Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Plátové brnenie
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Vyber si:
Mám plátovú zbroj
9%
 9%  [ 3 ]
Nemám ale chcel by som plátovú zbroj
38%
 38%  [ 12 ]
Nemám a ani nechcem plátovú zbroj
51%
 51%  [ 16 ]
Celkom hlasov : 31

Autor Správa
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 12:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ked boli rimania porazeny, svetova inteligencia padla ( formovala sa sice Byzancia ale nebola taka silna ko niekedy Rim), tym aj platove zbrojarstvo. segmentatu pouzivali iba rimania alebo ty, co neajku nasli alebo zabili typka co ju mal, to je vsak diskutabilne. vieme len to ze sa vyrabali lacnejsie zbroje (kruzkovka, lamelovka, supinovka ...)

nemam to vsak dolozene. resp. mam ale neviem uz de som to cital
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 12:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Piroha napísal:
ked boli rimania porazeny, svetova inteligencia padla ( formovala sa sice Byzancia ale nebola taka silna ko niekedy Rim), tym aj platove zbrojarstvo. segmentatu pouzivali iba rimania alebo ty, co neajku nasli alebo zabili typka co ju mal, to je vsak diskutabilne. vieme len to ze sa vyrabali lacnejsie zbroje (kruzkovka, lamelovka, supinovka ...)

nemam to vsak dolozene. resp. mam ale neviem uz de som to cital


To s tou svetovou inteligenciou je vázny antihistorizmus:) to ze sa vyvoj zastavil a nacas spadol spat je prirodzené, ale potom sa ako právo, tak aj hospodárske metódy dostali spat do praxe, viac menej. Bojové taktiky, vojencinárstvo vo velkom nasledovalo rímske tradície, len si skontroluj "falangy" huskarlov v Anglicku....Atd. Skor to islo s tym aby tie zbroje boli lacnejsie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 12:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

neviem ci je to pravda, cital som to. ale vychadza to z logiky. a myslim ze text sa netyka iba vojenstva, ale celkovo bol rim velmi intelgentny, aj architekturou, bozstvom, matematickymi a fyzikalnymi znalostami, astronomiou ... a hlavne tieto veci upadli
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AElfgar
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 158

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 1:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

V prvom rade by som tie grecke a rimske zbroje nenazyval plechmi a s platovymi zbrojami z 15 storocia ich nemozno porovnavat (ani co sa tyka technologie, materialov - vacsinou to boli bronzove zbroje, ani ochrannou hodnotou).

K typ zbrojam asi tolko:
Mame zbroj z Dendry z Mykenskeho obdobia, tvorenu vzajomne pozvazovanymi bronzovymi segmentami.
http://antika.avonet.cz/upload.cs/0/02bb5614_b_0_dendraarm.jpg
Takuto zbroj pravepodobne pouzivali len ti najbohatsi bojovnici - clenovia vladnucej vrstvy.

Greci spociatku pouzivali bronzove panciere
http://antika.avonet.cz/upload.cs/8/8efea614_s_3_bellarm.jpg
V priebehu 6 stor. p.n.l sa coraz popularnejsou stala platena zbroj (linothorax) tvorena niekolkymi vrstvami platna zlepenymi k sebe
http://antika.avonet.cz/upload.cs/8/8efea614_s_5_linenarm.jpg
Linothorax postupne vytlacil bronzove panciere, tie vsak zostali aj nadalej vo vystroji armad ale prevazne uz len u dostojnikov (prakticky pretrvali az do rimskeho obdobia)

V Rimskej armade pouzivali supinove (lorica squamata) a kruzkove zbroje (lorica hamata). U vysokych dostojnikov sa mozeme stretnut aj so svalovym pancierom (bronzovym neskor aj zeleznym).
http://antika.avonet.cz/upload.cs/8/8efea614_s_4_musclearm.jpg
Zaciatkom nasho letopoctu sa v Rimskej armade objavuje novy typ zbroje lorica segmentata (takze bacha na to, este za cias Jula Caesara ju nepoznali). Tato zbroj ale v priebehu 3 stor. n.l uplne mizne, takze v obdobi padu Rimskej rise sa v armade pouzivali len hamaty a squamaty.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 1:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

hmm...este mierne OT k rimskym a greckym plechom...vedeli ste,ze slovanske zbroje odtialto zo severu su takmer identicke (mozno sa da dat prec aj to slovko takmer)
inak vraj na nasom uzemi boli najlepsi kovaci a zbrane aj zbroj sa predavali daleko (no a potom je tu este povest o zlatom rune,ktore je podla jednej z teorii odtialto niekial,kde sa pouzivalo runo pri ryzovani zlata v riekach)
cize nie len zlaty Rim a Grecko,ale aj Slovania mali urcite nadanie

Piroha- ono tych objavov,ktore zanikli,alebo sli do uzadia je ovela viac
v Indii mali kanalizaciu uz davno pred nasim letopoctom, taktiez lekarstvo rozvinuli arabski ucenci, fenicania sklo,papirus a farbenie latok na purpur...taktiez latinak pochadza odtial (hoci aj greci boli velmi chytri...a rimanov skor povazujem za zberatelov napadov inych civilizacii,hoci oni tiez toho dost vynasli)
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum


Naposledy upravil miso dňa Ne Mar 18, 2007 1:45 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 1:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

podla toho co viem sa pouzivala iba v 1. - 3. storoci, ale rad by som aj nejaky dokaz toho mal
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
AElfgar
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 158

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 2:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Piroha napísal:
podla toho co viem sa pouzivala iba v 1. - 3. storoci, ale rad by som aj nejaky dokaz toho mal

To sa pytas na tu segmentatu?
Dokaz neexistencie je blbost, to ti nikto neposkytne Smile
Proste poviem to takto: Nemame ziadne zmienky o tom, ze by sa tato zbroj vyskytovala na konci 3 storocia.
Jednoducho v armade prevladli ine zbroje ktore postupne vytlacili segmentatu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 2:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

chcel som vediet ked sa pouzivala , a nie kedy sa nepouzivala Smile aj ked je v podstate jedno, ktoru informaciu dostanem, pre praktickost by bola lepsia ta prva Smile
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubo Wassermann
Bežný tlachal


Založený: 07 Dec 2006
Príspevky: 88
Bydlisko: KE

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 2:53 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Piroha napísal:
chcel som vediet ked sa pouzivala , a nie kedy sa nepouzivala Smile aj ked je v podstate jedno, ktoru informaciu dostanem, pre praktickost by bola lepsia ta prva Smile


Sak to Aelfgar napisal vyssie Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Tulkas
Tlčhuba


Založený: 26 Aug 2006
Príspevky: 134
Bydlisko: Samonhakdžratktlaktlal

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 8:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zase..jedna odpoved typu..asi takto nejak to bolo..a potom sa ostatny snazia tie kecy napravit..
_________________
Res ad triarios venit!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 8:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Piroha napísal:
ked boli rimania porazeny, svetova inteligencia padla ( formovala sa sice Byzancia ale nebola taka silna ko niekedy Rim), tym aj platove zbrojarstvo. segmentatu pouzivali iba rimania alebo ty, co neajku nasli alebo zabili typka co ju mal, to je vsak diskutabilne. vieme len to ze sa vyrabali lacnejsie zbroje (kruzkovka, lamelovka, supinovka ...)

nemam to vsak dolozene. resp. mam ale neviem uz de som to cital


...pozor, lorica segmentata ak sa nemylim vznikla potom, ako bolo niekoko legii zmasakrovanych pri Teutonborskom lese a tym padom sa sila Rima dost oslabila a potreboval postavit rychlo nove legie...a kedze kruzkove loriky hamaty boli drahe a narocne na vyrobu, vyvinuli rimania rychlu a lacnejsiu nahradu v podobe loric segmentat...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Tulkas
Tlčhuba


Založený: 26 Aug 2006
Príspevky: 134
Bydlisko: Samonhakdžratktlaktlal

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 9:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

igor vitovič napísal:
ja sa chcem spytat ze preco rimania aj greci plechy mali a dajme tomu 11-12. storocie nie? niekde som cital ze to ma nieco s kriziackymi vyyypravami, ze kruzky a supiny lepsie chranili pred tymi saracenskymi sipmy z tych ich kratkych lukov. no neviem. ak nieco viete, prosim vyjadrite sa. uz dlhsiu dobu neda spat mi to.


AD1.
Chlapce..tie plechy neboli plechmi(preco, pisal AElfgar). Aby som ale priniesol zopar novych informacii, tak: Kruzkova brn, nieje vynalezom ani grekov. Je to riesenie este starsie..z prveho tisicrocia pred Kristom. Prve hmatatelne dokazy v Europe su pravdepodobne Keltskeho povodu. Nalez je z Rumunska, lokality Ciumesti..najdi si viac ak chces..Oznacenie brne bolo rozne. Greci ju nazvali cataphractom. Sposob Greckej vyroby bol 4v1, pricom 4 boli zkute, alebo vyrazene z plechu, a jedna bola len zatvorena..pripadne nytovana..
Rimania prisli s brnou do styku pri bojoch s Galmi..no pravdepodobnou, je aj moznost, ked sa Imperium rozpinalo do Macedonie..mozno 168pred Kristom..bitka pri Pydne, ale mozno aj skor..Teda v Rime, lorica hamata..vznikaju strediska vyroby. Tie preziju aj stagnovanie a stahovanie v 4 az 7stor. Dalej pokracovat asi nemusim, pretoze prichodom Franskej ryse sa vyroba zacne este viac upevnovat. Napriek tomu, ze hamatou boli pravdepodobne vybaveni vojaci Rimskej armady uz v case Republiky.
AD2.
Dalej..dovody, preco prezila kruzkovka, aostatne typy len hybernovyli..
Na toto dokaze odpovedat kazdy sermiar, ktory si svoju kruzkovku uz plietol. Jej vyroba je ovela jednoduchsia, ako vyroba kvalitnych plechov. A v porovnonai so segmentatou, poskytuje ovela vacsi komfort a mobilitu. O tu, totiz islo v Staroveku a Rannom stredoveku najviac! IMHO, nechcem, aby ma niekto chytal za slovicka, takze vyroba brne nytovanej..aj tak, je jej vyroba lahsia. Viem potvrdit..skusal som obe..pardon, este stale skusam..buhehe..
AD3.
Takze, sme pritom, ze kruzkovky vedu. V roku 1214(jeee, ale som skocil!) Nou su vybaveni prislusnici nobility. Vsetci vieme, ze kruzkovka, je bez kvalitnej presivanice naprd. Takze..aj tu je posun. Pred 1000rokmi, sa kruzkova brn, sila po obvode(ako na bascinete)na latkovy podklad. Pod nim tunika. Presivka nikde. Teda mozete vydiet posun! Avsak, prave po bitke pri Bouvines(to len tak orientacne)sa zacina pracovat na prvych segmentoch..Az teraz(cize kriziaci s tym nemaju nic!)sa objavuju prve solidne ochranne pomocky "made of steel". Preco? Opat mobilita.

Vysledok tohoto snazenia mame z hrobov z Visby..a to je uz 14te storocie..

AD4.
A posledna vec..je smutne, ked si myslis, ze brn odola sipu..je jedno, z coho je vystreleny.. Moze byt premna zamna aj z riti vyprdnuty.. Alebo vysexovany naplocho..aj tak, brn prerazi.. Preco? Pretoze brn funguje len pri plosnom namahani. Teda sek, je uz plocha!(huhu..pouzil som slovo "plocha" podte sa domna pustit!) Sip, popripade hroty neskorsich mecov, alebo prave dyky, (na ktore som vas odkazoval este davnejsie v teme Mec vs. Dyka ci tak nejak) nema sancu nepreniknut cez brn! Sak si to nasebe vyskusaj..a uvidis..

Takze, v pripade neporozumenia..sa ozvi na PM:)

To Piroha..ako salier? Uz ho mas? Aj bez Kovadliny?

..gryzzzz......
_________________
Res ad triarios venit!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 9:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

oki oki oki. toto vsetko beriem. ja som tie veci len cital.... tak som chcel vediet ci je to pravda a nebudem sa do teba pustat. nemam najmensi dovod. a nitovanu zbroj mas??? odkial? to by som fakt ze chcel vidiet. ako smejte sa ale nevidel som este.
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Tulkas
Tlčhuba


Založený: 26 Aug 2006
Príspevky: 134
Bydlisko: Samonhakdžratktlaktlal

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 9:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

..no, sak pockaj.. Laughing

Neber to v zlom..tie moje obcasne vylevy, ale nikedy sa az zarazam.. Vies, ide o to, ze niekedy treba velmi preosievat informacie, ktore do teba hustia rozne "hodnoverne" zdroje. Ved aj kroniky sa obcas rozidu v dost podstatnych faktoch, a to pojednavaju o jednej a tej istej zalezitosti.. Teda, ak si niekde cital, ze brn mala chranit pred strlnymi projektilmi, tak potom..??
Este maly dodatok. Pocas RS sa objavuju dva typy brni.. svrchna a spodna, jemnejsia.
_________________
Res ad triarios venit!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 9:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ja som v pohodke Cool Cool (co je RS)rene-sancia?? Wink a nitovanu zbroj odkial mas??
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Tulkas
Tlčhuba


Založený: 26 Aug 2006
Príspevky: 134
Bydlisko: Samonhakdžratktlaktlal

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 9:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

God bless you! Ranny Stredovek! Som zastanca poctiveho home-made:)
_________________
Res ad triarios venit!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: Ne Mar 18, 2007 9:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

jeeeezis jaka hambaaa Shocked Very Happy Very Happy RS!!! Embarassed Laughing Sad Confused Shocked Mad Exclamation Rolling Eyes Wink Crying or Very sad Cool
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubo Wassermann
Bežný tlachal


Založený: 07 Dec 2006
Príspevky: 88
Bydlisko: KE

PríspevokZaslal: Po Mar 19, 2007 3:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Akurat sa zisli na kope dve slova, ktore tak zboznujem Smile

raNNy a haMba Very Happy

Ach jaj Rolling Eyes
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Chico
Bežný tlachal


Založený: 05 Aug 2006
Príspevky: 59
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po Mar 19, 2007 3:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

S myšlienkou výroby plechových komponentov brnení sa pohrávam dlhší čas aj ja, len by som radšej začal s niečím menej zložitejším, ako napr. perzské (alebo poľské) bazu-bandy (či karvaše). Nevie mi niekto poradiť z tých, čo s tým robia, že ako by som mal riešiť to ohnutie v okolí lakťov? Na obrázkoch, čo sú na linkoch vyššie uverejnených som videl, že sú rozstrihnuté a potom spájané. Čo ale potom s tým ďalej? Ako ich spojiť tak, aby na nich bol vidieť ten spoj čo najmenej?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
igor vitovič
Tlčhuba


Založený: 25 Nov 2006
Príspevky: 419
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: Po Mar 19, 2007 3:58 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

jooj prosim ta. Stur bol gadzo a vychodnara take veci netrapia...
_________________
Moj ty boh, aka som ja sermiarska sracka....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 4 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk