Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

rytier vs samuraj
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 23, 24, 25, 26  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 4:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolim si opravit ale podla aktuálnej náuky katolickej viery sa Ježis nepotil krvou pre silu svojej motlitby, ale pre vedomie vlastneho nadchádzajuceho osudu, lebo vedel cim bude musiet prejsť a co vykonať. Tak len to nieje najvhodnejšie zvoleny priklad.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 8:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ďakujem za informáciu, nemyslím si, že to bol zle zvolený príklad

Domnievan sa, že v tomto prípade je jedno prečo sa Ježiš potil krvou, určite si plne uvedomoval svoj osud, vedel čo ho čaká, tak sa "mentálne" pripravoval na to nevyhnutné, na smrť....
Mal síce možnosť voľby, mohol utiecť, ale tým by poprel seba, svoje učenie, v to čo veril a cítil...

...... a tu by som si dovolil takú menšiu analógiu, aj keď kríva na obe nohy, asi podobne sa na sepuku /hara-kiri/ pripravovali aj samuraji, tiež vedeli, že zomrú a to vlastnou rukou, ale vedomie toho, že by zradili seba, prípadne to prečo celý život žili, alebo že by zneuctili celú svoju rodinu a predkov, tak si radšej zvolili to, čo si zvolili...
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 9:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto, mozno sa budes cudovat, ale ja nie som nescitany analfabet...co to sompocital, a aj si podisktoval s ludmi od BU... a proste ma to nejak neoslovilo, holt ja mam ine poziadavky...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 9:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To nikto netvrdí...

každý si zvolí to čo ho osloví a venuje sa tomu....
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 9:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

S tým "potením krvi" ste sekli poriadne vedľa! (sú choroby aj otravy, kedy sa "potí krv")Mystika je v 1-33 a myslím že v prvom Talhofferovi(nie som si istý) zvyšok je návod ako zabíjať. Len musíš veriť, že to čo práve robíš je správne a preto máš to robiť poriadne, z celej sily, bez zaváhania a potom sa ti to podarí.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Shinken
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2009
Príspevky: 66
Bydlisko: Senec

PríspevokZaslal: Ut Feb 10, 2009 10:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Triarius napísal:
Mijamoto, mozno sa budes cudovat, ale ja nie som nescitany analfabet...co to sompocital, a aj si podisktoval s ludmi od BU... a proste ma to nejak neoslovilo, holt ja mam ine poziadavky...


mozno si len doteraz nestretol tych spravnych ludi.
castokrat nie je vsetko tak ako si myslime
_________________
WarMachine
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Feb 11, 2009 7:27 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to bobo: ak maš na mysli že je to mimo od temy pripravy na smrť na šermiarskom fore ...tak uřčite maš pravdu ...podla mna ako som pisal vyžšie je to nevhodne zvolená vec.

ak maš na mysli to čo to sposobilo tak to je otazka pre teologov ... a nasledne ich tvrdenia pre Ustav pre kontrolu a pravosť viery Smile

otrava Arzrénom v malom množstve ale aj rozne ine prirodné hemotoxiny sa prejavujú tak ... no nemyslim si ze to bol jeho pripad Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: St Feb 11, 2009 7:32 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Shinken napísal:
Triarius napísal:
Mijamoto, mozno sa budes cudovat, ale ja nie som nescitany analfabet...co to sompocital, a aj si podisktoval s ludmi od BU... a proste ma to nejak neoslovilo, holt ja mam ine poziadavky...


mozno si len doteraz nestretol tych spravnych ludi.
castokrat nie je vsetko tak ako si myslime



nemyslim si, proste to nie je nic pre mna
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Kicio
Bežný tlachal


Založený: 20 Máj 2008
Príspevky: 13

PríspevokZaslal: St Feb 11, 2009 10:28 am    Predmet: Odpovedať s citátom

uff zase trocha neskora reakcia ale bohuzial bol som v Londyne:)
Ku tomu filmu Ip man jasne, ze je to trocha vyefektovane ale podla historickych zaznamou v skutocnosti vyzval 10karateristov a zvitazil nad nimi, to, ze sa na neho nevrhu je v tom, ze aj tam plati daky kodex a utocit na supera od chrbta sa s nim moc nezhoduje, jedine co mi trocha vadi je, ze ho vykreslili az moc pozitivne a sympaticky v skutocnosti taky nebol.
Ku bla,bla,bla mam len jedno hold pre nas europanov je to popravde len bla,bla hladame viac logiku ako mystiku v tom serme(aj ked urcite v tej mystike su skryte velmi logicke veci-priklad:bud volny ako vietor=bud uvolneny a nestrnuly a presne to chcem pocut a nie dake rozpravky o vetre tym nechcem dakoho urazit ale pre mna je osobne tento postoj zrozumitelnejsii, rovnaky rozdiel je aj vo wing chun a wing tsun)
A osobne nezastavam nazor, ze clovek musi trpiet aby zoceloval svoju mysel a tym vedel lepsie sermovat to, ze clovek"poti krv" na treningoch je aby dosiahlo lepsi flexibilitu tela, naukou ziskava na taktike ale aby ma niekto mlatil z nicoho nic kvoli zocelovaniu mysle mi ide proti srsti.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Feb 11, 2009 11:01 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Kicio,

myslím, že obaja hovoríme o tom istom, len inak

všetko so všetkým súvisí, ak mám "obité telo" nebojím sa totiž "dostať" Myšlienka na to že ma to bude bolieť " zatemňuje moju myseľ" /sorry iný výraz ma nenapadol/, tým, že myslím na bolesť, tak toto mám stále v podvedomí a to mi nedovoľuje plne sa koncentrovať, a nebáť sa ísť do útoku, keď sa bojím, že ma súper udrie/kopne a bojím sa, že to bude bolieť.
Vo všetkých bojových umeniach bez zbrane máš "otužovanie úderových plôch, ako aj otužovanie celého tela, tvoje svalstvo je "tvoj pancier a ochrana" a tvoja vôľa hory prenáša. Je len na tebe akú formu otužovania si zvolíš...
týmto nechcem povedať, že som masochista

Všetko to je o psychike.. aj slabší dokáže poraziť silenejšieho ak si verí a využije súperove nedostatky vo svoj prospech

šermiary to v tomto prípade majú ľahšie, nemusia otužovať telo, hehehehehe, neviem si to ani predstaviť že by do seba pichali v rámci otužovania mečmi, ale zas tiež sa snažia chrániť svoje telo inými ochrannými prostriedkami....
_________________
Pozorovateľ


Naposledy upravil Marián Kostolný dňa St Feb 11, 2009 6:26 pm, celkom upravené 2 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Feb 11, 2009 11:08 am    Predmet: Odpovedať s citátom

neodporujem len sučasťou komplexného umenia s mečom sú aj tech. kontaktné (fixacia a páky) je aj prechod do zápasu a zapas samotný čize ani my sa občas nevyhneme žinienke. (pochopitelne je to len okrajovo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: St Feb 11, 2009 12:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Palo,

nespochybňujem, viem, že pri boji s mečom sú aj páky, hody na zem a údery a kopy,
myslím, že ak by som mal šermnovať " na ostro" tak by som sa snažil v prvom rade "zafixovať meč" prípadne ruku s mečom a potom by som sa snažil súpera nakopnúť, praštiť, alebo hodiť o zem, čo je zas "moja" výhoda,

zas na druhe strane šermiary tak "neotužujú" úderové plocha a celé telo ako v BU bez zbrane... Very Happy
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Feb 12, 2009 9:19 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Páni poprosil by som, ak by to je možné odpove´d na moju otázku, ohľadne výučby šermu, prípadne iných BU v stredoveku.
ďakujem....
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Št Mar 05, 2009 5:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyšli veeeeľmi dobré DVD z edície BBC "Nesmrteľní válečníci" akurat som si kúpil Šogúna, čo to som už na rýchlo prezrel a vyzerá to veeeeľmi dobre..
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ilia
Bežný tlachal


Založený: 31 Dec 2008
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Ne Mar 22, 2009 1:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.youtube.com/watch?v=nc0Ycij9ST0

asi to nebude az take zaujimave, pre mna je to hodne zaujimave, ale ten dedusko tam ukazuje rodiny zvitok, nieco ako manuscript o technikach a vyucbe sermu tejto skoly, mam pocit, ze bola zalozena v 16 storoci.
To len preto aby ste videli ich podobu v japonsku. Inak autor stiahne video 25.3.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ilia
Bežný tlachal


Založený: 31 Dec 2008
Príspevky: 37

PríspevokZaslal: Ne Mar 22, 2009 1:56 am    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.youtube.com/watch?v=D7nUFpznK7E&feature=related

tu je serm, keiko s zeleznymi mecmi, teda nejaka bezpenejsia varianta
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Apr 07, 2009 7:19 am    Predmet: Odpovedať s citátom

http://www.tenshin.cz/smr/texty/katy.htm

našiel som jeden odkaz, v ktorom je písané niečo o Kata, ako o takých. Jedná sa o Kata Kobudo /okinavské zbrane/, ale článok je univerzálne, tak, že ho možno aplikovať na hociktoré ázijské BU, v ktorom sa cvičia Kata.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Apr 07, 2009 7:53 am    Predmet: Odpovedať s citátom

velmi ma zaujali 2 casti :

citat zo vztahu učitela a žiaka.....

Otázky (žiakovi) odpovídá lakonickým "Neptej se, pracuj!" - mistr tak ochraňuje žáka před pastí snahy rozumět intelektuálně něčemu, co ještě není schopen provést fyzicky.

a este jeden citat:

Žák se pohybuje v oblaku neznalosti, občas tak hustém, že se cítí dušen, a je plně závislý na mistrovi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Apr 07, 2009 9:31 am    Predmet: Odpovedať s citátom

A zaujalo ťa to " v doborom" alebo "v zlom"?

To prvé chápem tak, že : "nekecaj a makaj" Wink Časom na odpoveď prídeš sám, prípadne Ti ti to vysvetlím, je zbytočné Ti to teraz vysvetľovať, aj tak by si to nechápal...

To druhé, podporuje to prvé a kura nemôže byť múdrejšie ako sliepka. /Žiaľ bohu, u nás je každý najmúdrejší a najpovolanejší s patentom na rozum, musím si sebakriticky priznať, že to platí aj na mňa Laughing /
POZOR : v Dojo plne rešpektujem senseiovu/učiteľovu autoritu. Ak mi povie urob 100 klikov, tak ich urobím, ak mi povie urob to, alebo ono, a urob to tak, alebo onak, tak to bez akejkoľvek diskusie urobím ako mi je povedané Exclamation

..... a funguje im to už niekoľko storočí príp. 2-3 tisícročia a fungovať im to vždy bude, aspom v bojových umeniach..

Ak to môžem porovnávať, tak v škole ma najviac naučil ten učiteľ čo bol najprísnejší vyžadoval čo najviac..

Trocha filozofie :
Možno aj to je problém nášho dnešného školstva. Viac sa diskutuje, medituje, kecá o blbostiach ako sa učí. Každý má len kopu všelijakých práv a žiadnych povinností.
Ja osobne som za tvrdý "prušiacky dril"
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Apr 07, 2009 10:15 am    Predmet: Odpovedať s citátom

no trochu v negativnom ......

nasa spoločnost (skupina) sa snazi riešit veci na principoch vseobecnej osvety a otvoreneho "renesančného" spôsobu myslenia ......nie sme uzavretí do seba ale volne o veciach diskutujeme a mnoho krat to spochybňujeme. (Je pochopitelné že sa nebudeme zrovnavat so systemom japonsky majster a jeho žiak pretože tak priepastne rozdiely medzi nami nie su)

no vopred preštudovane a vysvetlené si teoreticke principi nasledne vykonavanej techniky, nám jednoznačne vedu k lepšim vysledkom ako system opakovania po niekom, barz je to prevedene majstrovsky....
ak dotyčný presne vie čo ide robiť vopred dokaže fungovať samostatne pretože si je sám vedomí vlastných nedostatkov ktoré sa pootm samostatne pokúša odstrániť ....lebo vie prečo aa ako to funguje vopred uplne presne.

možno len zle rozumiem članku alle tam to na mna posobili systemomo ukažme ked nezopakujes tak sa asi malo snažiš a nezaslužis si nič vedieť
to na čo je to dobré vedieť? je to pre teba na ... lebo to aj tak nevieš spraviť.

zoberiem priklad: ak po niekom chcem aby vykonal zložitejšiu vec ako len 1 pohyb a on netuši o čo ide a nutim ho aby opakoval po mne tak mu to moze trvat vazne dlho a bude to sprevadzane nervami lebo je cepovany za nieco comu nerozumie co nie je vsak jeho chyba lebo sa to uči ak by to vedel tak to nerobi ....
my mame inteligentnych mladych ludi a vsetci z nich sú chodia do školy pre velmi nadane deti Smile nechcem tym povedat ze by to z nich automaticky robilo lepsich sermiarov ....ale prave v ich pripade je system napodobňovania uplné nevhodny .....pretože ak sa im poskytne dostatočne kvalitne teoreticke zazemie latky ktoru idu robit dokažu sa jej natoľko zmocnit ze s nej prirodzene vyvodzuju závery ktoré nas dokažu občas hodne prekvapiť. To len potvrdzje to že serm je logický a myslou pochopitelny tak aj cesta k nemu (ich cesta) vedie cez intezivne teoreticke štúdium ktore predbiea našu schopnosť vediet vykonať jednotlive veci ......doležite je že vieme prečo, a tka vieme kde sa až mame dostať ...aj keby sme ich nikdy nasimi fyzickymi danosťami nedosiahli vieme ako to funguje, pomaha priestorova predstavivisť abstrakcia atď. atď.
Je jasne ze je to len teoreticka rovina v kotrej si dokažme tu konkretnu vec predstavit ale to neznamnea ze moje predsavy su chybne. Len moje telo na ne momentalne nedosiahne.

......toto by sme zda sa systemom výyslužky poznania za fyzický výkon asi v japonskom serme nikdy nemohli a ostavali by sme niekde v prvej fáze mozno aj po cely život ....a mame pocit ze je to diskriminujuce ...to som mozno trochu prehnal ale minimalne to odporuje myšlienkam slobodneho uvažovania a túžbe po poznaní. Ta je však nám vlastná.

k tomu drillu: myslim ze je to otázka materilu Smile ako bolo v hore uvedenom clanku pisane teda žiakov .....sú žiaci pre ktorých je to skvela metoda su takí ktorí sú imunny voči všetkemu a su takí ktorí maju extremny potencial ale rozhodne nevedie cestou drillu, pretože svojou úrovňou myslenia už tento proces výčby dávno prerastli.

neviem či je to otazka mojho šťastia ale stretam najme v poslednom case tu 3 skupinu luďi (nie len v šerme) čo ma aj svoje nevýhody Smile sú to ludia co predsa len maju svoje ego Smile ale hlavne meni to moj sposob predavania informacii z diktatu na dialog.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 23, 24, 25, 26  Ďalší
Strana 24 z 26

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk