Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

rytier vs samuraj
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Apr 07, 2009 12:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Aby si rozumel, z môjho pohľadu ide o veľmi dobrý článok. Článok som tam dal hlavne pre vysvetlenie čo je to Kata, aký má význam, prečo sa cvičí.
Kata slúži aj na "zapamätanie si" techník. Napr. na priamy úder do hlavy/ teraz myslím odvrátenie útoku a následnú techniku/ máš niekoľko desiatok až stovák obranných kombinácií. Od tých "najjednoduchších" až po tie "najzložitejšie". V prípade sebeobrany je lepšie vedieť 10 techník na 100% ako 100 techník na 10 %. Kata slúži na to aby sa zachovalo tých x techník a aby sa celé karate nezúžilo na tých 10 techník, čo by na sebeobranu úplne stačilo.

Spôsob výuky, to je iná vec.
Trošku vysvetlím na Karate. V prvom rade sa učíš Základnú techniku /Kihon, na začiatku Ti je vysveltlené aká je to technika, na čo slúži ako sa presne vykonáva, princípy jej vykonania, využitie a pod /úplne do detailov. Ak nerozumieš pýtaš sa, je Ti to vysvetlené/
Postoj, úder, blok, kop, kombinácie techník a pod/
Kihon cvičíš najprv na mieste začínaš úplne pomaly, z ľahka, bez sily, tak aby si zosúľadil pohyb s dýchaním. Pri tomto cvičení si stále kontrolovaný, sledovaný, opravovaný, usmerňovaný...
Ak techniku zvládneš, tak postupne pritvrdzuješ a zrýchľuješ....
Keď si spomínam, tak cca rok sme len klikovali, drepovali, posilovali a cvičili na mieste do zbláznenia/

Keď techniku máš zvládnutú na mieste, tak tú techniku cvičíš za pohybu/Kihon Ido. Platia tie isté princpípy ako pri Kihon.

Ak máš zvládnuté Kihon Ido, tak začínaš cvičiť vo dvojici za rovnakých podmienok ako vyššie....

Teraz ma tak napadlo, z tých cca 100 ľudí čo sme prišli na nábor, tak z tých som ostal sám, čo ešte aktívne cvičím.

Teraz sa zase musím vrátiť aj k tomu bla-blal-bla. Pri cvičení Kihonu si "vyprázdniš" hlavu, tým stálym opakovaní nerozmýšlaš nad samotnou technikou, nad jej prevedením... a čo ja viem čo ešte, proste ju robíš.
Všetko je založené hlavne na drile. Celý tento dril je preto, že ke´d príde k nejakej situácii napr. že ťa niekto napadne priamym úderom do hlavy, tak nerozmýšlaš čo robiť, ako to robiť, prečo to robiť, jednoducho to spravíš a... rozmýšlať budeš až potom. Wink napr. na súde.
Všetky bojové umenia a nie len ázijské sú špecifická činnosť, zameraná na konkrétnu vec /ako sa obrániť bez toho aby som utrpel újmu a inému čo najlepšie rozbiť hubu/
Nie len bojové umenia sú založené na drile. Aj vednie vojny je založené na drile /povely, pochodovanie, najpr sám, potom dvojice, potom formácie, v ktorých je dôležité aby všetci robili to isté a to bez drilu nejde/
Hehehehe, teraz som si spomenul na niektoré vystúpenia pri hromadných bitkách, šermiary stoja pekne v rade vo formácii, jeden sa rozbehne a o chvíľu bežia všetci, kašlú na celú formáciu
Späť k tomu tréningu
Zasa na druhej strane ak si vezmeš že naši Karatisti z každých mastrovstiev donesú za voz medaily, tak takýto spôsob tréningu má význam. / Pozri si nejaké iné športy u nás , ako sú medajlovo na tom, biedne/
Ak si vezmeš posledné OH v Číne tak číňania spojili "tradičný" ázijský spôsob tréningu a vedomosti súčasnej vedy a hľa....
Každý šport "na body" je neuveriteľná drina, je to o "potení krvi", sebaodriekaní a čo ja viem čo ešte a buď makáš, nekecáš a potom máš výsledky, alebo potom to netreba robiť.

Hlavne ide o to, z akého dôvodu prečo to robíš, akú máš motiváciu a to neplatí len v šerme a v karate...

Viem, že je úplne situácia v Karate a historickom šerme, my máme všetko, máme majstrov,ktorí sa učili od ich majstrov v neprerušenej línii, máme literatúru, ukážky, semináre, proste máme všetko...

Ak čítam Tvoj predchádzajúci príspevok, cieľ je rovnaký, len prostriedok na dosiahnutie cieľa je iný, ale to záleží len od motivácie na akej úrovni chceš vec robiť.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Apr 07, 2009 2:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

A ešte treba si uvedomiť, že každý žiak je vizitka učiteľa...
Aký je učiteľ, takí sú aj žiaci... aspom v Karate.

Ešte by som sa vrátil k Tvojmu príspevku :

Veľkú výhodu u nás má aj tzv. systém pásov, na každý pás musíš mať zvládnuté predpísané techniky, len keď tieto zvládneš, učíš sa nové, neexistuje, že niekoho budem učiť hody ak nevie padať. Ak žiak/ cvičenec nevie padať, tak ho nikto nebude učiť hody a a ni s ním nikdy nikto nebude hody trénovať, lebo by mu mohol ublížiť.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Patrik Lach
Bežný tlachal


Založený: 05 Dec 2008
Príspevky: 73
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

PríspevokZaslal: Ut Apr 07, 2009 2:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:
A ešte treba si uvedomiť, že každý žiak je vizitka učiteľa...
Aký je učiteľ, takí sú aj žiaci... aspom v Karate.

Ešte by som sa vrátil k Tvojmu príspevku :

Veľkú výhodu u nás má aj tzv. systém pásov, na každý pás musíš mať zvládnuté predpísané techniky, len keď tieto zvládneš, učíš sa nové, neexistuje, že niekoho budem učiť hody ak nevie padať. Ak žiak/ cvičenec nevie padať, tak ho nikto nebude učiť hody a a ni s ním nikdy nikto nebude hody trénovať, lebo by mu mohol ublížiť.


Taký malý postreh k tomu že aký učiteľ .....
Fakt tomu veríš? V dnešnej dobe, keď karate je viac šport? Poznám strašne málo učiteľov BU, ktorý robia niečo aj s duchovnom na takej úrovni aby mohli viesť niekoho vyššie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Apr 07, 2009 7:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Fireball,
Neverím, ale my to tak robíme, a robíme aj zazen, meditujeme a všetko, čo k tomu patrí.. www.iogkf.sk
Ako vieš, robil som aj športové karate a teraz sa snažím robiť tzv. bojové, klasické karate.
Ak chceš vedieť viac, prídi v sobotu 25.4. do Trenčianskych Stankoviec na III. stretnutie Karateweb.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Ut Apr 07, 2009 7:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napsal:.....A ešte treba si uvedomiť, že každý žiak je vizitka učiteľa...
Aký je učiteľ, takí sú aj žiaci... aspom v Karate.

Nejenom v Karate,to by mělo platit všude. A vůbec to nemusí být o duchovnu. Stačí chování vhodné následování,morálka.......
Velmi souhlasím.
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Pi Apr 17, 2009 2:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.youtube.com/watch?v=b_gcPGI-ZMI

ma to v ruke
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Pi Apr 17, 2009 6:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte by ma zujímalo, čím sa ten pán živí, keď má toľko času trénovať... Rolling Eyes
Ale zas na druhej strane je možné, že je to potomok "neprerušenej línie majstrov", prípadne potomok samurajského rodu, ktorý nerobí nič iné, len seká katanou...
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Roman Popik
Bežný tlachal


Založený: 13 Okt 2008
Príspevky: 62

PríspevokZaslal: Po Máj 11, 2009 9:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

zdravim "kamarati" pozeram ze samuraji vs... maju stale co povedat...
inac to posledne videjo.. je huste.. Smile), to mijamoto.. asi sa zivi takymi promoakciami.. ako je kamerovanie cirkus a pod Smile), ale musi sa uznat ma to vruke Smile)

-skoda ze zaten cas sa nenasli nejaky odvazlivci co by si naostro zmerali svoje sily a hodili to tu na yotubu Smile)
Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Máj 12, 2009 12:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

lucifer66, napísal :

" skoda ze zaten cas sa nenasli nejaky odvazlivci co by si naostro zmerali svoje sily a hodili to tu na yotubu ) "

... a ešte mi povedz, na čo by to bolo dobré? .... Wink
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: Ut Máj 12, 2009 9:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

táto téma ešte existuje? Shocked
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St Máj 13, 2009 5:59 am    Predmet: Odpovedať s citátom

jo a ON je spat a zase perliiii
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Maros Matiasovsky
Bežný tlachal


Založený: 17 Apr 2009
Príspevky: 13
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: St Máj 13, 2009 11:22 am    Predmet: Historicky serm a karate Odpovedať s citátom

Asi tak pred 8 rokmi na Bratislavskom hrade vystupovala skupina v ramci BHS s rytierskym sermom, ktorej som sa musel proste spytat, odkial cerpaju svoje znalosti sermu. Hrdo mi odpovedali, ze oni boli povodne oddiel karate, ale potom sa zmenili na SHS. A zaklad ich sermu je v karate, ale vacsinu technik sami vyvinuli a vymysleli,.

Tym rozhodne nechcem dotknut danej skupiny, ak este existuju, len poucit pritomnych neznalych sermiarov, ktori znevazuju hodnotu karate v Slovenskom historickom serme.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Kertész
Tlčhuba


Založený: 19 Apr 2008
Príspevky: 138
Bydlisko: Hlohovec, Bratislava

PríspevokZaslal: St Máj 13, 2009 1:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Marcus: Toto si nemal písať, lebo to niektorí miestni fighteri zas začnú rozoberať (a to dosť obšírne) a nakoniec sa aj tak nedôjde k ničomu, ibaže k už aj tak nastolenému statusu quo. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Máj 13, 2009 1:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Neboj Varpulis, Twisted Evil nikto nebude nič rozoberať, nie je to potrebné. Wink
Všetky bojové umenia sú o jednom a o tom istom. Je jedno, či sú to BU bez zbrane, alebo so zbraňou, prípadne ich vzájomná kombinácia, je to furt to isté, len sa to inak volá. Laughing
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: So Júl 04, 2009 9:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

hmmmm, nebol som tu cca mesiac a žiadne nové témy, dikusie.... etc.. a nie len v tejto téme...

ale, len tak medzi nami, zase som u nás v Karate o jeden level vyššie, nie že by som sa chválil, ale je to tak, a som na to patrične hrdý Wink Twisted Evil Evil or Very Mad
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: So Júl 04, 2009 9:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto:Gratuluji.

Když mne nikdo nechválí,také se vždy pochválím sám. Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Júl 05, 2009 7:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

no a to som si hovoril, ze je tu konecne klud...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Júl 09, 2009 8:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuno-san,

Arigato, gozai mashita, Razz Razz Razz /veľmi pekne ďakujem/
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Aug 12, 2009 2:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ďalšie príklady "európskeho Kobuda" /boj palicou /


Quarterstaff
http://en.wikipedia.org/wiki/Quarterstaff
http://www.quarterstaff.org/gallery.html

Bâton français
http://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%A2ton_fran%C3%A7ais
http://www.youtube.com/watch?v=uVG2SmI-Ohw

Jogo do Pau
http://www.youtube.com/watch?v=EHBX7sZOY7o
http://en.wikipedia.org/wiki/Jogo_do_Pau

Juego del Palo
http://en.wikipedia.org/wiki/Juego_del_Palo
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Aug 12, 2009 3:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

a čo to ako dokazuje?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... , 24, 25, 26  Ďalší
Strana 25 z 26

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk