sneh vyskytuje a najmä turecká šľachta sa pohybovala v tom čase po polovici vtedajšej Európy
_________________
Navi
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: Št Aug 19, 2010 5:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zeby mali taky vplyv na odievanie europanov? Netvrdim ze nie, ale stale su to hypotezy, ktore si nalezmi nepotvrdim...ale ako inspiracia mozu dobre posluzit...
_________________
Fortis cadere, cedere non potest...

http://historickekostymy.blogspot.com/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Aug 19, 2010 5:54 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to Sasa: ad Turci, tak urcite nie na celú europu Smile , ale na Uhorsko určite Smile a ver mi, že to rozhodne nie sú hypotézy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: St Aug 25, 2010 3:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No toto som potrebovala...dostat sa z hypotez. Vdaka moc.
_________________
Fortis cadere, cedere non potest...

http://historickekostymy.blogspot.com/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Št Sep 23, 2010 5:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

vedeli by ste mi poradit nazov tohto odevu?
http://ljplus.ru/img4/s/c/scotland14_15/A-cross-bowman.-Luttrell-Psalter.-England-_East-Anglia_-c1325-1335.-Add.-42130_-f.56.jpg

- to modre
pripadne, videli ste ho niekde inde ako v Luttrell Psalter?
(tuto verziu s rukavmi po lakte a "usami")
myslite,ze je tam nejako riesene zapisanie?
(alebo len prevliect cez hlavu?)
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Št Sep 23, 2010 8:16 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nerád by som sa mýlil, ale pripadá mi to ako "vrchná tunika", je to najbežnejšie oblečenie12. a 13. storočia a len sa to pretiahlo cez hlavu (teda aspoň ten model na obrázku)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Pi Sep 24, 2010 6:40 am    Predmet: Odpovedať s citátom

The Luttrell Psalter (British Library, Add. MS 42130) is an illuminated manuscript written and illustrated circa 1320 – 1340

-kronika ilustrovana cca v tych rokoch
co sice nevylucuje tvoju ideu,ale dufam skor,ze to bude oblecenie z toho obdobia
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Tomáš Mrázek
Tlčhuba


Založený: 01 Mar 2009
Príspevky: 197
Bydlisko: Žilina/Košice

PríspevokZaslal: Pi Sep 24, 2010 10:04 am    Predmet: Odpovedať s citátom

mne to príde ako niečo medzi surcotte a suknicou
_________________
Samo napísal:
...dobový život chod robiť do talianska alebo švajčiarska, sme na slovensku, tak sa prispôsob, alebo rob akcie sám a ľudom ukáž ako sa v stredoveku spalo a nie bojovalo...



"Never trust another reenactor."
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: So Okt 02, 2010 5:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

...tiez myslim ze to vyzera ako surcotte...tie mavali tristvrtove rukavy...lenze v 14. storoci neviem naisto potvrdit tristvrtovy rukav na takomto type odevu...no viem ze som sa s tym uz stretla v Dejinach odievania od Kybalovej...boli tam taketo podobne vyobrazenia...ibaze so sirsim rukavom a bez usi...
_________________
Fortis cadere, cedere non potest...

http://historickekostymy.blogspot.com/
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: Po Dec 05, 2011 11:01 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Potreboval by som od Vás malú pomoc. Hrozne rád by som našiel nejakú zmienku, alebo dochovaný exemplár balestri (kuše na kamienky) v 14. stor. Ďakujem
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Regrúti Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Ďalší
Strana 7 z 8

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk