Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Rozne pristupy k prezentacie historie

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 3:00 pm    Predmet: Rozne pristupy k prezentacie historie Odpovedať s citátom

Kedze s Palom vznikla zaujimava debata ohladne pristupu sermiarov k prezentacie historie, rad by som, aby sa tu k tomu vyjadrili ludia, ktori maju svoj nazor tak, aby sme nespamovali temu niekoho ineho.

Debata s Palom vznikla jeho narazkou na to, ze prezentaciu vojenskeho tabora povazuje za "menej je niekedy viac", co sa mne osobne nepaci, pretoze prezentovat vojensky tabor so vsetkymi aspektami je rovnako zlozite a narocne ako divadelne prezentovanie, ci ukazky realneho sermu. Tot moj nazor, ma niekto iny? Poprosim s argumentami, nech z toho nie je zas len mlatenie slamy.

Za mna osobne - teraz sme mali prezentaciu vojenskych taborov v Lubovni, spolu s predstavenim vojenskych jednotiek a stretlo sa to s pozitivnym ohlasom u ucinkujucich, aj u divakov, ako som stal medzi nimi a sledoval ostatne skupiny. Myslim, ze to bol pekny format, kde mal divak moznost skutocne ziskat prehlad o vojenstv cias minulych, boli tam zastupene "hlavne prudy", ktore sa momentalne po sermiarskej scene hybu, cize aj clovek neznaly sa poucil. Ja takisto, kedze sa venujem najma `17temu storociu, som sa vela naucil.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 3:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechcem Ti to tu spamovať, ale podľa mňa ste s Palom boli celkom v súlade. Aspoň ja som to chápal tak, že tvrdí niečo podobné ako hovoríš Ty v tejto téme. A dokonca skôr odporúča niektorým skupinám (nech radšej špecifikuje on, lebo do hlavy mu nevidím), aby radšej robili to čo im ide, ako napríklad táborový život a zbitočne sa netrápili so šermiarskou produkciou na scéne, pokiaľ u nich táto kríva.

Ale k téme. Súhlasím. Nedá sa povedať, že by poctivá a verná prezentácia dobového vojenstva bola čímsi menejcenným oproti vystúpeniam. Určite sa mi táto cesta páči a aj my sme sa interne bavili o kompletnom prestrojení a prezbrojení minimálne na 17.st ale asi aj na landsknechtov, aby sme sa popri šerme a šermiarskych vystúpeniach mohli venovať aj tejto téme.
Moja osobná preferencia je celý rok v telocvični pracovať na samotnom šerme, cez sezónu si dať 4 - 5 kvalitných akcií s vystúpením a potom sa zúčastňovať spoločných táborení, poradových výcvikov, alebo kvalitných bitiek. Podľa mňa sa to dá všetko skĺbiť. Ťažko, ale dá.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 4:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jabco: mozno sme sa len nepochopili, ale celkovo, tejto teme sa nevyhli ani ceske skupiny, cize by z toho mohla byt zaujimava debata.

Ako pises, zvladat sa da vsetko, ale ja napr. sa snazim aj o ten serm, aj divadlo, aj fungovanie v ramci tabora a musim bohuzial priznat, ze tolko casu naozaj nemam, aby som to vsetko stihal, hoci by som chcel.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 5:06 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jabčo ma pochopil uuuuplne presne.... myslim ze podat serm vykon co strhne neodborneho divaka je velké podujatie (nam sa to napriklad posledne nepodarilo - nech uz boli dôvody a ospravedlnenia akékoľvek) a preto po skusenosti .... s reakciami publika ci uz z nasich akcii alebo z akcii ktoré sa konali teraz treba povedat ze cesta tábora je pre mnohe skupiny vykúpenim z krvavého boja (obrazne) s nedostatkami v šermiarskom smere ....pricom mozu byt stále plnohodnotnou a zaujimavou súčastou celej akcie, čoho svedectvom su aj samotné komentare a rakcie divákov ktorých s ktorými som mal moznosť sa stretnúť.....

tym nechcem povedať aby skupny nedaj Bože zanevreli na šerm
pre nas urcite ostava serm prioritou verim ze pre vsetkych sermiarov by mal len vidim cestu pre tych ktorým v treningovom procese alebo dostatku casu na pripravu "prezentacii šermu" nieco brani a chut na akcie chodit je tak toto je cesta urcite lebo vyzaduje iné veci

rovnako ako sa kazdy nadsenec o dobový tabor snazi v ramci svojich moznosti o co najautentickejsie prostredie tak aj sermiari by mali pristupovat podobne k sermu.... v dnesnej dobe nieje ospravedlneni ....a ked zistim ze publikum to nebaví alebo som sa sermom nezavdacil rozmyslam ci bola serm preznetacie vhodna do prostredia kde bola ukazovana a ci mala spravneho adresáta (hiphopové podujatie by bola asi najväčšia skúška niecoho podobnného Smile ) ciže u nas osobne je ambicia neprestat s prezentacim sermu (dúfam ze stale lepšimi) ale voliť im jasnú a adekvatnu formu "prezentacie" a nenútit ich tam kde sú evidentne offtopic lebo sa to moze zvrtnúť

Edit: to samozrejme nevylucuje prvky "hrania" alebo "humoru"
samotní majstri sermu boli podla mňa veľkí humoristi Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 5:16 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

prepac Pali, ale z tvojich vyjadreni mam pocit, ze podla teba je tabor urceny pre tych, ktori na serm nemaju, pretoze je to ovela jednoduchsie, ale to je dost dehonestujuce, nemyslis? ved za poctivo spravenym taborom (a tym nemyslim 3 stany a jeden stol) je obrovsky kopec roboty, studia dobovych podkladov a v neposlednom rade nemaly balik financii, cize doporucovat to skupinam, ktore nezvladaju serm ako jednoduchsiu alternativu je dost scestne...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 5:19 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Takisto kontext posledneho prispevku chapem podobne ako Triarius...

Nehovoriac o tom, ze taborom sa casto venuju aj skupiny, ktore sa sermu seriozne venuju, mozno ho nekladu na prve miesto, ale rozhodne sa nemusia zanho hanbit. V pripade, ze by Jabco so skupinou rozbehli tabor, tak vlastne tazko povedat, ze tabor je vhodny pre ludi, co maju "problem so sermom".
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 5:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

myslim ze si to zobral z toho najhorsieho uhla ... mojim cielom prave naopak bolo pukazať na to ze divak viecej ocenil tábor ako serm .... čo o niecom vypoveda.... ze zdá sa podla vsetkého ze vkus divaka sa meni, a zaroven aj to ze urovne táboriacich bola evidnetne ina v ramci toho čo robili ako úroveň šermu ktorú ludia videli .....nie je to rýpanie je to len zhrnutie z poslednych dni myslim ze kazdy z nas vidie kde sa za posledne obdobie teda spravil pokrok (tábory) a kde to ma rezervy (serm)
co pre mne nema vyznam taky ze by som chcle zosmiesnotvat serm skor vyzdvyhnut tábor .... a dat si predsavzatie ze sa ten serm na uroven táborenia dotiahne ....je to takto zrozumitelne?

edit: dodal by som este nieco v tom duchu ako som v hornom pripevku uz povedal a zopakujem .....casto pozostava z ludi ktrý nie su schopný pracovat na adekvatnom serme so sparingom pocas celeho roku intenzivne ale vedia sa individualne venovat tvorbe tábora .....vidim to ako alternatívu k sermu kedze na dobry serm treba dvoch a napr pobyt v zahranici je jeden z limitujúcich faktorv alebo pohybliva pracovna doba a podbne ....

rozhodne by som nechcel povedat ze sa neda venovat obom veciam naraz videl som to ze to ide..... ale napr ja zvladma len jedno alebo druhé ... Confused
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 5:36 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

uplne na zaver by som si dovoli zhrnutie verenosti (lebo som stretol dost velku vzorku) ze ten serm na SVK za tym táborením pokuľháva
(nemyslim ze je to zlé vediet ako nas vnimaju z vonka) a nie je to ani na urazanie sa je to skor impulz pre tych ktorí sa venuju sermu aby sa dotahovali .....

Edit: a ano myslim si ze ked chodim na treningy 1 x v tyzdni aj to mozno len kazdy druhy tyzden ..lebo mi to lubovolne okolnosti od zdravia az po pracu nedovoia ale som pracujuci človek s príjmom a mam chut byt sučatou historie vojnestva je pre mna tabor lahšou alternatívou ako robit serm na par percent.... ci nie? odporucil by si takemu cloveku serm ....? ja nie... ma skratka predpoklad sa uplatnit inac ale nie menej hodnotne


Naposledy upravil Pavol Uličný dňa Po Máj 30, 2011 5:44 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 5:43 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo: mas na mysli scenicke prevedenie sermu na scene, ci rekonstrukciu sermu podla fechtbuchov?
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 8:41 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Len pre zaujimavost, co sa mysli terminom "tabor"? Pretoze aj samotne "taborenie" moze byt historicky aj logicky nezmysel...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Máj 30, 2011 10:11 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas:.. dlho som rozmyslal co napisať, myslím že nikto asi nemá pravo určiť tomu druhému, ako by mal šermovať, ale tak ako vo akej koľvek inej činosti čo človke robí sa stale prekonava a smeruje k tomu naj tak asi aj tu to nebude odlisne ....myslim že potom je odpoveď jasná....teda k šermu historickému (adekvátne svojej dobe a zbrani)

Olaf: pod tabor zhrňam všetko čo je dnes pod týmto pojmom prezentovane na verejnych podujatiach, sami ziaden nevlastnime, tak jediná možnosť ako sa s tým stretnuť je vlastne tak ako aký koľvek divák na akcii .... či je to logicky nezmysel nie je na mne posudit, ľudia maju radi prezentaciu hmotnej kultúry, nieco co si ošahaju ... mam pocit ze matéria bude vždy viacej ako vedomosť, ale to je asi ok ... (nestazujme sa, konštatujem )

edit: deCarabas: ked som hovoril o tom treningu šermu tka som myslel ten druhý .. keďze z vlastnej skusenosti vidime ze je to beh na veľmi dlhu trať (aspon u nás) človeku co mi na zaciatku povie ze (bez toho že by uz predtým nieco take robil) ze on vlastne nema čas moc chodit na treningy ze by si dosiel len tak zasekať obcas ...tak sa usmievam popod fúzy, kedže vsetci vime ako to v skutocnosti funguje .... je mozné dosiahnut takym tempom ralnych vysledkov alebo niecoho prevratneho? mozňo ale to ide skor o výnimku. (uvediem priklad po roku prace, vidiet mierne zlepsenie o trošičku /pricom zohladnujem nepravidelnost treningov aj schopnost absorbovat nové veci/) napriak tomu si myslim ze nieje dôvod nedemonštrovať monetálny stav rozpracovanosti .....v zmysle tu sme takto to je a z preznetovat parcialne vysledky, to že je serm prezentovany v celkovom kontexte súboja jednotlivcov je len zvyková zaležitosť ....aj ked je jasne ze na nieco take sa pozerá najlepšie .... verime však ze vysoká úroveň prevedenia čiastkových prvkov, moze plnohodnotné nahradiť aj horšie spracovaný súboj. ale toto uz je vecou osobnej preferencie a časomsa ukaže pri skumani reakcii divákov či sa to ujme alebo nie.
experimentujeme.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Okt 09, 2012 3:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

http://mortaigne.com/zamysleni-nad-predavanim-historie.a199.html

Velmi zaujimave, poucne a uzitocne... Minimalne pre vsetkych zastupcov tridsiatkoveho vojenstva... Idea
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Št Okt 11, 2012 6:46 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo
dobry historicky tabor je tiez beh na dlhu trat
- treba to vediet postavit (co nie je otazka 1,alebo dvoch akcii), nastylizovat, vybavenie tabora tiez nie je pri premiere rovnake (ak o to ma niekto zaujem,ale pekne sa casom rozrasta,meni)
+ ta zlozitejsia cast - ludia - zosuladit ludi s taborom + aby realne predstavovali taborovy zivot nie je lahke (a nie je lahke ani to,aby ich to bavilo od rana az do vecera 3 dni po sebe a aby presvedcili divaka + hlavne bavit toho divaka)

aj ked ak chapem tu tvoju reakciu, chcel si povedat: ze ak clovek hold nema na to sermovat (proste mu to nejde), moze skusit taborenie, kde su ine naroky?

myslim,ze ked niekoho hociaka cast - ci uz ukazka tabora, divadla, prezentacia sermu (=fechtbuchy), lukostrelby, alebo exhibicia v serme bavi, tak to je pekne a ludi to zaujme (a pride mi zbytocne to porovnavat,lebo aj tak sa nedaju urcit nejake rovnake kriteria)

a je to vidno aj na festivaloch - pamatam si trebars,ako prisli v nedelu rano na Trencine pozerat ludia na bojovy voz a pritom dost z nich ho videlo asi vecer predtym (a rano prsalo a pocasie nebolo bohvieake), alebo trebars,ako som mal problem vidiet cez to mnozstvo divakov nieco z turnaja na stredoveku pod hradbami (na kameni to iste),
pripadne ako male decka kaslali na vystupka a nevedeli sa odtrhnut od zvierat v tabore, ci vystavenych (kym k nim neprisli) zbrani Very Happy
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Raymond z Normanov
Bežný tlachal


Založený: 02 Mar 2010
Príspevky: 25

PríspevokZaslal: So Okt 13, 2012 1:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

uf, tak toto je debata na celé hodiny !!! A predpokladám, že názorov bude toľko, koľko diskutérov, a ťažko sa príde k nejakému výsledku, ale už jeden vypočutý názor nás privedie na dokonale iné myšlienky (tvrdil nejaký klasik).
Teraz teda k téme: začnem príkladom: spevák. Ak si Jano pri robote spieva, je spevák, i keď možno tým lezie okoliu na nervy, asi ako ja. Ak s tým chce vystupovať, tak buď by mal mať neuveriteľný talent s darom od boha, alebo byť profesionál. V mojom ponímaní je profesionál človek, ktorého spev baví, má sluch ale, a to je hlavné, venuje hodiny a hodiny štúdiu a cvičeniu. A predtým, ako sa postaví pred publikum, tak sa aspoň raz opýta niekoho znalého, čo si o tom jeho speve myslí. Ak to nieje dobré, môže si nechať poradiť, môže si zobrať hlasového pedagóga a môže ďalej cvičiť. Ale aj človek s darom od boha časom začne študovať, aspoň noty, a verím, že aj hodiny a hodiny cvičiť.
To čo mne chýba medzi historickými šermiarmi je POKORA a NEISTOTA. Mnohí sú pyšní na to čo robia, (však to robia najlepšie ako vedia) sú si istí, že lepšie sa to nedá, a sú presvedčení o tom, že každý kto na nich vysloví kritiku ich proste nemá rád a vôbec je to namyslený debil. Pritom dostali obrovskú šancu sa zamyslieť a možno zlepšiť. (klobúk dole pred Palom Uličným za jeho neistotu a jeho zodpovednosť).
Z tohto pohľadu je diskusia o tom, či tábor, či šerm je ľahší tak trochu od veci. Keď po rokoch cvičenia svojim spevom stále leziem okoliu na nervy, je čas povedať si - treba skúsiť niečo iné. A iné je iné, a je úplne jedno či ťažšie alebo ľahšie, proste iné. Dôležité je aby sa začalo zase od začiatku so štúdiom a s cvičením. a aby sa vyliezlo pred diváka až v momente KEĎ TO BUDE DOBRÉ! (100% súhlas s článkom o reenakmente)
V mojich očiach ešte jedna vlastnosť dopĺňa pokoru a neistotu - ZODPOVEDNOSŤ. Tá človeka donúti študovať i cvičiť, pýtať sa, hľadať, pochybovať a kriticky sebahodnotiť. a zabráni piť pred vystúpením, fajčiť v tábore, alebo kričať na plné hrdlo -Jožo, kam si dal ten pojebaný kotlík.
Na druhej strane, zodpovednosť tiež núti vysloviť kritiku, ak sa mi vidí, že niečo sa dá zlepšiť. Je len znakom osobnosti, ak je vyslovená s úmyslom pomôcť a nie zosmiešniť a potešiť sa z vlastnej nadradenosti.
Mne by sa hrozne páčila spolupráca medzi skupinami, veď predsa ak pomôžeme k lepšej úrovni niekomu aj vo vlastnom meste alebo okolí, tak to prospeje danej veci a v konečnom dôsledku úplne každému.
uf, neodbočil som trocha?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Št Jan 09, 2014 1:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Raymond z Normanov napísal:
......
Teraz teda k téme: začnem príkladom: spevák. Ak si Jano pri robote spieva, je spevák, i keď možno tým lezie okoliu na nervy, asi ako ja........


Á, spriaznená duša.
Tiež spievaš hlavne v sebaobrane??
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> História Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk