Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

rapír, kord, fleret a ....... smallsword?

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
zvědavec
Regrút


Založený: 12 Sep 2014
Príspevky: 1

PríspevokZaslal: Pi Sep 12, 2014 8:12 am    Predmet: rapír, kord, fleret a ....... smallsword? Odpovedať s citátom

Zdravím veškeré zdejší osazenstvo.

Bohužel jsem hledal nějaké specializované šermířské fórum bez úspěchu. Na jednom z nich jsem byl odkázán sem, tak svůj dotaz pokládám tady.

Mám totiž trochu hokej ve jménech určitých druhů mečů. Obyčejně své informace o všem čerpám na anglických zdrojích, což můj problém v tomto případě zapříčinilo.

Jedná se o druhy mečů.

Když to vezmu popořadě. Ve středověku byl jeden z druhů jednoručních mečů tzv. "arming sword" Ten měl zužující se čepel (distal taper) a křížovou záštitu (cross guard).

Pozdější evoluce tohoto meče byla tzv. "sidesword", což bylo dost podobný, jen občas trochu užší čepel, ale hlavně to mělo lepší ochranu ruky.

Z toho se pak vyvinul "rapier", kterýžto byl delší ale pořád stejně těžký (dejme tomu 1.2kg) a i přes svou značnou specializovanost pro bodné útoky se s ním dalo pořád sekat (trochu). Hlavně měl velice dobrou ochranu ruky.

Pak koncem 17. století přišlo další vývojové stádium, které bylo speciálně vyvinuto pro souboje. Toto byl tzv. "smallsword". Kratší a především mnohem lehčí než "rapier" (kolem 500g), už totálně nepoužitelný na sekání a s menší ochranou ruky.

Pro "smallsword" existoval tréninkový meč, tzv. "foil". Byla to velice lehká a velice ohebná tréninková zbraň.

Po nějaké další době se ve Francii vyvinula (v dobách, kdy už duely byly zakázány) zbraň na duel do tzv. první krve, kdy se nebojovalo na smrt ale do první prolité krve. Ta se jmenovala "épée". To mělo těžší triangulární čepel nepoužitelnou na sekání ale specializovanou na bodání. Paradoxně byla tahle čepel velice podobná čepeli od "smallsword".

A teď přichází jádro pudla.

Vím, že "rapier" se do češtiny obyčejně překládá jako "rapír". "Foil" se překládá jako "fleret" a "épée" se překládá jako "kord". Nikde jsem ale neviděl překlad slova "smallsword". Přitom v angličtině je to všechno velice přesně vymezeno. Kdykoliv ale hledám slovo "kord" na českých stránkách, nacházím pod tímto slovem meče, které spadají do různých kategorií. Někdy je slovem "kord" označený typický rapír, někdy typický smallsword............Máte někdo nějaké věrohodné překlady těchto kategorií mečů?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk