Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Škola šermu Via Cassa
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Igor ShadowSong Bodnár
Bežný tlachal


Založený: 09 Nov 2008
Príspevky: 11

PríspevokZaslal: Po Sep 06, 2010 11:14 am    Predmet: Odpovedať s citátom



Viac informacii na nasom webe.

http://www.viacassa.sk/projekty/skola-sermu
_________________
---Proud member of Via Cassa---


Naposledy upravil Igor ShadowSong Bodnár dňa St Sep 08, 2010 9:27 am, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Ut Sep 07, 2010 12:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj, môžem sa spýtať, kto vyučuje? A na ktorý talianský smer je Vaša škola zameraná? (presnejšie ktoré obdobie a ktorí majstri) Ide o kompilát viacerých, alebo ťažisko tvorí práca niekoho konkrétneho? Ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Sep 07, 2010 1:13 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

MIX postaveny pre nase podiove potreby, najviac tam bol obsiahnuty ujo Fero... Je mozne, ze sa to bude menit prave tento rok, aspon u tych, co maju cosi nabehane, novacikovia budu riesit prve tu vsehochut, ktorej ulohou je pochytit zakladne navyky potrebne prave pre dalsiu cinnost...

EDIT> Som zabudol napisat, ze to ucia nasi chalani zastreseni Ondrejom Lukacom, niekde tu sme ho uz spominali...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Ut Sep 07, 2010 1:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem za odpoveď. Takže je to vlastne viac scénicka ako rekonštrukcia? Alebo aj skúšate rekonštruovať a aplikovať šerm rapierom ako funkčné bojové umenie?

A prečo ste sa rozhodli práve pre Ridolfa Capo Ferra?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Sep 07, 2010 1:38 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Teraz uz to je skor scenika, kvoli zdravotnym problemom Ondreja, akurat scenika postavena na realnych principoch, v ramci moznosti a bezpecnosti. V kazdom pripade, riesime nove masky a makke cepele, takze sa to zrejme zase pohne aspon u tych starsich znovu k rekonstrukcii... Ak pride vsetko vcas...

Fero preto, ze ked si Ondrej prekladal veci, bol vlastne jediny dostupny. Ale kedze sa zacinaju u nas konecne profilovat jedinci, ktori maju snahu to riesit skor cez rekonstrukciu, prepdokladam, ze sa pohne dopredu aj porovnavanie s inymi zdrojmi... Snad...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: Ut Sep 07, 2010 2:44 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha, ďakujem.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Sep 07, 2010 3:32 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Capo Fero v scénickom prevedení ??? tešime sa na nejake video
prezentujúce vašu školu šermu ... verim, že pri tej tradicii ktorú mate kedže ju vediete už niekoľko rokov to nebude žiaden problem na par treningoch nieco spichnuť .... hoci natočene aj len amtersky ... ved ide o šerm ktorý ponúkate - vyučujete ....

teraz bez ironie ...myslene važne ... prihodťe nejake videjko do témy
raz vidiet motivuje ľudí viac ako 100 x počuť....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Sep 10, 2010 9:16 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Je mozne, ze sa skutocne tento rok pokusime realizovat nejake prve kroky v rekonstrukcii Smile ale nie podla Ferra ale podla Heusslera - nebudem zakecavat, je to preto, ze sme na to zohnali najkvalitnejsie podklady Smile Tudiz so skusenejsimi ludmi sa pokusime dat nieco dohromady.

Palo: Capo Ferro v scenike. Ako pisal Olaff, je to na realnych zakladoch, nie realny serm Smile Alebo si nebodaj myslis, ze tvoj sablickovy duel by tiez trval ako scenicke boje na podiu? Smile Srandista Wink

Jabco: Nerobime si iluzie, ze to bude hned prvy rok nejaka velka parada, je to skor prvotne nadsenie zatial, uvidime, co sa nam podari vyrobit.

Neviem, ci to pojde, ale skusil som:
http://uloz.to/5807038/mov08589.mp4
je to zalezitost uz stara rok ci dva, vysledok jedneho treningu, opat opakujem, ze nejde o rekonstrukciu, ale hranie sa s rapirmi a dykami pre scenicke potreby.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Pi Sep 10, 2010 10:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

heh, teraz ked na to pozeram, vidim tam desne chyby, ale zas si pamatam, ze ked sme zacali ten duel ci suboj vytvarat, dosli sme k problemu, ze uz v prvej vymene bol jeden alebo obaja ucastnici suboja poskodeni takym sposobom, ze by nebolo mozne pokracovat Very Happy teraz s odstupom casu na to pozeram a vidim tolko moznosti vliezt bratovi do tempa, az hanba Laughing
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: So Sep 11, 2010 11:48 am    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:

...........ale podla Heusslera - nebudem zakecavat, je to preto, ze sme na to zohnali najkvalitnejsie podklady Smile Tudiz so skusenejsimi ludmi sa pokusime dat nieco dohromady...............

Palo: Capo Ferro v scenike. Ako pisal Olaff, je to na realnych zakladoch, nie realny serm Smile Alebo si nebodaj myslis, ze tvoj sablickovy duel by tiez trval ako scenicke boje na podiu? Smile Srandista Wink



hm tak uz nie Ridolfo ale Sebastian .... no znie to ešte zaujimavejšie, (čiste z osobného okrajového záujmu) ako hovorim tešime sa že nieco z toho uvidime .... nech to uz budet robit s lubovolnými skúsenejšimi ľudmi ved je to jedno koho mate na spolupracu hlavne ze sa k niečomu dopracujete Smile

tu druhú čast som asi nejak nepochpil ... a vzhladom na moje novú terapiu v sebaovládaní, sa radsej nadýchnem a spytam, požiadam aby si to nejak ináč popisal-rozviedol ako to bolo myslene než by som vykonštruoval nejaké unáhlene závery vlastne pochopenie toho textu ....

keďže toto je téma o Vašej škole šermu ktorú, tu propagujete a predkladate ako alternatívu k ostatným, myslim, že normalne, že sa pytame na podrobnosti na čoˇm vlastne pracujete, bolo by to nefér voci ostatným školam Magistérium alebo Arma Ferra ktoré svoje školy tu popisali či už k spokojnosti laebo nie to nech si každy spraví nazor sam, myslim že ked niekto nieč opropaguje tak nema problem objasniť o čo konkrétne ide popripade popísať to dôkladnejšie
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: So Sep 11, 2010 7:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

My sme ti predsa dostatocne opisali, na co sa zameriavame.

A dobre, ze si sa nadychol, lebo ta druha cast bola o tom, ze akonahle rekonstruujes akykolvek serm, sceniku z toho neurobis tak, aby to bol stale ten rekonstruovany boj. ten nebol vymysleny na paradu, ale na ublizovanie Smile cize aj tvoj serm sablou na podiu v ramci scenky ci divadla je scenicky, pokial to nie je vyslovene prednaska a ukazky realneho sermu.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Po Sep 13, 2010 3:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

budes sa cudovat, ale da sa to..chalani z TSC to na nasom feste ukazkovo predviedli
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Po Sep 13, 2010 3:29 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

naozaj sa pobodali do krvi? Cool

To by som si rad pozrel ten ich boj - bez ironie, naozaj by ma to zaujimalo. Ja ked som skusal sermovat podla toho, ako som nauceny a akoby som chcel toho druheho zabil, po par tahoch bol koniec suboja. Jedine, ze by sme sa obchadzali, skusali atd, cize reagovali logicky anevrhali sa hned na seba Smile Takze... Je z toho nejake video?
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Sep 13, 2010 9:04 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
ked som skusal sermovat podla toho, ako som nauceny a akoby som chcel toho druheho zabil, po par tahoch bol koniec suboja. Jedine, ze by sme sa obchadzali, skusali atd, cize reagovali logicky anevrhali sa hned na seba Smile Takze... Je z toho nejake video?


možno je to preto že si taký dobrý, že nemaš vhodného súpera ..... čo by dokazal ragovať na každý tvoj smrtiaci ťah ...

(teraz važne, aj razantne vedena akcia funkčneho šermu može byť uplne s prehladom súperom spracovana bez to aby šlo o život ...)
toto nemaa služit ako protiargument tomu čo hovoriš toto je fakt pokial človek primarne as uči ragovať na techniku v rýchlosti približujúcej sa realnemu útoku nevidim dovod prečo by potom nemohol čelit týmto útokom bezpečne ... tak akcia a kontra na ňu plus kontra na predchadzajúcu kontru tvoria "sceniku duelu" bez toho aby to bolo nútene vykonštruované .... teda vlastne sami majstri k tomu nechtiac nabádaju aj ked by sme mali rátať s uspechom už prvej akcie pripravuju nás na to co sa stane ak .... v tomto sa urćite zhodneme preco potom neveriš ze rozdiel medzi scenikou a realnym súbojjom je vlastne len v dopred dohodnutom postupe reakcii a ani nie rýchlosti či znefunkčnenie tychto akcii proste je to len o miere pripravenosti a drillu
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Po Sep 13, 2010 9:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

no,ale kolko takychto obmien dokazes trebars pri sparingu urobit?
co ja som si vsimol na turnaji - po par sekoch uz sa zdvihali vlajky,lebo prislo k silnejsiemu zasahu

aj ked ani toto sa neda brat za 100% realne,kedze jednak ludom neslo o zivot a jednak sa ignorovali seky,po ktorych by uz asi obaja duelanti mali par sramov na zapastiach
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Ut Sep 14, 2010 8:00 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo: No, v principe mas pravdu, choreografia sa da nejak urobit. Pri serme rapirom je to ale trosku ine, aspon z mojho pohladu. Pretoze ja som bol uceny sermovat tak, ze sa len pasivne nekryjem - pride mi to nelogicke. Takze sa neda velmi stavat choreografia suboja tak, ze kryt a potom utok. Mozno kordikom na konci 17. storocia... Mozno... Ja chapem serm rapirom ale aj mecom tak, ze bez prikras sa mam nejakym sposobom zbavit supera. Cize mu vrazim do jeho tempa a trafim ho. A to je spravidla koniec suboja. Nebudem stat a nechavat ho utocit a iba sa kryt. Pri bodnom serme s rapirom je to na jeden omyl.

Iste, da sa urobit choreografia suboja aj realne, ale ktovie, ci by to bavilo divaka? Pretoze v preklade Heusslera, ktoreho, ako som spominal, teraz riesim, je uvedene, ze ak stratis tempo, resp. hrozi, ze do tvojho tempa moze vliezt super, stiahnut sa radsej. Tudiz OK, zacnem akciu, skusim zasiahnut, ak nevyjde, nevymyslam uz nic a stiahnem sa. Prirovnal by som to mozno k turnaju na konoch - urobia proti sebe nejaky vypad s kopijami, ak sa minu, precvalaju okolo seba a ide sa odznova. A pride mi to logicke pri zbrani ako je kord ci rapir, ktora je dlha, pohyb hrotu je minimalny a nasledky fatalne Smile Ale co divak? Pacilo by sa mu cink cink a hned od seba? Mozno nejakemu fajnsmekrovi ano, ale treba zohladnit aj dej na scene a tomu serm prisposobit.

BTW. Tento princip tempa je inak funkcny aj co som sledoval napr. chalanov zo Sigismundu s dlhymi mecmi, ci videa vechtera a spol. Vacsinou zvitazi ten, co zautoci prvy. Ak nezasiahne, alebo mu super vlezie do tempa, super robi protiakciu. A potom uz su vacsinou tak blizko, ze z toho vyjde zapas, pripadne buchanie hlavicou meca do tvare Very Happy

Cize aby som sa vratil k teme - nasa skola sermu bola zamerana na sceniku, cize sme sa ucili sice, ako supera bezpecne zapichnut, riesili sme aj tempo a vzdialenost, ale preberali sme aj veci zo sportoveho sermu a prisposobili sme to scenike, aby mal divak z boja zazitok. Vysledok, resp. nejaku ukazku mozte vidiet na odkaze, co som sem postol. Co ma ale tesi je, ze pri prechadzani Heusslera som narazil na skutocne mnozstvo veci, ktore sme preberali aj my, ktore ovladam (aspon dufam) a ktorym rozumiem, cize uplne mimo sme neboli.

Tento rok by som to rad posunul do roviny, ze pojdeme skutocne podla dobovej ucebnice, ale je to zas len vyzva pre nas, kedze pred divakom budeme musiet tu realitu trosku prikraslit, pripadne mu predvadzat realne ukazky s maskami a ochranami Smile Sme totiz divadelnici a aj ked ideme po co najvernejsich veciach v kazdom ohlade, nechceme sa pred divakom pozabijat, vsakze.

P.S. Inak suhlas s Misom. Ked citam tu velakrat omielanu knihu o dueloch od Sindelara (myslim), tak je tam velakrat spomenute, ze duel koncil dost rychlo po rozsekani alebo rozbodani prstov, predlakti a stehien, co samo o sebe nemusi byt smrtelne, ale supera vyradi.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Ut Sep 14, 2010 9:22 am    Predmet: Odpovedať s citátom

deCarabas napísal:
Palo: No, v principe mas pravdu, choreografia sa da nejak urobit. Pri serme rapirom je to ale trosku ine,........

Iste, da sa urobit choreografia suboja aj realne, ale ktovie, ci by to bavilo divaka?....... Ale co divak? Pacilo by sa mu cink cink a hned od seba? Mozno nejakemu fajnsmekrovi ano, ale treba zohladnit aj dej na scene a tomu serm prisposobit..........

BTW. Tento princip tempa je inak funkcny aj co som sledoval napr. chalanov zo Sigismundu s dlhymi mecmi, ci videa vechtera a spol. Vacsinou zvitazi ten, co zautoci prvy. Ak nezasiahne, alebo mu super vlezie do tempa, super robi protiakciu. A potom uz su vacsinou tak blizko, ze z toho vyjde zapas, pripadne buchanie hlavicou meca do tvare Very Happy

Cize aby som sa vratil k teme - nasa skola sermu bola zamerana na sceniku, cize sme sa ucili sice, ako supera bezpecne zapichnut, riesili sme aj tempo a vzdialenost, ale preberali sme aj veci zo sportoveho sermu a prisposobili sme to scenike, aby mal divak z boja zazitok. Vysledok, resp. nejaku ukazku mozte vidiet na odkaze, co som sem postol. Co ma ale tesi je, ze pri prechadzani Heusslera som narazil na skutocne mnozstvo veci, ktore sme preberali aj my, ktore ovladam (aspon dufam) a ktorym rozumiem, cize uplne mimo sme neboli.

Tento rok by som to rad posunul do roviny, ze pojdeme skutocne podla dobovej ucebnice,


o šeme rapirom takmer nič netušim takze preto som sa pýtal na objasnenie ....

ad bod dva (divak!) myslim že ked teda sa snazite priblizit dobovej vernosti vo všetkom ostatnom nemalo by vam velmi záležat na tom či sa mu to páči alebo nie... mali by ste robit to čo je spravne, ťiež sa ho nepytate ci sa mu páčia vaše obtiahnuté nohavice .... proste mu to predkladate ako fakt tak nevidim dovod to robit so šermom odlišne.... nuž a až si to nenajde dostatočnú divacku základňu ostne to v rovine len tých fajnšmekrov (niekedy to nemusi byť na škodu)

ad odstavec tri ... je prechod do zápasu snaď neinscenovatelný? myslim ze nie ....

to ze idete prvý rok podla dobovej ucebnice je super...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
deCarabas
Tlčhuba


Založený: 05 Okt 2006
Príspevky: 466

PríspevokZaslal: Ut Sep 14, 2010 9:33 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Pavol Ulicny - My sa snazime celkovo ako Spolocnost najst v ramci dobovosti to, co sa divakovi moze zdat atraktivne. Preto na Slovensku skusame rozbehnut realne vojenske jednotky miesto partizanov s mecmi, utociacich na delo. Preto davame dokopy vojensky tabor s co najprisnejsimi pravidlami. Preto v ramci hrania sa na vojakov budeme v tabore ucit "vojakov" serm rapirom podla ucebnice. Kvoli tomu budeme aj na treningoch sermovat podla Heusslera, ak budem schopny podla neho fungovat.

A potom sme divadelnici. A tam si dovolime gumene nosy a umele latky a ujete kostymy a scenicky serm. Lebo sme sermiarsko divadelna spolocnost Smile Takze na bojisku sme striktne verni, v divadle dbame na herectvo a dramaticku stranku veci, nie na hist. vernost. A tam su pre nas divaci VELMI podstatni.
_________________
Peter - deCarabas - Madlenak
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Škola Šermu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Strana 9 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk