Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

rytier vs samuraj
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 24, 25, 26
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St Aug 12, 2009 5:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nic, len Mijamoto si stale nieco dokazuje...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Aug 12, 2009 8:36 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dokazuje to len To, že aj Európa v stredoveku mala rovnako kvalitné a dobré školy boja palicou ako Japonci/Okinavci, akurát Európania neritualizovali /neforamlizovali/ resp. nepovýšili svoje bojové umenia ako svoje "kultúrne/národné dedičstvo" po svojich predkoch.

Tým, že sa niektoré európske bojové umenia prestali používať, resp. nebrali sa ako kultúrne dedičstvo, tak sa na ne zabudlo .... / a nie len boj palicou.... / a vzhľadom k dobre prepracovanej/premakanej metodike, odskúšanej praxou, ázijské BU vytalčili tie európske /vi´d armáda, polícia, SBS a tak/ /Ako dôkaz stačí pozrieť Talhoffera, kde sú úplne totožné/identicke techniky s tými azijskými, akurat tí cvičiaci nemajú na sebe kimoná/

... zas na druhej strane aspom Európania majú čo "objavovať" prípadne reštavrovať.... Wink

Tak len na zamyslenie, že je len na škodu veci, že sa u nás "nezachovali" techniky boja valaškou, prípadne že nikto nerobí valašku ako bojové umenie /aspom nemám o tom informácie/, akurát SĽUK to robí ako ľudové tance,

Páni skúste sa na vyššie linky pozrieť týmto pohľadom a je len na dobro veci , že niekde inde v Európe si spomínajú a sú hrdí na kultúrne dedičstvo po svojich predkoch.. Twisted Evil

Triarius, nepotrebujem si nič dokazovať,
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St Aug 12, 2009 8:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto a ty mas pocit, ze si objavil nieco, o com sme doteraz netusili? Tak to si vedla, jak ta jedla.
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Aug 12, 2009 10:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Triarius, som nesmierne rád, že si pripustil, resp. že vieš /tušíš, že japonské/ázijské bojové umenia sú rovnako dobré/dokonalé ako tie európske, ....
alebo že európske bojové umenia sú rovnako dobré/dokonalé ako tie japonské/ázijské, .... ak je to tak, potom neviem, kde je problém...

Ja stále tvrdím, už od začiatku, že je úplne jedno aké bojové umenie robíš /prípadne na akej úrovni, alebo s akým zámerom/ furt je to o tom jednom a o tom istom, /len sa to inak volá/ /a tí čo to praktizujú sú inak oblečení a sú v inej dobe, prípadne na inom kúte zeme/,
ale furt ide o tjedno a o to isté t.j. odvrátiť hroziaci útok /obrániť sa, tak aby som nedošiel k újme, prípadne utrpel čo najmenšiu újmu / a ... rozbiť inému hubu /prípadne ho prepichnúť, alebo rozseknúť.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 12, 2009 11:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokiaľ viem pravidlá, ktoré platia pre langschwert platia aj pre palicu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Aug 13, 2009 5:00 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto, ja som nikde a nikdy netvrdil, ze vychodne BU su horsie ako europske, neviem, kde si to zobral...naopak, ty nam tu stale podsuvas to tvoje karate a pod. srandy ako to najdokonalejsie, co nas moze osvietiti a zachranis...ty sa tu v tom holt nbejako zamotavas..asi to bude tym, ze by si sa mal zo sermiarskeho fora presunut na fora o vychodnych BU....
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Aug 20, 2009 7:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.youtube.com/watch?v=g5Fv1_7B7Kk&feature=related

Triarius, ak si myslíš, že Karate je sranda, tak sa fakt nemáme o čom baviť, už som ťa prosil, nereaguj na moje príspevky, tak ako ja neregujem na tie Tvoje, toto je fakto moja posledná reakcia na Tvoj príspevok...

"moje srandy" Laughing Laughing Laughing

Teraz vážne, toto je smer/štýl Karate ako to robím ja/my.

Je to síce po rusky, lepší odkaz som som nenašiel... Na odkaze je môj "najvyšší" sensei Ainchi Mijyagi, /ten najstarší "dedko"/ ktorý žiaľbohu tento rok zomrel /posledný žiak zakladateľa Goju-ryu Chojuna Miyagiho/ ... a tí všetci ostaní sensei, sú jeho priamy žiaci a ja osobne som hrdý na to, že som mal česť zúčastniť sa na seminároch, ktoré osobne viedli... a išiel som sa "posrať" od pýchy, keď si ma vybrali aby na mne mohli predvádzať techniky a ja som mohol cvičiť s nimi.. dalo mi to neskutočne veľa, bars by všetcia šermiary na SVK mali tú možnosť cvičiť so skutočnými majstrami a učiť sa priamop od nich ..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Pi Aug 21, 2009 2:11 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto, to ze o niecom v tomto kontexte poviem, ze je "sranda" neznamena, ze to povazujem za nieco menejcenne, ale ja som to pouzil na prenesene oznacenie istej skupiny veci, ja to bezne pouzivam vo svojom slovniku, holt nabuduce si dam pozor a pouzijem uvodzovky ... opakujem, nikde som sa nevyjadril, ze neuznavam vychodne BU, to sisi dodedukoval ty sam,. mne len vadi, ked ich stale vytahujes na fore, ktore je uplne o niecom inom ( a okrem toho aj vselijake tvoje politicke nazory a podobne)..vies ja uz som holt taky, ked sa o nieco snazim, nemam rad, ked to niekto sabotuje...ale inac som milucky a hebucky...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Aug 21, 2009 7:21 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to mijamoto: zaujimala by jedna vec, ak teda existuje v samotnom karate tak vala "skôl" (neviem ako sa to po vašom volá) tak prečo si si vybral túto a nie inú, ked źdá sa že nie je najrozširenejšia alebo ano? mna napadlo že ak má niečo takú tradiciu a kontinuitu ako to karate tak to najrozsirenejsie bude teda to najlepsie, veď prečo by niekto uprednostnil iny horši spôsob ked može robit lepšiu variantu, (mozno sa mýlim a len do toho nevidim- ved ty to objasníš) ....skušal si ostatne? alebo si len skrátka tak daleko ze sa ti nechce vracat, lebo by si zahadzovl dosiahnutu pozíciu v súčastnej? (neber to ako snad nejaky útok ) len ma to zaujíma.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Aug 21, 2009 8:29 am    Predmet: Odpovedať s citátom

možno to nie je jasne kam tym smerujem. myslim si že každy robí to čo považuje za najlepsie ...preto aka koľvek naborová propaganda a neustale porovnavanie toho čo je v karate tak a čo nie oproti šermu vznieva divne ...lebo ad 1 sa neporovnávaju porvnatelne a ad 2 nik kto este nechodí na karate doposial, koli tomu nezačne ked zbada nejake vzdialene spojitosti (tak sproste - od našeho neodradís na svoje nenamotáš)

ak maš chuť porovnávať lebo o tom je táto téma .... možno je vhodne porovnavať zápasové techniky to aspoň by malo hlavu a pätu že? nachádzať spojitosti alebo podobnosť riešení situcii ...najdi identicke páky na končatiny alebo strhnutia či prehodenia ...to by malo prínos, je tu kopec skupín ktoré v ramci celkového systemu rozoberajú aj zápas s nimi by si mohol porovnávat svoje vedomosti. A nasledne dospiet k záveru či je to o tom alebo uplne niečo ine.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Aug 21, 2009 5:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo Lux, v krátkosti a zjednodušene/
v Karate je veľa škôl/štýlov preto, že Karate "vzniklo", na Okinawe, po tom ako ju v roku 1609 dobyli a anektovali Japonci, ktorí zakázali obyvateľom nosiť zbrane, Títo sa museli nejako brániť, tak sa bránili bežnými poľnohospodárskymi nástrojmi a tak vzniklo KObudo. Neďaleko Okinawy je Čína, ktorej až do dobytia Okinawi Okinawci platili tribúty a bol veľký vymenný obchod medzi Okinavou a Čínu. Tiež bol veľký kultúrny vplyv a jedným z artiklov čínskeho vývozu bolo aj Wu-šu /kung-fu/ Okinavci mali tiež svoje vlastné BU bez zbrane /tode/, ale študovali aj čínske BU a potom vybrali z oboch to "najlepšie" Obe formy sa ""zmixovali" a vzniklo tzv.- okinawa-te /okinavská ruka/ tento názov bol do roku 1930? kedy sa okinawa-te premenovala na Karate.
Boli 3 veľké centrá výuky Okinawa-te/karate : Shuri, Tomari, Naha,
Shuri inklinovalo k tzv. "tvrdým" čínskym štýlom, Naha k "mäkkým" štýlom a Tomari bola "zmeska" oboch.

Treba si uvedomiť, že Japonci išli tvrdo po majstroch karate , takže sa karate cvičilo tajne. Až niekedy v 1876, sa Karate prvý krát predstavilo na verejnosti počas návštevy korunného princa Hirohita. / Obdobie Meidži, až v tomto období, sa Okinavci stali občanmi Japonska a samotní japonci už neboli okupanti. /Akurát dnes si tiež pripomíname výročie inej okupácie/ V dobe Meidži bol zrušený feudalizmus a Japonsko sa stala republika./

Treba si tiež uvedomiť, že každá dedina, mesto, oblasť mala svojho veľmajstra, svoj štýl, pričom každý z nich mal vlastné metódy tréningu, pričom vychádzal z vlastných skúseností, vedomostí a tak. ... každá dedina mala "svoj štýl", ktorý bol účinný na to čo potrebovali a ak fungoval, tak ho pokladali za najlepší, t.j. lepší od tých iných dedín..

Až v roku 1930? /možno skôr, neskôr/ Gichin Funakoshi systematizoval svoj štýl, ktorý vychádzal zo Shuri a pomenoval ho Shotokan... aj pred ním a aj po ňom bola kopa majstrov, ktorý toto tiež urobili, ale on bol v tej dobe najúspešnejší.. /dobrý marketing/
Stýl Shotokan sa stal jedným z najrozšírenejším štýlom na svete / u nás sa cvičil a cvičí hlavne v Čechách/ Na SVKo je to Goju-ryu a v súčasnosti šito-ryu..
Táto systematizácia Karate sa urobila hlavne preto, že okinavskí majstri chceli aby sa Karate mohlo oficiálne stať Japonským Bu, to sa ja stalo, avšak e niektorí "konzervatívny" japonskí majstri dodnes neuznávajú Karate ako japonské BU.
Hovorí sa, že Japonci ukradli Karate Okinavcom, čo je aj pravda.
Sranda je to, že popri sebe existuje "japonské karate" a "Okinavské karate" a navzájom sa moc "nemusia" Wink

Dodnes existujú aj tzv "rodinné štýly" Karate, ktoré cvičia len príslušníci jednej rodiny.. a nikto iný a strážia si ho, síce sem tam, niečo prenikne von, ale je toho málo..

Toto je veeeeeeľmi povrchný výklad... Laughing

A prečo som si zvolil tento štýl? Ako som písal robím Goju Ryu podľa M. Higaonnu, Je zaujímavé, že len v Goju Ryu je viac štýlov, napr. Keikokan, Rembokai,Butokai... Je to asi podľa toho koľko mal "zakladateľ" Goju-ryu Chojun Miyagi žiakov,.. Keď sensei Chojun Mijagi zomrel, tak pred smrťou neustanovil svojho nasledovníka a každý jeho "osobný" žiak ktorého cvičil sa cítil byť "povolaný" že len on je ten jediný, vyvolený a pravý nasledovník majstra.../ môjho "obermajstra" nevynímajúc.../

Keď som v roku 1983-84 začal robiť karate, tak sa na slovensku cvičilo "japonské goju-ryu" tzv. Goju-kai, /dodnes sa cvičí/ hlavne jeho športová forma. V tom čase iné iné nebolo. Nebol internet, informácie, knihy... cvičilo sa ako sa dalo...
Táto športová forma ma neuspokojovala, tak som cca po viac 10 rokoch tvrdého tréningu som prestal trénovať...., ale stále som hľadal niečo, čo by som mohol robiť, robil som a skúšal všetko možné aj nemožné, /tie moje "nešťastné súboje"/ ale nikde som dllhšie nevydržal, lebo karate mám "zažraté hlboko pod kožu" a ťažko som sa "preonakoval" .... až napokon som našiel toto tzv. "tradičné, okinavské karate", kde som dostal odpovede na všetky moje otázky, a som konečne zatiaľ spokojný, lebo je to také Karate ako som si predstavoval /tradícia, meditácie, jóga, .... ako aj odpovede, prečo je to tak a nie onak../ Napr. keď som "pred tým" cvičil Kata a spýtal som sa trenéra, prečo je tento pohyb, technika v Kata tak, tak mi bolo povedané, že mám to tak cvičiť a hotovo.../

Osobne si však myslím, že Karate ako také, je len jedno... len sa to inak volá.... a furt je to jedno a stále o tom istom, t.j. ako inému "rozbiť hubu"
Tomu, komu rozbijem hubu, je to jedno, či mu ju rozbijem alá Shotokan, Goju-ryu, Shito-ryu, Wado-ryu, kung-fu, klasického boxu, thajského boxu, kick-boxu, samba,... alebo hocičoho iného..., Všetky BU sú len prostriedok, ktorý vznikol za účelom "rozbitia huby" v tej ktorej historickej dobe a na rôznom kúte zeme...

je to podobné ako keď niekoho prepichnem/rozseknem podľa Talhoffera, Lichtenauera, Marozza, DiGrassiho, Capoferra, Mijamota Musašiho, prípadne iných velkánov šermu, alebo hocikoho iného

Triarius, ospravedlňujem sa, aj ja som háklivý na to čo robím... Domo, Shitzu-rei Shimasu /hlboko sa ospravedlňujem, už len odťať si posledný článok na malíčku ľavej ruky... sorry, ale to je yakuzza Japonsko a nie okinawa/ a neťahajem sem politiku a svetonázor Twisted Evil
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PierLeBreton
Bežný tlachal


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 56
Bydlisko: Bratislava alte Stadt

PríspevokZaslal: Ut Aug 25, 2009 2:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

tak ja som len cel mijamatovy spomenut ked uz sa tu bavil o tych paliovych skolach v eu ze existuje bojovy system "cane de combat" je sucastou savate tato palicova skola vznikla vo francuzku s velmi jasnym cielm, je dodnes funkcna robia sa vnej sparingove sutaze ,turnaje, najblizsie k slovensku ju cvicia v madarsku....
_________________
Und uns kann die ganze Welt
Verfluchen oder auch loben
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Aug 25, 2009 3:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

v CSR sa cvicila este v 60 rokoch v Sokolovy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Aug 25, 2009 6:08 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

PierLeBreton,

savate je premakaná forma pouličného boja, ktorú k dokonalosti doviedli tzv. "parížsky apači" /podsvetie/ v 19. storočí, niekde som videl pár techník bez zbrane, s nožom aj nejaké techniky s tzv. "vychádzkovou paličkou", ale neviem kde... Crying or Very sad bola to nejaká kniha o bojových umeniach z celého sveta, ale ako sa volala a lkto je autor už si nespomínam
/už o savate bola v nejakej téme tu na fóre reč.... / Wink
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Sep 10, 2009 8:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

veľmo zaujímavé ... Laughing a podnetné, najmä čo sa týka úrovne diskusie...Wink

http://forum.katana.cz/index.php
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Nov 21, 2009 3:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V jednej téme som napísal "perličku" Laughing
V tejto perličke som napísal niečo o tom, že ak je niekto "majster svojho remesla"/, tak potom majster pri výkone svojho remesla až tak nehľadí na správne vykonanie techniky, že sa viac riadi pocitmi, inštinktom... /Teraz vecne bez toho, aby som do niekoho rýpal., alebo konkrétne reagoval/ čo je na tom divné?
Prečo by tom malo byť že ázijské/ kozmické myslenie?

Ak si zoberieme 10 špičkových hudobníkov /je jedno, na aký nástroj hrajú, ale povedme že všetci budú hrať na klavíri / a každému dáme zahrať tú istú skladbu podľa nôt, tak potom každý majster tú, danú skladbu zahrá technicky dokonale,... tak, tak že medzi nimi nebude žiaden rozdiel, ale keď ju potom každy jeden bude môcť zahrať podľa seba a bude mať "voľnú ruku" tak potom tam už nejaké tie rozdiely budú... a to je to majstrovstvo... /je to podobné aj u maliarov, kto je lepší Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Sandro Boticcelli, Michelangelo Buonarotii,Caravagio, Donattelo, .. /všetci sú talianski majstri, len rôzne obdobia/


Všetko je to potom o osobnosti každého klaviristu/maliara, lebo hrá/maľuje ako to cíti... a tak je to aj so šermiarom/ karatistom..
/viac krát som na you tube pozeral to isté kata od rôznych majstrov rôznych štýlov a v rôznych obdobiach, kedy ho cvičili/, stále to bolo to isté kata, len prevedenie bolo iné/

V Ázii, už dávno pre Európou sa zaoberali aj psychikou, viď. Joga, akupunktúra, akumpresúra... a dnes v Európe zisťujeme, že niečo "na tom" bude... /placebo efekt, stav alfa a podobné "obskurné"výmysly../ Európa sa psychikou /vedecky/ zaoberá cca 200 rokov a Ázia cca nepretržite 2000 rokov...

V Európe bolo x majstrov v šerme.. Napr. v nemeckej škole /je mi blízka, ani neviem prečo/ Wink Ktorý z týchto x majstrov bol ten najlepší?
Ťažká otázka... Bol to ten, čo svoje skúsenosti a vedomosti "hodil na papier" alebo ten ktorý nič nenapísal... je možné že "lepší" bol ten, čo nič nenapíal, len sa na neho zabudlo...
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Nov 25, 2009 9:12 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V japonským bojovových umeniach sa inicatíva volá "sen"
sú 3 stupne iniciatívy

1. stupeň "sen no sen" je sen všetkých majstrov BU a znamená prekonať protivníka anticipáciou t.j.prijatím jeho mentálneho stavu a mysli, čo značí predísť jeho akcii, tým, že ja nevykonám síce žiadnu akciu, že protivník ešte len "rozmýšla" čo urobí, ako to urobí, ale zrazu zistí že to čo chcel urobiť, tak proste na to nemá a ak by svoj zámer urobil, tak skončí...
/proste je to psychike, je to o tom, že sú určití ľudia/osobnosti, z ktorých, to "vyžaruje" a títo ani nemusia zvýšiť hlas, rozkazovať, príp. hovoriť čo chcú a každý robí čo povedia, ťažko sa to vysvetľuje

2. stupeň "sen" ide o iniciatívu,keď protivník začne akciu, ale ja ho "predbehnem" vykonaním svojej akcie, neprerám jeho mentálny stav, len "čítam" v jeho akcii, čo zamýšla, čo urobí a som "o krok vpredu" tzv. "diae"

3. stupeň iniciatíva v obrane " ato no sen" tu neprijímam protvníkov stav, ani myseľ, proste jeho akciu kontroľujem obrannou trechnikou a následne svojou technikou preberiem iniciatívu..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 24, 25, 26
Strana 26 z 26

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk