Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Videá šermiarskych techník
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ut Mar 01, 2011 1:53 am    Predmet: nove video Odpovedať s citátom

po roku sme sa rozhodli dat dokopy nieco nove, tentoraz sa zaoberame schielhawom a krumphawom. snad sa bude pacit.

http://www.youtube.com/watch?v=VIKMPIFJkzk
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Juraj Skúpy
Tlčhuba


Založený: 27 Máj 2008
Príspevky: 165
Bydlisko: Trenčianske luhy a háje

PríspevokZaslal: Ut Mar 01, 2011 8:23 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Invaders must die!
_________________
V minulosti mali k sebe ludia blizsie... stare zbrane mali totiz mensi dostrel.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: St Mar 02, 2011 12:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Maťo fakt veľmi pekné video a dobrý nápad prezentovať čo je nové s odstupom času. To sú tie nové meče od Chodkiewicza?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Mar 02, 2011 4:57 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj Jabco,

vdaka za feedback! Sme radi, ze sa paci:)

Jj, to su tie nove Chodkiewiczovky z prvej varky. Na trening su vyborne a prijemne sa s nimi manipuluje.
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: Št Mar 17, 2011 10:02 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Moc pěkné video, užasně mě v pondělí navnadilo na trenál Wink
Zaujalo mě spoustu věcí, bohužel jsou v rychlém sledu, tak se nedá ve všem snadno orientovat.
Na dvě akce se ovšem zeptám:

2.40 odstranění levého vola po změně střehu
2.50 odstranění levého pluhu (velice zajímavá situace, neřešená jednoznačně v textech, kterí jsem měl k dispozici)

obě vypadají jako vyhnutí se čepeli a zásah soupeře.

Můžeš to nějak komentovat, Martine?

díky, držím palce
Ondra
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ne Mar 20, 2011 10:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondrej napísal:
Na dvě akce se ovšem zeptám:

2.40 odstranění levého vola po změně střehu
2.50 odstranění levého pluhu (velice zajímavá situace, neřešená jednoznačně v textech, kterí jsem měl k dispozici)

obě vypadají jako vyhnutí se čepeli a zásah soupeře.


1. Na tu vzdialenost je to ok, kedze super je kratky. Riadme sa textom: "Der Oberhaw erliegen und In die arm slahen" (cod.icon394). Krumphau - krivy sek je mnohoraky a aj jeden zo Schielhauov (to je slovo:)) patri medzi krive seky (Meyer). "Krivy" pre mna znamena rozne trajektorie.

Nemusi to byt nutne po zmene strehu, to bolo len kvoli dynamike:) Da sa to spravit aj pri ocakavani nawindovania (napr. z praveho ochsa) alebo aj ked super boda s einlauffom etc. So spravnym natempovanim to vychadza pekne.

2. Nie je sice velmi riesena, ale ak existuje predpoklad, ze vsetky akcie sa daju robit z oboch stran, tak potom nie je moc o com. Je to celkom silna pozicia a prijemne sa to robi:)

Diky za pozitivny koment
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Mar 21, 2011 9:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

BTW: 1. kde tam je ten oklamany oberhaw? Mne sa zda ze tam je len priamy sek na ruky. Lavy sermiar by ti to mohol asi zavesit v tomto prevedeni priamo do tvare.
2. velmi nebezpecne. Neviem ci sa to robi prijemne, ale minimalne to tak nevyzera.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: Ut Mar 22, 2011 9:36 am    Predmet: Odpovedať s citátom

1. aha, takže je to interpretace jedné techniky Talhoffera, která je podle vás odstraněním vola ... to je zajímavé ... nezkoušeli jste to i tak, že by se vskutku učinil nejpreve klamavy oberhaw na šepel nedosekl a pak se krátkým seklo na ruce. Nebo tak ža be se ten první sek nevázal na čepel (ober nebo krump) a pak se z čepele seklo na ty ruce krátkým? ..... bál bych se totiž toho, co říkal Anton, tzn. že během seku jak ho děláte vás soupeř bodne do tváře .... a nebo je tedy nutnou podmínkou soupeřův jiný pohyb? (změna střehu, nabíhání s bodnicí jak píšeš atd. ?) .... tzn. je to varianta nachreissen, když se soupeř stahuje ne do nápřáhu na sek, ale do bodnice?

2. a kterou techniku jste to zrcadlově obrátili, teda? .... zdrcadlový schiel mi to nepřipadá, já tam vidím překlopení do horní bodnice a bod, přičemž soupeřův hrot stále ohrožuje ... uniká mi něco? ... pokud je to nějaký varianta schielhaw z Meyera nebo Talhoffera, tak je to jasne, protože v tom nemám zatím jasno ...

nechcu být šťoural, fakt mě to zajímá
díky za reakci

Ondra
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Mar 23, 2011 4:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte, dakujem za pripomienky.

Der oberhau erliegen moze nadobudat rozne podoby, nemusi to nutne znamenat stocit alebo zucknut mec v polovici vykonu akcie. Podla typu supera, zameru a tempa sa to da spravit temer kedykolvek (ostatne ako pri fehleroch). Ochsa odstranujeme viacerymi sposobmi, aj naviazanim zhora.

Ak sa super nejakym sposobom ocitol v Ochsovi a mam tempo, nevaham a pokusim sa nasadit prave tuto akciu, resp. prienik medzi vyobrazenim v Goliathe a Talhofferom. Z hladiska vzdialenosti je to vyhodne (skrateny vs dlhy mec), ak akciu volime s ustupom vzad alebo s krokom na stranu, redukujeme tym moznost zasahu. Cize k aplikacii sermiarska univerzalia: ak je spravne tempo (vzdialenost a cas), akcia sa da nasadit pred , pocas i po pohybe.

Na videu je jedna z variant tak, ako nam vysla na treningu, zamer moze byt menej citatelny. Velmi nebezpecne mi niekedy pridu i krumpy na ruky alebo pisstercker na pravu stranu:)

Ondrej napísal:
zdrcadlový schiel mi to nepřipadá, já tam vidím překlopení do horní bodnice a bod, přičemž soupeřův hrot stále ohrožuje ... uniká mi něco?


Odpoviem protiotazkou: A co je schiel z pravej strany? Nie je to preklopenie do hornej bodnice a indes ziskanie prevahy na cepeli?

Schiel ma okrem ineho vyhodu v tom, ze vbodnica sa dostava po relativne malej drahe priamo k cielu, podobnym sposobom ako absetzen. Ma vyhodu vo vyske a v dosahu, rovnaho mu dopomaha pretocena ruka. Ine pretocenie si zatial z lavej strany predstavit neviem, najma ked mas byt vdaka tomu seku pripraveny prepadnut do mutieren (ktore sa z pravej strany moze robit v skrizenych rukach) a odolavat jeho pripadnemu absetzu.

Ak mas ine predstavy o tejto technike, kludne to natoc, rad zmenim nazor:)
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: St Mar 23, 2011 8:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ano ... schiel ma prave tu vyhodu, ze se v jedne draze zasahuje a zaroven se vaze na cepel .... ale to jsem v technice na videu prave nevidel, tam vazba neni .... proto mi prisla nebezpecna .... jinak ja osobne bych odstranoval leveho vola pravym hornim sekem ... je to vec kacirska a neni ze zadneho fechtbuchu, nicmene se drzi principu versetzen "z daneho strehu ma souper jeden primarni utok, tvuje akce musi tuto linii blokovat a zaroven zasahovat" (jak to dela versetzen zwerchem a schielem)... pokud by souper bodl z leveho vola tobe na oblicej, pravy oberhaw toto blokuje a z velkou pravdepodobnosti ho zasahnes do hlavy

no natocit to? Smile ... to me laka .. ale tedka pracujeme na divadelnim vystoupeni, tak potom se o to pokusim ...

diky za komenty Martine

O.
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Anton Kohutovič
Tlčhuba


Založený: 18 Okt 2006
Príspevky: 375
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Št Mar 24, 2011 10:18 am    Predmet: Odpovedať s citátom

martin:
citácia:
Der oberhau erliegen moze nadobudat rozne podoby, nemusi to nutne znamenat stocit alebo zucknut mec v polovici vykonu akcie. Podla typu supera, zameru a tempa sa to da spravit temer kedykolvek (ostatne ako pri fehleroch). Ochsa odstranujeme viacerymi sposobmi, aj naviazanim zhora.

No to by chcelo nieco na podlozenie. Ono sa to totiz dobre cita, ako z nejakej knihy, ale neni vidiet z coho vlastne vychadza tvoje tvrdenie. Ci to je tvoj nazor, alebo si sa to niekde docital. Uz davno tvrdim, ze vychadzat z Talhofferovych 5 slov na stuck je trufale. Minimalne, existuje vzdy 5 paralelnych interpretacii.
Ono nebezpecny je aj priamy oberhaw, ide o to ci je nieco principialne nebezpecne. Z videa nie je vidiet, ze by to bezpecne bolo. Ono asi je tazke vnutit cez video realny kontext.

Osobne mam velmi velke pochybnosti o schilleri z druhej strany a nezda sa, ze by ani bol nejak casto popisovany. Ono totiz schiller z lava ma rovnaku chybu ako zornort z lava. O to je zly uhol prekrizenych ruk. Co je najvacsia slabina. Osobne teda do repertoaru technik nezaradujem je to skor len teoreticky naprotivok praveho a jeho pravy brat ma totiz daleko lepsiu uspesnost.

Ondrej: Ak dobre chapem tak proti ochsu na jeho lavej strane oberhaw z mojej pravej strany? Ved to mi nedava zmysel. Ked budem utocit oberom po hlave, tak sa super ani nemusi namahat absetzom. Resp. ma to bez roboty.
_________________
Stettner
Wer nach get hawen der darff ich kunst wenig fräwen.
Alle kunst haben leng und masse.
http://tsc.sk
http://forum.tsc.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: Št Mar 24, 2011 4:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Anton: tak ja to dneska na trenale zkusim natocit ..... nepopiram, ze je to vlastni experiment, to jsem psal .... zatim ne uplne podrobeny zatezovym testum, mozna od toho upustim .... ale mit Versetzen proti levemu volovi je podle me dulezite ... pro pravaka je to mozna ne uplne prirozena poloha pro priblizovani, ale vzdycky muzes natrefit na levaka .... pak tu ukazku nekam hodim .... a podebatujeme
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: Pi Mar 25, 2011 10:10 am    Predmet: Odpovedať s citátom

tak jsme včera na konci trenálu něco natočili.
Na ukázku myšlenky je to snad dostačující.
Bylo to bez nějaké přípravy a toho, že bycho to dřeli a ani jsem se nepokoušel vyhodit ty pokusy, kdy to nevyšlo. To bych si asi něco nalhával do kapsy. Pokud bych měl zatím hodnotit výsledek, tak oproti samotné statické bodnici, nebo soupeřti bodajícímu ve Vor a Nach to vypadá bezpečně.

Mrkněte a pojďte do mě Smile

http://www.rytirihranatezidle.cz/files/Lplough.wmv

Jo a ještě jedna poznámka k odstraňování levého Pluhu. Uvědomil jsem si, že vlastně vím o jednom kusu v pramenech, kde se to řeší, i když je to teda Leckuchneruv tesak. Tady:

http://daten.digitale-sammlungen.de/~db/bsb00002184/images/index.html?seite=73

O.
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Mar 25, 2011 3:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ale mit Versetzen proti levemu volovi je podle me dulezite

To video, nemalo byť o niečom inom?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ondřej Adámek
Bežný tlachal


Založený: 20 Jan 2009
Príspevky: 57
Bydlisko: Adamov

PríspevokZaslal: Pi Mar 25, 2011 7:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kurňa .... error ...
sorry, v zaveru jsem se trochu zapletl v te slechter pawren sedlácké terminologii ... a zaměnil voly za pluhy Smile (protože jsme paralelně diskutovali odstranění Vola a Pluhu)

takže malá rekapitulace:

- video vzniklo jako reakce na jednu akci ve videu od Martina Fabiana
- tam se odstraňoval levý PLUH pro mě překvapivým způsobem
- jelikoz nemam k dispozici zdroje o dlouhem meci, ktere by popisovali versetzen tohoto strehu (jen tesak, ktery jsem uvedl), prisel jsem s timto napadem
- tedy odstranovat levy PLUH pravym oberhawem
- ta akce je na videu, co jsem postoval

UFF ... snad to bylo srozumitelne
to jsu ty závěry pracovního týdně Wink
pekny vikend vsem, preju co nejmene straveneho casu u pluhu (pokud neni sermirsky) a at potkate co nejmene volů Smile

O.
_________________
Neprotahuj sek až k zemi
s Dlouhým hrotem bližší je mi
skončit ... a neboj se sběře
co jím míří od soupeře
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ľubomír Orenič
Tlčhuba


Založený: 15 Aug 2006
Príspevky: 130
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Pi Mar 25, 2011 9:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Odstránenie ľavého pluhu. Inšpirácia Meyerom pri tom "Pluhu" nie je práve najšťastnejšia ale pozoruhodnejšie je pristúpenie k tomuto "Pluhu". Pravá noha vpredu a meč na pravej strane. Cítim z toho umelosť situácie. Všetko je podriadené tomu aby tá predstava vyšla. To platí aj o situácii o 10 sekúnd skôr. Všimni si, čo všetko musí urobiť ľavý šermiar aby mohol dostať po rukách. Ak sa rozhodnem ísť k súperovi ľavým Ochsom, tak preto aby som ho zatvoril a bodol a nie aby som sa pred ním pretŕčal. Neviem ako to autor Goliaša myslel ale mne sa darí dať takto krump na ruky len ako Nachreissen.
Ak nechceš sekať proti tomu "Pluhu" Šiler tak sa najprv naviaž na jeho meč a potom bodni. ( Wallerstein )
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: Ut Aug 14, 2012 6:57 am    Predmet: summer longsword pieces Odpovedať s citátom

http://youtu.be/8SoCRiETBsE

po dlhsom case trochu letneho osekavania
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Bobrík
Bežný tlachal


Založený: 08 Máj 2010
Príspevky: 17
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: So Nov 17, 2012 6:07 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravím,
po Tyrnhawe 2012 sme sa na jednu prosbu rozhodli urobiť krátke video, ktoré stručne zhrnie to najdôležitejšie čo sme na seminári chceli predviesť.

http://www.youtube.com/watch?v=WNIFpaRuocA

Taktiež Goliath fencing guild plánuje nábor nových členov a to hlavne z okolia Popradu a našej domovskej Štrby. V Prípade záujmu nás kontaktujte cez PM, alebo email andrej.bobrik@yahoo.com

Vďaka
_________________
Wer nach get hewen
Der darff sich kůnst wenig freuen
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Bobrík
Bežný tlachal


Založený: 08 Máj 2010
Príspevky: 17
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: St Júl 10, 2013 8:42 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

A zas niečo

http://www.youtube.com/watch?v=XLAZ-NvrSNc
_________________
Wer nach get hewen
Der darff sich kůnst wenig freuen
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Martin Fabian
Tlčhuba


Založený: 14 Jún 2006
Príspevky: 242
Bydlisko: bratislava

PríspevokZaslal: St Sep 04, 2013 9:52 pm    Predmet: lignitzer Odpovedať s citátom

http://youtu.be/bS8jstBnvTA

6 lignitzerovych technik aplikovanych voci mecu, nacvik technik Smile
_________________
http://sermiari.sk
Rozširujme šerm!
Nájdite nás na facebooku
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
Strana 11 z 11

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk