Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Romány
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Po Feb 26, 2007 4:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondráš napísal:
ked uz sme pri tych knihach, netvrdim ze hocico z toho je to historicky roman, ale pises ze nemas co citat Smile tak siahni po Terrym Pratchettovi Very Happy cokolvek od neho stoji za to, no Zemeplocha najviac Razz


Raz po nom urcite siahnem, ked pre nic ine tak preto lebo má najlepsie metafory co som kedy cítal (o osviezujúcom prde v izbe plnej ruzí, napríklad) Ale iné fantasy nemusím....Neviem, nie je to moj záner
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Po Feb 26, 2007 5:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

philippus napísal:
Ale ta atmosfera v Mene ruze Wink


Tak to je jasné, bohuzial to vo filme dost zhumusili......Pokial ide o atmosféru by som tam na prve miesto dal Ostrov vecrajsieho....
To Chico: NEviem ci by sa ti pácila (resp. ci si cítal) madarska klasika Jágerské hviezdy, urcite existuje v preklade a je to dobry román, aj ked sa to na zaciatku nezda. NApríklad más tam aj pekné enumeratio tureckych vojsk, od janiciarov az po silidárov ti tam opíse vsetko (myslím vyzor a scasti aj vystroj)..Tak ci tak, ak si to este nemal v ruke, za pokus to stojí
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Dano
Bežný tlachal


Založený: 16 Jan 2007
Príspevky: 57
Bydlisko: Czeklész

PríspevokZaslal: Št Mar 01, 2007 11:11 am    Predmet: Odpovedať s citátom

to olaff: a co takto Peter Englund - Nepokojná léta a Nepřemožitelný
alebo Petr Klučina - Třicetiletá válka?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Št Mar 01, 2007 4:14 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Englund je paradny. Myslim si ze Nepremozitelny je este lepsi ako Nepokojna leta.

Mam tu taku otazocku do plena: Zaujimalo by ma co si myslite, do akej miery podavaju historicke romany realny obraz dejin? Viem ze to zavisi samozrejme od autora, ale zaujimal by ma vas nazor co sa tohoto tyka konkretne na Mannovho Henricha IV. Je to totiz cast dejin ktora ma velmi zaujima a bohu zial som nenasiel iny zivotopis tohoto francuzskeho panovnika.

Ak o nejakom inom viete tak mi pls poradte. Diki
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Št Mar 01, 2007 5:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Dano: Fajne, fajne, len ani jedna z tych knih nie je roman... Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ľubo Wassermann
Bežný tlachal


Založený: 07 Dec 2006
Príspevky: 88
Bydlisko: KE

PríspevokZaslal: Št Mar 01, 2007 5:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To by nebol Olaff keby si nerypol

Pre Olaffa:
http://www.emporium.sk/Nepremozitelny.sgid.31450.html

Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Št Mar 01, 2007 6:02 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to pisane takmer rovnako ako Nepokojna leta, odporucam precitat si uvod, tam to vysvetluje sam autor, ktory tvrdi, ze to nie je ani roman, ani zivotopis, ze postava "sluzi len" ako sprievodca knihou, ako priklad, na ktorom su aplikovane hist. fakty, ktore kniha rozobera... Tym sa kniha nestava klasickou literaturou faktu, ale ani klasickym hist. romanom, nech ten link tvrdi cokolvek. A ak by som si mal vybrat, skor by som si vybral termin lit. faktu ako hist. roman...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Št Mar 01, 2007 7:16 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kakac napísal:
Englund je paradny. Myslim si ze Nepremozitelny je este lepsi ako Nepokojna leta.

Mam tu taku otazocku do plena: Zaujimalo by ma co si myslite, do akej miery podavaju historicke romany realny obraz dejin? Viem ze to zavisi samozrejme od autora, ale zaujimal by ma vas nazor co sa tohoto tyka konkretne na Mannovho Henricha IV. Je to totiz cast dejin ktora ma velmi zaujima a bohu zial som nenasiel iny zivotopis tohoto francuzskeho panovnika.

Ak o nejakom inom viete tak mi pls poradte. Diki


Celkom reálny urcite nie ved krása práve tkvie v tom ze nepoznané vyplnys vlastnou fantáziou(samozrejme aj tá musí mat svoje hranice, asi sa rozumieme)...Druon dal napríklad vacsinu "svojich" poslednyc hCapetovcov otrávit, lebo daktory zomreli neobjasnene a práve toto mu vyhovovalo. Problém nastáva vtedy ked autor nie je celkom isty bud 1, dejinami 2, historickym backgroundom(a tak napríklad dáva do úst hrdinovi z roku 1920 slová "prvá svetová", atd).......Bohuzal tuto knihu nepoznám(a neviem ani prene o ktorého krála ide, mám pocit ze Plantagenet ale mozno sa mylim), ale ak chces fakty dejín tak plm najprv literatúru faktu az potom beletriu. O Francúzku más dost kníh( Dejiny Francie, hrubá to vec)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Št Mar 01, 2007 11:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Je to francuzsky kral Henrich IV Navarsky - prvy Bourbonovec na f.trone. Vladol vo francuszku koncom 16. storocia. Ja normalne citavam najma literaturu faktu, ale bohu zial neviem o priamo faktickom zivotopise tohoto panovnika, inak by som samozrejme preferoval ten. Presne na to som sa pytal, ci niekto nepozna jeho zivotopis. Tak isto, neviem preco sa mi nedari dopatrat nejakeho zivotopisu Alzbety I. Cital som Bejblika "Zivot a smrt renesancniho kavalira" (velmi odporucam) alo aj knihy o Alzbetinskom divadle, ale na ten zivotopis nie a nie narazit. Ak by mi vedel niekto poradit aj v tomto, bol by som velmi vdacny.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Pi Mar 02, 2007 7:59 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Teraz som videl na Kozej akúsi knihu alžbeta a mária??? tuším tak nejak...
Hľadaj
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Kakos - Kakac
Tlčhuba


Založený: 31 Júl 2006
Príspevky: 139

PríspevokZaslal: Pi Mar 02, 2007 9:28 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Vsetko sa mi mari ze nieco podobne som uz niekde videl a nebolo to presne to co som hladal, ale uz si nepamatam, skusim tu knizku niekde najst, v Art fore uz ju asi nemaju. Diki aj za tuto odpoved Alchy. Pozdravuj Lenu.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mato Skorvy
Regrút


Založený: 27 Feb 2007
Príspevky: 3
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Pi Mar 02, 2007 9:46 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Chico napísal:
Nepoznate niekto nejaku dobru knizku o Turkoch na Slovensku alebo v Uhorsku?


no poznám jednu výbornú: Turecký svet v Uhorsku, autor je Mór Jókai. odporúčam túto knihu aj majster o nej hovoril v dobrom. Ked pridem do Bratislavy tak ti ju požičiam. inac diky ti moc za pomoc v sobotu rano...
_________________
Poblil sem si všechno ... už nepiju ...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chico
Bežný tlachal


Založený: 05 Aug 2006
Príspevky: 59
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Pi Mar 02, 2007 11:11 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Budem len rád, len si ju najskôr skúsim zohnať niekde sám a až potom, keď budem neúspešný rád privítam tvoju pomoc. Very Happy A čo takého som pre teba urobil v sobotu ráno? Hádam z piatka na sobotu, nie? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
harlequin
Bežný tlachal


Založený: 23 Jún 2006
Príspevky: 66

PríspevokZaslal: Pi Mar 02, 2007 11:24 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mato Skorvy napísal:
Chico napísal:
Nepoznate niekto nejaku dobru knizku o Turkoch na Slovensku alebo v Uhorsku?


no poznám jednu výbornú: Turecký svet v Uhorsku, autor je Mór Jókai. odporúčam túto knihu aj majster o nej hovoril v dobrom. Ked pridem do Bratislavy tak ti ju požičiam. inac diky ti moc za pomoc v sobotu rano...


od neho (jokai) som nasiel nieco ine na nete: http://www.gutenberg.org/files/17597/17597-8.txt (si pozri cely gutenberg.org, su tam dost dobre veci)

ale ked sa tak velmi zaujimas o uhorsko, mal by si sa naucit po madarsky... pomohlo by ti to urcite Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Pi Mar 02, 2007 11:30 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Jókai nie je síce zly, ale tym ze je romantik (myslím obdobím), podáva veci silne románovo skreslené....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Mirena
Bežný tlachal


Založený: 03 Jan 2007
Príspevky: 37
Bydlisko: Schemnitz

PríspevokZaslal: Ne Mar 04, 2007 6:50 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ked román,tak Zagorka:Plamene inkvizicie

!!!RYTIER SOKOL 4-EVER!!!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: Ne Mar 04, 2007 8:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ludia Exclamation Exclamation Exclamation Henryk Sienkiewicz Ohnom a mecom, Potopa a pán Wolodyjovski, tak to vazne stoji zato. Realne historicke postavy, a ked prudsie zavriete knihu, cáka z nej krv. fakt dobre. Zacala som citat aj vezu blaznov, ale nic ma tak nechytilo ako Sienkiewicz. A treba si pozriet aj stare polske filmy zo 60 a 70 tych rokov, tomu sa hovori komparz.....
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Ne Mar 04, 2007 8:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Musím toho sienbkiewicza zohnat....Ked ho uz tolky "ospevujú", musí byt dobry....Lenka, skus Prekliatych králov, pre mna to zatial bol THE historicky román. Po tom co som to precital, dva dni som to absolutne nevedel vypustit z hlavy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
...
Tlčhuba


Založený: 12 Nov 2006
Príspevky: 111

PríspevokZaslal: Ne Mar 04, 2007 8:32 pm    Predmet: Kelko Odpovedať s citátom

.....Pan Wolodyjovski je historicka postava?.... Fiha ... clovek sa uci cely zivot
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ne Mar 04, 2007 8:34 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pan Wolodyjowski bol prvym sermiarom Polska svojho casu...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 2 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk