Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Činění kůže

 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: Pi Júl 11, 2008 8:56 pm    Predmet: Činění kůže Odpovedať s citátom

Salve,
měl bych takovej dotaz nebo spíš hledám někoho kdo vydělává kůže. Rád bych vyměnil informace kdo jak to dělá. Mám spíš zájem o činění bez chemie nebo alespoň z minimem těch sr...k.
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Pi Júl 11, 2008 9:24 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

kukni na www.livinghistory.sk a livinghistory.cz
a potom mozno napisat cloveku s nickom Teodomir
tusim on to robi
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Teodomir
Bežný tlachal


Založený: 26 Mar 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: Lipany

PríspevokZaslal: So Júl 12, 2008 8:35 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

nuz spracovanie bez chemie je pomerne tazke smradlave a zdlhave a tiez je zapotrebi troska chemie

v poslednom case nemam dost casu venovat sa tomuto

tento navod na spracovanie som nasiel v knihe ,,Kuze,, /+diakritika/
tymto sposobom som nameko vypracoval zajacie kozky a koziu na tvrdo

na zaciatok sa koza namaca do vody dovtedy kym neni uplne meka v studenej vode 0-15 C to trva asi 3-4 dni v teplej asi den dva voda sa nemeni je to aj troska prospesne ked sa zakvasi
potom sa koze vymyju a daju do vody s vapnom-podobne mlieku tam to je 1-3 dni treba to vsak obcas premiesavat abi vapno nerozozralo kozu vo vapne je to dovtedi pokial nezacne zlahka vypadavat srst
nasledne sa koza odsrsti najlepsie tupim nozom potom sa to vyplachne tak abi uz tam nebolo ziadne vapno
potom sa ostrejsim malim nozikom odstrania blany a tuk treba to vsak robit pozorne abi sa neposkodila koza
takato koza je vhodna na potahovanie stitu na membrani bubnov a ked sa vymaca v kriedovej vode tak je z toho pergamen
dalej sa koza luhuje v roznich vodach /kiselinach/ v knihe su spominane slezinove nateri potom hovnokvas zo psich hovien mocokvas z mocu ludi a zvierat ja som tento krok preskocil lebo som sa bal experimentovat a ten smrad uz hneval vsetkych doma
dalej sa koza maca v luhu z kory stromov ktore maju vela trieslovin od toho zavisi farba a vlasnosti koze najlepsi je
dub - hnedocervena
smrek- hnedo zltkasta
breza a vrba- oranzovohneda
no mozno pouzit aj ine druhy kori napriklad slivka topol borovica....
ak neni dostatok kori mozno pouzit aj vetvi a listy
toto luhovanie prebieha v 3 fazach na zaciatok sa da riedky vyvar z kori a par kuskov kori ku kozi necha sa to asi tiden v chladnej vode okolo 5-15 C
potom sa to prihusti prida viac kori a viac luhu necha znova asi tiden
potom sa to znova prihusti a necha sa to tam dovtedy pokial neni koza namorena rovnomerne na plochu i do hlbky
pozor!!! kozu treba obcas miesat aspon 1-3x do dna lebo sa nerovnomerne namori a tiez sa moze rozozrat vzniknutimi kiselinami

a na zaver sa koza mekci je to ale dej ktori nemam dostatocne preskumany dosial som to robil na 2x najskor som kozu natahol a nechal ususit potom som ju zvlhcil a namazal nenasitenimi tukmi najlepsi vraj rybi mal som vsak len obycajni olej aj ten stacil a suchal som to o polkmen a pieskovcove kamene potom som to zopakoval a koza je hotova
toto je srucni navod mozno niekto pozna lepsi alebo niektore casti ma lepsie preskumane. Rad sa poucim
na LH je to asi lepsie popisany postup
_________________
Luky šipi to je moje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: So Júl 12, 2008 8:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Jo díky! Prošel jsem to a něco jsem vypátral,ale jaksi to moc lidí tradičnější (dobovější) formou nedělá Wink . Přitom je to tak jednoduché. Já takhle dělám třeba i štíty včetně potažení a nepotřebuji k tomu chemii za stovky korun. Přesto díky! Zase mám další zdroj informací a nové lidi,kteří mají stejnou srdeční záležitost.
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: So Júl 12, 2008 9:18 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Teodomir: Já činím kůže dvěma způsoby. Ten první je,že je kůže starší a ta druhá,že je kůže čerstvá.
Ten první způsob ve zkratce je:
- Teplota vody by neměla být víc jak 25 stupňů. Kůži několikrát properu dokud není voda alespoň trochu čistá.
- Ve teplejší vodě rozpustím kamenec a sůl,nechám schladnout a namočím kůži. Přidám dva žloutky a hrst mouky. Kůži v roztoku nechám mimimálně 2 dny.
- Kůži zbavím mázdry a zbytků masa. Popřípadě několikrát opakuji.
- Čistou kůži odmastím ve vlažné vodě a saponátu. Několikrát properu
- Po činění nechám kůži okapat a uschnout,po uschnutíkůži jemně pokropím ( nebo dám do vlhkých pilin) a potom vytahuji. Prvně dělám okraje. Pak kůži vytahuji od zadku k hlavě a na šíř. Potom dodělávám zbytek. PO uschnutí kůže celý proces opakuji ještě jednou.
- Natírám kůži ve vlhkém stavu před uschnutím z rubní strany. POdle síly i vícekrát. Směs: 20% řepkový olej,20%žloudky,60%voda A trošička čpavku.
Jinak 1/2kg směs kamence vyjde na 20 králíků nebo tak 4 srnky.
Malá rada závěrem: nepoužívejte zimní srst! budete časem zklamaní.
P.S.: Tento recept už používal muj prapraděda jako zámecký lovčí a kůže,které činil jsou v 95% stavu - zatímco chemicky dělané kůže a kožešiny se už po 5ti letech trhají jako papír. Pokud má někdo zájem či mu něco není jasné,tak no problémo Wink . Hodně zdaru!
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Teodomir
Bežný tlachal


Založený: 26 Mar 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: Lipany

PríspevokZaslal: Po Júl 14, 2008 7:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

velmy zaujimavi postup az sa naskytne cas pustim sa dotoho meni sa pocet zltok a muky ked je vecsie mnozstvo koze?
_________________
Luky šipi to je moje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: Po Júl 14, 2008 8:49 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Není potřeba dávat více mouky nebo žloutků. Ono se to do roztoku přidává jenom kvůli srsti a tak trochu kvůli nabalování mázdry. Abych nezapoměl k tomu vytahování: těžko zde budu popisovat co na to používám leda,že bych to nafotil a někdo to sem hodil (já to neumím Sad ). Ale je opravdu potřeba vytahovat kůži,tak jak jsem to napsal. Jinak se začne kůže vlnit a je to v pr...i. Dá se to sice spravit,ale je to už pracnější. Myslím,že se dají použít i zvonky co jsou na zabíjačkách. Doporučuji nejdřiv zkusit králika. Hodně zdaru!
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: Po Júl 14, 2008 8:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Sakra! Úplně jsem zapoměl na ten druhej postup! Omlouvám se všem Smile . Takže pokud máte opravdu čerstvou kůži (max. 1 den staženou). Stačí stranu se zbytky tkáně,mázdry atd. prosypat solno-kamencovou směsí a ručně vmasírovat. Potom složit tak aby se rubová strana nedotýkala lícové a to celé zabalit do vlhkého hadru. Asi tak 14 dní kontrolovat vlhkost hadru,potom rozbalit a stačí seškrábat naostřenou lžící. Další postup je stejný.
Ohledně toho balení rub/líc je samozřejmé to dodržovat i u postupu č.1. Málem bych na to zapoměl Wink .
Pokud by tyto postupy někomu nevyhovovali,tak mám v zásobě další,ale myslím,že nebudou třeba. Hodně zdaru!
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Teodomir
Bežný tlachal


Založený: 26 Mar 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: Lipany

PríspevokZaslal: Ut Júl 15, 2008 8:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

daj aj tie dalsie som na ne zvedavy ci nahodou nie su pre moje technicke podmienky vhodnejsie
_________________
Luky šipi to je moje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: Ut Júl 15, 2008 9:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

což o to. To není problém,ale nebudu sem psát dalších 8 postupů na činění. Spíš by mě zajímalo jaké technické zázemí máš,protože tohle jsou nejednodušší postupy jaké mám a to jak na zpracování,tak i na místo a čas.
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: Ut Júl 22, 2008 10:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Teodomir: mám tady pro tebe jeden návod Smile.
Čerstvou kůži zbavíš ostrým předmětem blány,šlach atd.. Starší kůže se nechá na několik dni rozmočit v čisté vodě,aby změkla.
Kůži dáme do vody s Jarem (nešetřit) a máčíš cca 3 hodiny. S kůží je potřeba zamíchat.
Odmaštěnou kůži vyndáš a pořádně propereš.
Dále ji dáš do nádoby s 10l. vody,1,25l. octa,1kg soli na 3 dny. Denně 3x - 5x zamíchat s kůží.
Vyndat,vyprat ve vodě ať nesmrdí octem.Pak lehce vyždímat a vypnout do rámu či přitlouct,ale tak ať může proudit vzduch i z druhé strany. Důležité je sušit kůži ve stínu!
Po uschnutí je třeba kůži vytahovat přes ohoblované prkénko,napnutý provaz. Jak si mákneš,tak bude kůže měkká Wink . Potom namazat roztokem,který je výše a je to.
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: Ut Júl 22, 2008 10:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Není to sice návod podle mého gusta,ale je taky dobrý a osvědčený.
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Teodomir
Bežný tlachal


Založený: 26 Mar 2008
Príspevky: 43
Bydlisko: Lipany

PríspevokZaslal: Pi Júl 25, 2008 7:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

posli mi dake fotky ako sa vytahuje ta koza
dam to potom na forum
_________________
Luky šipi to je moje...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: So Júl 26, 2008 8:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Já ti nevím proč,ale pokaždý mě to ty fotky vyplivne zpátky,že jsou neodeslaný. Normálně s tím jinak nemám problém. Zrovna včera jsem jich odesílal asi 5,ale tobě to prostě nejde Crying or Very sad .
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: Po Jún 10, 2013 8:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Čas od času i po té době mě příjde nějaký email či SZ s dotazem. Rád odpovím,ale nejsem už tak časově flexibilní. Proto dávám odkaz,který jistě případným zájemcům leccos vysvětlí http://www.kozeluzstvi.cz/
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Zbrane a kostýmy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk