Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Plátové brnenie
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Vyber si:
Mám plátovú zbroj
9%
 9%  [ 3 ]
Nemám ale chcel by som plátovú zbroj
38%
 38%  [ 12 ]
Nemám a ani nechcem plátovú zbroj
51%
 51%  [ 16 ]
Celkom hlasov : 31

Autor Správa
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: So Dec 23, 2006 7:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

moj sef bol na sermiarskom turaji v polsku. ty blbci sa tam vraj bili s nasadami od motyk. jeden t-pak vraj dostal 27 ran a stal. ani brnenie nemal az tak donicene. samozrejme bolo to na tej zbroji vidiet ale mohol sa hybat. a on mal 1,8. odtial to mam. ale neviem ako je to medzi sermiarmi (normalnymi Smile ) , ake plechy pouzivaju. a teplom sa plech stencuje (neviem nakolko podstatne) a roztahuje ak ho opracuvavas.
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dochtorgajo
Bežný tlachal


Založený: 26 Júl 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Bardejov

PríspevokZaslal: Ne Dec 24, 2006 12:36 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Velmi dobra diskusia.

Ja teda este som toho vela neurobil lebo mam jeden problem- neviem zohnat cloveka co by mi urobil zapustky do kovadliny. Nepoznate niekoho na koho by som sa mohol obratit? Rolling Eyes

To je nateraz to jedine co mi chyba. Wink

Piroha: ked chces mam tiez par ospreyek v pdf-ku tak ti mozem poslat kedykolvek.

A tiez lebo ja akosi vela s tymito vecami spolocne nemam- ako sa u nas uvadzaju hrubky plechov? Alebo inac spytane staci si popytat ze 1.5 milimetrovy alebo nejako inac? No ja som nejake zohnal ale u nas je to bieda ani si niesom isty ci to co mam nieje jediny dostupny material tu. Confused

Ak si pozriete udaje co uvadzaju pri zbrojach tak su to asi hrubky 1.2 a 1.5 a tie okolo 1.8 az viac ako 2 to je asi len na niektore casti prilieb. Ale nieze to zase niekto zoberie vazne to len tak na okraj. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Ne Dec 24, 2006 10:03 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ano , hrubka plechu sa uvadza v milimetroch. tie ospreye budem len rad ked mi posles, ak mi povies presnejsie kde byvas , ja ti zistim, kde sa tam tie plechy daju zohnat. ale necakaj ze to bude lacne. ja neviem kolio to stoji , nekupujem to , foter vyraba el. rozvadzace a ja mu proste poviem ake chcem a on mi zohna., icq moje mas v profile , kontaktuj ma
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: Ne Dec 24, 2006 11:23 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to piroha :
Smile vidim ze ti mechanika ide...teplom sa totiz menia mechanicke vlastnosti materialu, rastie medza elastickej deformacie, tz. ze sa da tvarovat bez deformacie vazieb. samozrejme, ze pri uderoch kladiva sa meterial o nieco stensi, ale je to iny proces ako pri studenom tepani, kedy sa pri udere kladiva material priamo stensi. ale vsak si to vyskusaj v praxi...nahrej kus plechu do cervena a skus vyklepat puklicu na stit, no a potom skus to iste za studena pri rovnakej hrubke materialu a nasledne odmeraj hrubku vyklepanej puklice.
ver ze viem o com rozpravam z vlastnej skusenosti.

to dochtorjago:
zapustky, resp pripravky na kovadlinu ti spravi najlepsie kovac, urcite mas v okoli nejakeho umeleckeho kovaca, dones mu flasu a urcite ti spravi. nezabudni mu ale PRESNE vysvetlit, co potrebujes.
plech :
hrubka sa udava v mm, vlech je valcovany, bud cierny alebo povrchovo upravovany - zinkovany napr.. bezna velkost, co sa predava je 1x1.5m ak si dobre pamatam a pred 3 rokmi stal cca 480Sk taky kus 1.0 alebo 1.2. a tieto hrubky odporucam na prevaznu cast brnenia, taku 1.4 uz ani noznicami nevystrihnes, to ti treba sekat, alebo elektricku noznicu. Neviem odkial ste, ale myslim ze tie plechy kupite vo ferrone v kosiciach

inac ak mozem s niecim poradit, kludne sa spytajte. aj ja som pred rokmi zacinal. hlavne vam zelam obrovsku chut a trpezlivost
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dochtorgajo
Bežný tlachal


Založený: 26 Júl 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Bardejov

PríspevokZaslal: Ne Dec 24, 2006 12:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem. Very Happy

Ano tu cenu si vystihol mne zohnal ujo 3ks za priblizne 1500 takze to sedi.

Ved prave ze som dal zakazku asi dvom ludom ale akosi sa im velmi nechce uz na to cakam asi mesiac tak som si povedal ze asi musim hladat dalej. Wink Samozrejme ze mam akutaku predstavu a tom co potrebujem no nemal by som sa unahlit lebo predpokladam ze az prax mi ukaze co presne potrebujem. Zatial teda zhanat len to co potrebujem na svoj prvy kusok.

Mozem sa spytat ako je to z technickym kreslenim? Asi sa zide mat v tom nejake skusenti ze?

Ja som si nakreslil predlohy z rozmerov a inspiroval som sa tymi na armourarchive.com ale asi az ked to raz skusim sa ukaze ci su vhodne na pouzitie. Skusim ich sfotit a ukazat povedal by si mi co by sa na nich dalo vylepsit a tak? Vysledok by mal byt sallet. Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Ne Dec 24, 2006 1:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

4 alois : klepat puklicu na stit a klepat kyris su rozdielne veci. ale v podsatate , mas pravdu.

4 dochtorgajo : pozri si toto - http://www.bestarmour.com/measurement.htm - tam je napisane naco si musis dat pozor ked beries miery brnenia.
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: Ne Dec 24, 2006 3:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no to vies, kovaci su vsetci "dochvilni", musis doniest tu flasu, obcas to zaberie... Very Happy
je dobre vedies si nakreslit, co potrebujes a hlavne je dolezite mat priestorovu predstavivost, ako to bude vyzerat.
my sme zacinali v skupine tak, ze si jeden kupil napr. zelezne rukavice a my sme zobrali miery, spravili univerzalnu sablonu, a nakoniec mal kazdy kvalitne rukavice. dokonca hanky, ktore boli anatomicky tvarovane sme najskor spravili z tenkeho plechu, aby sme videli, ako to podje, a potom sme ich spetne rozklepali a dostali tak sablonu. samozrejme, dostali sme take vseobecne sablony, ktore si kazdy upravil podla velkosti ruky a vysledne rukavine potom rozne dozdobil, napr. mosadznym kovanim...ale dobovo!
obdobne sme robili polplaty na nohy, naplecniky len podla dobovych obrazkov, prilby podla sablon...atd. ak budes mat nieco konkretne kludne napis, poradim podla moznosti.
a dolezita je trpezlivost, ak ti nevyjde tvor prvy pokus, nech ta to neodradi, postupne zistis co a ako a ak ta to naozaj bavi, tak ti to cochvila pojde od ruky.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Ne Dec 24, 2006 9:33 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

to je pravda, trpezlivost , prvy pokus stopercentne nevyjde Smile
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dochtorgajo
Bežný tlachal


Založený: 26 Júl 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Bardejov

PríspevokZaslal: Ne Dec 24, 2006 10:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

dvojita posta....sry Rolling Eyes

Naposledy upravil dochtorgajo dňa Po Dec 25, 2006 11:11 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
dochtorgajo
Bežný tlachal


Založený: 26 Júl 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Bardejov

PríspevokZaslal: Ne Dec 24, 2006 10:12 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

No pri mojej sikovnosti ma neprekvapi asi nist a teda asi mam stastie ze som hrooozne trpezlivy. Very Happy Ale teda dufam ze aj napriek tomu raz to uz len pojde.

Dobre tak tu su tie moje.....



Moznoze vam pripadaju smiesne ale fakt to je len prvy nakres.....potesilo by ma mozno ak sa to da co by sa dalo zmenit a tak. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: Ut Dec 26, 2006 11:07 am    Predmet: Odpovedať s citátom

dochtorgajo napísal:
No pri mojej sikovnosti ma neprekvapi asi nist a teda asi mam stastie ze som hrooozne trpezlivy. Very Happy Ale teda dufam ze aj napriek tomu raz to uz len pojde.

Dobre tak tu su tie moje.....



Moznoze vam pripadaju smiesne ale fakt to je len prvy nakres.....potesilo by ma mozno ak sa to da co by sa dalo zmenit a tak. Wink


Sablony su v pohode, len nevidno ci su z papiera, ak hej, tak si ich hod radsej na tenky plech, vydrzia ti dlhsie. A nechal si si miesto na falec po okraji? vzdy si sprav sablonu vacsiu o cca 15 mm.
ked zacnes, a budes strihat plech, vzdy si opiluj okraje koli bezpecnosti.
co sa tyka prilbovej casti, nestrihaj hned podla sablony, len si ju na plech obtiahni, aby si vedel kde klepat, vystrihnes az potom, ked vyklepes polku. tak budes mat moct pracovat s vacsim kusom a potom pristrihnes podla potreby a tvojich velkosti, az ked budes mat aj druhu a mozes ich pripasovat.
vizir a zadny stit su ok, len pametaj na tie falce. tiez zalezi ako ti vynde prilba, ostatne casti budes prisposobovat a priklepavat nakoniec podla nej.

hm je toho strasne moc, ak este budes nieco poradit, napis, rad ti poviem svoje skusenosti. inac salier je na zaciatok dost narocny projekt. zahrna viacoro technich - klepanie, falcovanie, brusenie...ktore by si mal nacvicit este predtym, nez sa pustis do diela. a kopec trpezlivosti, inac ked to robis poctivo a poriadne, myslim ze ta to bude bavit.
napis ako postupujes.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dochtorgajo
Bežný tlachal


Založený: 26 Júl 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Bardejov

PríspevokZaslal: Ut Dec 26, 2006 6:12 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za vsetky rady kazda sa urcite zide. Very Happy Hlavne to ze je dobre si urobit sablony z tenkeho plechu a ze najprv treba klepat az potom to strihat. To je pre mna nove. Wink myslim ze ked to budem robit pridem na dalsie problemy potom sa spytam.

Zatial je to len na vykrese a rozmery su dopasovane tak aby som si pod to mohol dat asi 1cm vystuz. Chcel som radsej urobit vacsie lebo asi skor to budem zmensovat ako zvacsovat alebo nie?

Ano vybral som si prilbu aby som si precvicil vsetky techniky ktore budem potrebovat a som pripraveny na to ze to vyjde mozno tak na 50 pokus. Very Happy Ale myslim ze ked to prvykrat bude vyzerat ako kus zbroje bude to krok vpred mozno ten najdolezitejsi.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Dec 29, 2006 4:36 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

dochtorgajo napísal:
No pri mojej sikovnosti ma neprekvapi asi nist a teda asi mam stastie ze som hrooozne trpezlivy. Very Happy Ale teda dufam ze aj napriek tomu raz to uz len pojde.

Dobre tak tu su tie moje.....



Moznoze vam pripadaju smiesne ale fakt to je len prvy nakres.....potesilo by ma mozno ak sa to da co by sa dalo zmenit a tak. Wink


neviem či tomu dosť dobre chápem rozumej niesom zbrojar, ale ty prilbu budeš robiť z 2 častí??? a v strede kadiaľ ide brit zvarovať ??? Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: Pi Dec 29, 2006 5:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

vyzera to tak. je to sablona na dve polky. bezna vec, zvarit co2 a vybrusit. ja som mal sablonu salieru na vyklepanie z 1 kusu ale je to o dost narocnejsie, lebo mala taky zvlastny tvar a na zaciatku som ani nevedel, ze ako klepat a na konci som musel sklepavat stycne casti do seba. tazko vysvetlit. proste nebolo to vytiahnutie prilby jednoduchym vyklepanim.
slap a morion som zvaral a no problem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dochtorgajo
Bežný tlachal


Založený: 26 Júl 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Bardejov

PríspevokZaslal: Pi Dec 29, 2006 5:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Palo: No ver mi ja tiez nie som zbrojar a urcite o tom vies viac ako ja. Very Happy Nateraz. Cool

No ja som predpokladal prave to: ze robit prilbu z jedneho kusa by pre mna ako niekoho co to robi prvykrat bolo dost narocne ani by som si nevedel asi predstavit co a ako urobit. Takto ako to planujem urobit je to pre mna pochopitelnejsie. Wink

Len by som sa chcel spytat- potom pri zvarani asi treba davat pozor a urobit to precizne nie? Ci ked to trochu zbabrem da sa to nejako zakryt? Rolling Eyes A este mozno- chvost staci pripevnit nitmi alebo aj navarit? Alebo je lepsie to vobec nenitovat?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
alois
Tlčhuba


Založený: 17 Okt 2006
Príspevky: 102

PríspevokZaslal: So Dec 30, 2006 3:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

odporucam nechat to zvarit odbornikovi. len priprav polky tak aby presne sedeli - dobrus stycne plochy.
chvost mozes aj nanitovat, alebo privarit. nity vzdy vyzeraju dobre na brneni, ale je to len otazka tvojho vkusu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: So Dec 30, 2006 7:21 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

aj ja som za nitovanie. tiez idem vyskusat salier, uvidime co z toho bude. chcel som klepat cez prazdniny ale foter povedal ze nemozem byt na firme v dielni sam lebo"je to mimo predpisov" takze od 2.1.07 makam Smile
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
dochtorgajo
Bežný tlachal


Založený: 26 Júl 2006
Príspevky: 22
Bydlisko: Bardejov

PríspevokZaslal: So Dec 30, 2006 7:36 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Piroha napísal:
aj ja som za nitovanie. tiez idem vyskusat salier, uvidime co z toho bude. chcel som klepat cez prazdniny ale foter povedal ze nemozem byt na firme v dielni sam lebo"je to mimo predpisov" takze od 2.1.07 makam Smile


No tak to mas dobre ja mozem makat az ked uz niekto konecne povie ze ano tie zapustky su uz hotove. Sad
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail MSN Messenger
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: So Dec 30, 2006 7:37 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja nemam ani kovadlinu ale dedo hovoril ze mozno nejaku ma. zapustky nemam ani ponatia kedy budem mat a ci vobec, musim si pomoct nejako inak. ale naco piseme tu ? napisem ti na icq Smile
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: So Mar 17, 2007 5:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja sa chcem spytat ze preco rimania aj greci plechy mali a dajme tomu 11-12. storocie nie? niekde som cital ze to ma nieco s kriziackymi vyyypravami, ze kruzky a supiny lepsie chranili pred tymi saracenskymi sipmy z tych ich kratkych lukov. no neviem. ak nieco viete, prosim vyjadrite sa. uz dlhsiu dobu neda spat mi to.
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk