Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Pripustenie na plac
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Belička Ivan
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 270
Bydlisko: Banska Bystrica

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 1:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

predpokladám že pojem "komediant" v dobrom zmysle slova
ale aj tak s tebou v tomto súhlasím hoci tiež nezatracujem šerm pre šerm,
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 2:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

tarkil: pravda je, ze niekto ma talentu viac a niekto menej, ale nezabudajme na to, ze tak to bolo aj v minulosti - bojovnici mali tiez rozdielne davky talentu na serm a bojovali taki aj hentaki Smile Ked nutnost pritlaci, tak vie sermovat aj dreveny clovek. Len sa musi viac snazit.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chico
Bežný tlachal


Založený: 05 Aug 2006
Príspevky: 59
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 2:27 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Minulú sezónu som sa bol pozrieť vo Višegráde, že ako je to vlastne s Maďarmi a ich šermom. Neviem, či ste už mali niekto tú česť, no v niektorých prípadoch to vážne "stojí" za pozretie... Videl som skupiny komplet obuté v kanadách (tí historickejší sa snažili aspoň lepiacimi páskami na koberce naznačiť na nich gotické špice), na hrncovku NASKRUTKOVANÉ (áno -systém matica) krúžkové pletivo, meče pripnuté na chrbát a warkoče kvality, pri ktorej som sa divil, prečo tú handru radšej nenechali v pokoji odhniť kdesi pod stolom a kostými, ktoré okolo prírodného materiálu ani nepáchli (zato páchli sami osebe obstojne). Videl som ostrie na čepeliach o hrúbke 0,5 cm (ja fakt nehyperbolizujem), ktorými sa dali koľajnice štiepať... Nehovorím, niektoré kostými mali pekné aj zbrane sa poniektoré dali. Tu ide o to, že tam nebol stanovený žiaden štandard. Mali svoju barantu (ich národné bojové umenie) a o všetkom ostatnom si myslia, že sa im učiť ani netreba.... (Česť vínimkám).
A to nehovorím o ich vystúpeniach, ktoré mali asi tak, že MELA - niekto niečo vykríkne - MELA - niekto niekoho teatrálne zabije - MELA a nakoniec sú všetci mŕtvy.

Podľa mňa by sme si mali sami v duchu určiť akýsi štandard, od ktorého by sme sa mali snažiť byť len a len lepší. Nájsť si niekoho (možno inú skupinu historického šermu) o kom si myslíme, že robí šerm na úrovni a potom sa snažiť byť ešte kostýmovo krajší a dokonalejší, technicky zdatnejší atď. A nie mať svoj štandard, o ktorom sme presvedčení, že je jediný a najlepší na Slovensku. Myslím, že je tu dosť skupín, či ľudí, od ktorých sa máme aspoň trošku čo učiť, no nie? Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubo Wassermann
Bežný tlachal


Založený: 07 Dec 2006
Príspevky: 88
Bydlisko: KE

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 2:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Je pravda, ze v herectve sa fakt clovek asi najlepsie zdokonali tym, ze vystupuje co najviac. Ale stale je to tak, ze niekto na to nadanie ma a niekto nie. Prejavi sa to napr. pohotovo zaimprovizovat ak vznikne necakana situacia... samozrejme adekvatne, nie ked sa zlomi mec ze rychlo zareaguje slovami "No do pi.. !" Smile

I to sa da mozno naucit len niekomu to bude trvat o dost dlhsie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Po Jan 08, 2007 10:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

stotoznujem sa s nazorom ze cim viac clovek chodi po vystupeniach , tym ma mensiu tremu. ja som bol na vystupeni po pol roku sermovania a zvladol som to v pohode. asi prvych 6-7 mojich vystupeni bolo pre deti a tam som uplne stratil tremu a kdekolvek som potom siel bolo to v poho. sem-tam zaskvrka v bruchu ked kompletne zmenime suboj a nesom si nim celkom isty ale nakoniec to vzdy zvladneme. po technickej stranke sa vzdy velmi hambim , ked vidim video z pred pol roka ale zato som aj velmi hrdy ako som sa zlepsil. aj po stranke technickej , aj po kostymovej.

a este ma zaujima jedna vec. pehlasovalo sa tu ze na plac po 10 rokoch. nech sa prihlasi ten , kto to tak fakt urobil.

okrem spominaneho kozu tomu velmi neverim. zacnem serm v 15 a prve vystupeni v 25 ? ved vtedy sa uz konci to naj obdobie. cez strednu skolu je super chodit po vystupeniac , clovek ma cas trenovat , davat do kopy kostymy a pod. na vyske sa uz treba privela ucit. a 25 rokov (ak nie viac) ? to uz clovek je v robote a zaraba nazivobytie (ak nezie sermom samozrejme), a sermuje pomenej.
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
jaa
Bežný tlachal


Založený: 18 Dec 2006
Príspevky: 25
Bydlisko: Blízky východ

PríspevokZaslal: So Jan 13, 2007 12:42 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Vieš Piroha, ono po polroku, ku šermu fakt len pričuchneš.
Naši so zbraňou robia až po roku a ďalší rok trvá kým sa to ako tak človek naučí. Potom príde na to, že nevie ešte to, ani to.....a tak to pokračuje veľa veľa rokov. Ale je na každého zvážení, kedy si trúfne ísť na javisko.
Zvláštne je, že keď som sa dostala ku šermu, brala som to ako šport. Nevidela som totiž našich nikdy vystupovať. Z vystúpeniami som sa musela postupne stotožniť. Dnes by mi to už asi chýbalo. Každý šermiar je asi do určitej miery exibicionista a toto je určitá forma prejavenia.
Mladí rýchlokvasení šermiari si častokrát nedokážu ani len vážiť a starať sa o svoju zbraň. Je to pre nich príležitosť byť zaujímavý. Samozrejme, česť výnimkam.
Preto je niektorým aj po troch rokoch ťažko hovoriť "Šermiar"
Podmienkou pre vystupovanie môže byť tiež vlastný kostým , samozrejme zbraň. Pokiaľ má skupina dosť členov, tak skôr ako za dva roky sa na pľac nedostanú.
A k tomu, že po 25. máš starosť o živobitie a pod.a nemôžeš sa venovať šermu? Je podľa mňa blbosť. Lebo keď na tento vlak sadneš naozaj, staneš sa tak trhlým, že vek ti nehrá žiadnú rolu. Prestaňeš s tým, len pokiaľ tvoj partner nebude dosť tolerantný, alebo tak isto šermiar. Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Mailo
Bežný tlachal


Založený: 08 Jan 2007
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: So Jan 13, 2007 7:35 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Určite by sa nemala kvalita šermiara posudzovať podľa doby jeho šermovania... No to, či daný šermiar má, alebo nemá byť pripustený " na pľac" by mala zvážiť jeho skupina a v konečnom dôsledku aj on sám a tu nastáva problém - každý máme vlastné kritériá "kvality" (niečo, začo je jeden šermiar hrdý, druhý by sa hambil...). No každý by sa mal nad sebou aspoň hrochu zamyslieť a porozhliadnuť sa po svete - robým to aspoň zhruba tak ako Tí dobrí (resp.najlepší)?!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
minue
Bežný tlachal


Založený: 16 Dec 2006
Príspevky: 84
Bydlisko: SE

PríspevokZaslal: So Jan 13, 2007 9:46 am    Predmet: Odpovedať s citátom

mame v skupine baby, ktore hrali v divadle uz predtym- tak preco by sme ich nemali pustit na scenu, len preto ze su mlade?? nemyslim teraz na serm
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Tulkas
Tlčhuba


Založený: 26 Aug 2006
Príspevky: 134
Bydlisko: Samonhakdžratktlaktlal

PríspevokZaslal: So Jan 13, 2007 11:53 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslim, ze pripustenie na plac, je predovsetkym otazkou schopnosti posobit na divaka. Az v druhom rade dobreho odevu, istych skusenosti z podia(statisti a tak..), potrebnych pri divadle. Na bojove sceny, je treba hlavne jedno..sebaistotu..a spominanu sebakritiku v druhom rade.

Avsak niekedy by mala byt polozena aj otazka, ci pripustit na plac tu-ktoru hru. Niektore posobia but infantilne, zvrhlo, podaktore ako nepodareny akcniak bez krvy(he-he)..

A kanady? No, dnes uz hadam nie? Ale ak predsa, tak velka hamba na hlavy celej skupiny! ..neodpustim si ale: vz60 su najlepsie..stary dobri komancovia Twisted Evil
_________________
Res ad triarios venit!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: So Jan 13, 2007 7:25 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mailo napísal:
Určite by sa nemala kvalita šermiara posudzovať podľa doby jeho šermovania... No to, či daný šermiar má, alebo nemá byť pripustený " na pľac" by mala zvážiť jeho skupina a v konečnom dôsledku aj on sám a tu nastáva problém - každý máme vlastné kritériá "kvality" (niečo, začo je jeden šermiar hrdý, druhý by sa hambil...). No každý by sa mal nad sebou aspoň hrochu zamyslieť a porozhliadnuť sa po svete - robým to aspoň zhruba tak ako Tí dobrí (resp.najlepší)?!
Piroha, vystupovať môžeš v tanci,speve, hre na hudobný nástroj,akrobacii, žonglovaní... A teras si predstav, že bez akejkoľvek predošlej pohybovej príprave trénuješ pol roka akrobaciu, alebo žonglovanie a ideš s tým vystupovať - myslíš že to bude dobré? - ver že nie, tak prečo vystupuješ ako šermiar? No ja viem prečo, pretože tvoja skupina má min. nároky na kvalitu a nemá úctu pred diválmi, keď ti niečo také dovolia...
P.S.: Prosím neuraz sa, aj keď to asi nezvládnes.


Mailo : lahko sa ohovara co ? mozno to raz budes lutovat (neber to ako vyhrazku). je lepsie nehovorit o veciach, ktroe si nevidel, napr. ako nasu skupinu. z akej si skupiny ze sa dokazes ponosovat nad nasu skupinu ? si kozov ziak ? si z cassanovi abo covrus arma? alebo inej vysokokvlalitnej skupiny ? a videl si vobec niekedy nasu skupinu ?

ak zvladnem zaklady palice trebars za 3 tyzdne (trochu prehnane , berte to ako priklad) a mam kostym tak preco by som nemohol na scenu ?
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Tulkas
Tlčhuba


Založený: 26 Aug 2006
Príspevky: 134
Bydlisko: Samonhakdžratktlaktlal

PríspevokZaslal: So Jan 13, 2007 7:46 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak Piroha, neviem, ale tvoj prispevok moz dobre nevyznel. Hlavne ta cast:
Piroha napísal:
ak zvladnem zaklady palice trebars za 3 tyzdne (trochu prehnane , berte to ako priklad) a mam kostym tak preco by som nemohol na scenu ?


Znamena, ze ked mi ukaze niekto mortschlag a ja ho dvakrat spravim(a uplne to dokiepim), mozem ho ako zapojit do duelu? Za tri tyzdne sa nenaucis moc. Napriek tomu, ze to uvadzas ako priklad je to dost zly priklad. Nechcem ta tahat za slovicka, ale takto by ziadna skupina nemohla napredovat(a ak, tak s velmi zlym renome)..

Serm potrebuje cas. Potrebuje ho mnoho. Na vyzretie. Na usadenie toho co vies. Na to aby si nadtym mohol premyslat.

Ber moj prispevok prosim ako radu. Nie ako narazanie a pochybovanie!
Ahoj!
_________________
Res ad triarios venit!
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Ne Jan 14, 2007 4:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Piroha: No aby sme sa vrátili späť k téme. Na scénu by si mal podľa mňa ísť až keď si na to naozaj pripravený a niečo vieš. Tvoje vnútorné presvedčenie by malo byť také, že ak budeš šermovať vedľa skúsenejších šermiarov, tak sa s nimi môžeš smelo porovnať, pretože skutočne vieš čo robíš. Nie je dobré ak si povieš "na toto nemám, ale uspokojím sa s tým málom čo viem, možno sú aj horší."
Ak si myslýš že vieš iba úplné základy a chceš tak šermovať pred divákmi tak to rozhodne nestačí. Dôvod je ten, že diváci vo veľkej väčšine nepoznajú jednotlivé skupiny a nevedia rozoznávať kto je kto. Ak niekto predvedie pred divákom nekvalitu, je veľmi pravdepodobné, že taký divák si to prenesie na celý historický šerm a už viac krát na vystúpenie nepôjde. To už vôbec nehovorím o bezpečnosti. Uvedom si preto, že ak predstúpiš pred divákov, svojím spôsobom reprezentuješ aj nás všetkých. Preto ak nemáš kvalitný a dobrý kostým, dobrú pohybovú prípravu a zvládnutý istý stupeň šermiarskych znalostí, nemal by si pred divákov chodiť.
Totro neber prosím osobne, to je všeobecné vyjadrenie názoru, nič osobné. Hoci som v Košiciach na festivaloe bol a šermoval, neviem posúdiť teba, lebo neviem ktorý to si.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Matej Biroš
Tlčhuba


Založený: 05 Nov 2006
Príspevky: 330
Bydlisko: Iglov

PríspevokZaslal: Ne Jan 14, 2007 5:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

uplne s tebou suhlasim, ale my nemame dostatok clenov na to aby sme si mohli dovolit cvicit niekoho 2-3 roky a az potom aby sermoval. taktak dokazeme aby sme boli plna zostava, aby sa dala zastupit kazda zbran, ale mas pravdu.
_________________
Piroha
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ne Jan 14, 2007 7:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jabčo napísal:

Ak si myslýš že vieš iba úplné základy a chceš tak šermovať pred divákmi tak to rozhodne nestačí. Dôvod je ten, že diváci vo veľkej väčšine nepoznajú jednotlivé skupiny a nevedia rozoznávať kto je kto. Ak niekto predvedie pred divákom nekvalitu, je veľmi pravdepodobné, že taký divák si to prenesie na celý historický šerm a už viac krát na vystúpenie nepôjde. To už vôbec nehovorím o bezpečnosti. Uvedom si preto, že ak predstúpiš pred divákov, svojím spôsobom reprezentuješ aj nás všetkých. Preto ak nemáš kvalitný a dobrý kostým, dobrú pohybovú prípravu a zvládnutý istý stupeň šermiarskych znalostí, nemal by si pred divákov chodiť.


Absolutny suhlas...a okrem kvality sermu je podla mna u mnohych nulova kvalita kostymov, hlavne v gotike (baroku a renesancii moc nerozumiem Embarassed )...vazeni, kus nejakej kozusiny a velavela cvockov z Vas barbara nespravia a kanady (prip. cizmy po dedkovi) leginy (prip. teplaky) nejaka spodna tunika (prip. tricko s dlhym rukavom) a nejaky tem kvazivarkoc nie je kostym rytiera to je keckarina a podla mojho nazoru zufala vec Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation ...ak chcete tak sa niektori urazte, ale za tymto si stojim - staci pozriet na vebe fotky skupin
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: St Jún 13, 2007 8:12 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravím slovenské Pány Bratry.
Souhlasím s lidmi,kteří napsali,že před lidi-veřejně vystupovat(zvláště,když je to za peníze) by člověk měl vylézt až je POŘÁDNĚ vybavený a také až něco umí.
Je to o soudnosti a sebekritice každého z nás.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Alice
Regrút


Založený: 11 Nov 2012
Príspevky: 1

PríspevokZaslal: St Okt 29, 2014 5:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

I ked roky roky po poslednom prispevku, suhlas s panmi, ktori chapu ze pred ludi a za peniaze by mal vystupit len sermiar SERMIAR/KA. Je mi luto, ze mnohym z nas chyba tak dolezita sebakritika (radsej prehnana nez ziadna). Ani po vyse siedmych rokoch by som si mozno netrufla vyjst s tym co "viem" pred verejnost. V serme aj po 10 rokoch si podla mna mozno posuvat svoje vlastne limity a odhalovat nedostatky. A to je na tomto umeni to najkrajsie.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: So Nov 15, 2014 11:52 pm    Predmet: chcel by som upozorniť na jednu vec, Odpovedať s citátom

Chcel by som upozorniť na jednu vec,a to na rozdiel medzi šermiarom a choreografom. Videl som bohužiaľ množstvo vystúpení, kde boli šermiari s vycibrenými technikami, naskladanými v dlhých blokoch, ale nepresvedčili ma, že dotyční bojujú. Neukázali žiadne vzrušenie, strach pred zranením alebo smrťou, rešpekt pred súperom, alebo naopak pohŕdanie a prehnanú sebadôveru, proste nič. Verím, že mnohí boli u Kozu na školách a že poctivo trénujú, ale ich šerm nebol šermom, bolo to cvičenie. Úplne mimo scény, úplne mimo charakteru postáv. Na druhej strane som videl hercov, ktorým zostavil súboj choreograf, a napriek tomu, že neboli šermiari v tom našom ponímaní, ZAHRALI boj do zimomriavok. Takže pustiť niekoho na plac len preto, že má natrénovaný šerm nie je vždy najšťastnejšia voľba. Na place je treba komplexnosť pozostávajúcu z mnohých ingrediencií. Môže byť predvedené vystúpenie s úbohým šermom, ale tak vtipne napísané a tak výborne zahrané, že diváci sú maximálne spokojní a pripomínajú si niektoré scény ešte dlho potom čo odídu domov . Alebo sú vystúpenia "s bubnom", bezduché striedanie technicky dokonalých duelov, kde sa deti pri 6.už veselo bavia a dospelí už od 4. nesledujú. Apeloval by som na skupiny, aby trénovali a vzdelávali sa čo len môžu, to nikdy nie je na škodu, ale tiež aby sa naopak nevenovali a neuspokojovali len dosiahnutým stupňom na škole.
A ešte chcem podotknúť, že táto otázka, ktorá sa tu rozoberá je tak individuálna a hodná posúdenia prípad od prípadu, že tu ani nieje možnosť dopracovať sa k nejakému výsledku. Dovolím si tvrdiť, že ani vo vnútri jednej skupiny na to nepanuje jednotný pohľad. Mnohokrát je to otázka kompromisov a momentálnej situácie a individuálneho vkusu. Preto si tiež myslím, že sa len veľmi ťažko o niekom môžem vyjadriť, že robíte to zle. Môžem len povedať - mne sa to nepáčilo a to pre to a to.
Šermiarom by zase prospela trocha pokory, neurážať sa hneď , ale vypočuť si že čo a prečo, nechať si to prejsť hlavou a potom ísť zas ďalej.........Pozdravujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk