Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

rytier vs samuraj
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 24, 25, 26  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Okt 27, 2008 4:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:
To Palo Lux,

Otázka robia takúto skúšku sily či už do dreva resp. do slamy aj adepti HŠ s tými drahými a parádnymi mečmi,
Razz Razz Razz Razz


pokial viem ano, netvrdim že by sme u nas nieco podobne praktikovali ale na SVK je to javom ktory sa da vidieť, sam som doknca videl vystupenie ktoreho zlatym klincom bolo toto.

Neviem či techniky kata vykonavate s ostrimi alebo so zatupemi zbranami.

Ako iste vieš, v Hš sa meč použiva ako tren. nastroj (ak vynecháme pierka ) sú to meče s iným účelom a je ropotrebne mať teda zbraň špecialne na to určenu - ostrú a pokial ju maš tak ju asi nedáš do verejneho placu aby si to každí skúsil.

Teda z mojho pohladu je limit skor finančný a preto to nevídať tak často, než toho že by realne o to nebol zaujem.

No ako hovorim je to bežné aj v Hš možno u nas (SVK) ešte nie ale nie že by sa to nedialo vobec to sa tiež nedá povedať.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Okt 27, 2008 4:22 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Olaf, až sa odvážiš na skúšku sily, tak musíš mať v prvom rade zvládnutú techniku seku, ak zle sekneš......,

techniky s mečom sa robia samozrejme s ostrým ale až od nejakého technického stupňa, nie každý to môže robiť. Ide hlavne o bezpečnosť všetkých čo sa prizerajú ako aj o bezpečnosť, toho čo cvičí, určite vieš o čom hovorím

Aj také Iaitó /cvičný železný meč/ tiež niečo stojí, totiž, každá stranda a každý špás niečo stoja Razz

Prečo sa nerobí rekonštrukcia samurajského tábora neviem povedať, ale asi preto, že tí čo robia vážne Iaido, ken-jutsu, tak to robia pre seba pre svoj dobrý pocit neviem.

Teraz to odľahčím, prosím nevyštartujte po mne : nepotrebujú nič rekonštruovať, nič znova objavovať, je strašne veľa expertov v dobrom zmysle slova na japonské BÚ, je veľa literatúry, filmov asi sa nechcú strápňovať, nehovorím exhibície a ukážky sa robia. ale nie tak ako v HŠ
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Po Okt 27, 2008 4:36 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokračujme v odlahčení .....

Teda je to dokonala aktivita, proste sami štastní ludia Smile
všetko maju nic nepotrebujú, už len same pozitíva a socialne istoty.

kurnik serme na to, pome robit japoncov (prenesene) to nam bude sveta žiť. Laughing Laughing Laughing


Teraz trochu važnejšie, no to bue asi tym že nas to baví a radi sa masochisticky trapime po nociach nad pismom co sa dá sotva precitať na fotokopii co vyzera jak predtravena nejakým plazom. Aj tak nas to baví.
Ináč keď ta tu už máme jakožot zastupcu tejto strany. (ine ma nenapadlo)

Chcel by som sa spýtať či je to pravda že v japonskom šerme su diskriminovaný ľavacia a šermuje sa s pravou ako vodiacou (prvou) rukou? (Videl som to niekde - popri ak to mu tak nieje )

Ak je to pravda je to další priklad toho aké je eu. uvolnené oproti jap. tradicionalizmu (v dobrom) ma to aj tieniste stranky. Vieš že Ľavak tak nikdy nedosiahne to na čo ma ralne v šerme potencial.

V eu šemre sa mnohí (majstri) zhodujú v tom že človek ma prirodzene využiť všetky výhody ktore mu pomožu zvítaziť - a jednou je ľaváctvo Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Okt 27, 2008 4:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Paľo Lux,

prečo ten sarkazmus, každý ma možnosť zvoliť si, čo chce.

Ja osobne nie som expert na japonský meč ani na šerm ním. Ja o šerme viem len to, čo som si naštudoval, a tiež čo viem tak od chalanov, čo to robia. Viem, že aj oni študujú, len to majú ľahšie so študijným materiálom.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Po Okt 27, 2008 5:03 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto:
Nie je to celkom pravda. Vzniklo viacero škôl, ktoré učia, a odvzdávajú vedomosti ďalej. (Magistérium...)
Existujú školy, odvolávajúce sa na starých majstrov - (viď napríklad Martinéz.)
Myslím, že aj u nás začína vyrastať generácia ľudí, ktorí študujú staré knihy, a majú možnosť si to s týmito majstrami odkonzultovať, poprípade si to overia na konfrotácii napr. na sympóziu. (Samoštúdium)

A Týto ľudia budú aj učiť, aspoň dúfam - v Čechách to už tak je, u nás zatiaľ pomaly...
Takže tu chýba akurát tá tradícia x rokov na Slovensku. Dočkaj času...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Po Okt 27, 2008 7:09 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Palo Lux,

možno sú šťastní preto, že okrem šermu praktizujú Zen, meditujú, snažia sa žiť podľa zásad Budó, Razz a nie len v táboroch, ale aj v reálnom živote.
http://www.mitsugatana.sk/ www.zazen.sk
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alchy
Tlčhuba


Založený: 14 Sep 2006
Príspevky: 305
Bydlisko: Pozsony - Dévényújfalu - (BA)

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 12:31 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:
Palo Lux,

možno sú šťastní preto, že okrem šermu praktizujú Zen, meditujú, snažia sa žiť podľa zásad Budó, Razz a nie len v táboroch, ale aj v reálnom živote.
http://www.mitsugatana.sk/ www.zazen.sk

Podľa mňa niečo také praktizovali napríklad bojové rády - viď templári atď, kde sa mseli stretnúť s náboženstvom, a zároveň aj bojovať. Bohužial, túto časť získame v BU Európy až s momentom, keď nastúpi do boja aj viac duchovna. Stretol som sa s niekoľkými ľuďmi, čo niečo obdobné asi aj robia, ale nemusí sa to volať Zen. Prejavuje sa to napríklad úctou k svojej zbrani a hlbšou pokorou. Nezjaví sa to však tak okate "šikmooko"... že?
P.s. V Uhorsku bol veliteľom vojska často Ostrihomský arcibiskup, viď Tomory pri Moháči...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 7:17 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto: Hm... No neviem, neviem, keby som zil podla filozofie ludi z cias napriklad tridsatrocnej vojny, asi by som velmi skoro skoncil v kriminale ako extremista, nabozensky fanatik, diskriminacia zien by sa tiez urcite podpisala pod moj vykon a podobne...

Ucta k zbrani... V prvom rade, nase zbrane nie su zbrane v pravom zmysle... V rade druhom mi pripada uchylne mat uctu k zbrani, veci, ktora je v prvom rade konstruovana ako nastroj na zabijanie ludi... Mat k nej respekt a starat sa, aby fungovala, ako ma, dajme tomu... Ale cicikat ju a davat jej pusu na dobru noc? Wink

Skratka, niektore veci nie je mozne preniest z minulosti do sucasnosti, bohuzial. Preto nam ostavaju len rekonstrukcie, casto dohady a predpoklady. Otazka znie - je to dobre alebo nie?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 9:40 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Alchy napísal:
Mijamoto napísal:
Palo Lux,

možno sú šťastní preto, že okrem šermu praktizujú Zen, meditujú, snažia sa žiť podľa zásad Budó, Razz a nie len v táboroch, ale aj v reálnom živote.
http://www.mitsugatana.sk/ www.zazen.sk

Podľa mňa niečo také praktizovali napríklad bojové rády - viď templári atď, kde sa mseli stretnúť s náboženstvom, a zároveň aj bojovať. Bohužial, túto časť získame v BU Európy až s momentom, keď nastúpi do boja aj viac duchovna. Stretol som sa s niekoľkými ľuďmi, čo niečo obdobné asi aj robia, ale nemusí sa to volať Zen. Prejavuje sa to napríklad úctou k svojej zbrani a hlbšou pokorou. Nezjaví sa to však tak okate "šikmooko"... že?
P.s. V Uhorsku bol veliteľom vojska často Ostrihomský arcibiskup, viď Tomory pri Moháči...


Alchy, všetka úcta, ale toto by som neporovnával s japonskými bojovými ideálmi. Jednak v stredovekuˇmali cirkevný hodnostári dosť významnú "svetskú stránku"- Tomori bol napríklad dobrý stratég, asi jediný, kto pri Moháči myslel chladnou hlavou taktika. O spojení duchovnosti a boja u templárov by sa dala vytvoriť zaujímavá debata, keďže sa rád dosť rýchlo profanizoval (len si zober, že po čase začali fungovať aj ako banky). Ich by som skôr prirovnal k muslimským mudžáhidom, pre ktorých je náboženstvo len sprievodným javom silne monotónnej militantnej podstaty. Súhlasím však v tom, že nemá zmysel vyvišovať japonské budó pred "dvorným" rytierskym ideálom vrcholného stredoveku, pretože ide o takmer rovnako silný a "prepracovaný" systém zásad.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 12:20 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Hircanus, súhlasím s tým, že netreba vyvyšovať Bušido /Budo je zjedonodušene povedané len cesta bojovníka cez BÚ/ Bušidó zahŕňa aj duchovnú stránku/,
Rozdiel medzi Bušidó a rytierskym "dvorným" ideálom je však v dodržovaní týchto zásad. /Príbeh o 37 roninoch/
viď sepuku /harakiri/, ktorou si samuraj mohol záchrániť svoju česť a česť svojej rodiny/ Confused
Nezdieľam tento spôsob záchrany cti, ale určite sú historické záznamy o tom, že aj v Európe si to nejaký ten vojvodca, alebo panovník po prehratej bitke "hodil" z akýchkoľvek dôvodov Razz
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 2:17 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Mijamoto"]To Hircanus, súhlasím s tým, že netreba vyvyšovať Bušido /Budo je zjedonodušene povedané len cesta bojovníka cez BÚ/ Bušidó zahŕňa aj duchovnú stránku/,
Rozdiel medzi Bušidó a rytierskym "dvorným" ideálom je však v dodržovaní týchto zásad. /Príbeh o 37 roninoch/
viď sepuku /harakiri/, ktorou si samuraj mohol záchrániť svoju česť a česť svojej rodiny/ Confused
Nezdieľam tento spôsob záchrany cti, ale určite sú historické záznamy o tom, že aj v Európe si to nejaký ten vojvodca, alebo panovník po prehratej bitke "hodil" z akýchkoľvek dôvodov Razz[/quote

Je to len kultúrna odchylka. Samovražda bola jedným y najťažších hriechov kresťanstva, podľa stredovekej prestavy Ti zaručila okamžitý odvoz do pekla, kým v Japonsku, v buddhistickom vnímaní, samuraj spľňa svoje osobné karma a má "dobrý bod" (neviem, ako si samovraždu riešil šintoizmus) . Rozdiel medzi vnímaním Japoncov a kresťanskej Európy je dosť veľký a komplexný na to, aby sa dal vyriešiť na tomto fóre, ale podľa môjho skromného názoru japonské buši, západný rytiersky kódex či islámska futuwa predstavujú (vo veľmi širokom poňatí) ten istý kultúrny jav, tj. vytvorenie akejsi morálno-ideologickej bázy okolo "tých, čo bojujú", aby sme použili Európsky výraz. Samozrejme,m je to môj pohľad a podávam to značne zjednodušene
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 2:28 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Hircanus,
plne súhlasím, vraždenie a zabíjanie je potrebné nejako si ospravedlniť .
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 5:26 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto: Wink . To je jedna strana mince, ak si však zoberieš, spoločenstvo musí vytvoriť nejaký kult pre tých, ktorý pre ňu nesú svoje kože na trh, takpovediac. Btw, videl som že máš dohľad v japonskom vojenstve, nevedel by si mi odporučiť nejakú základnú literatúru na systém a ideológiu stredovekého jap. vojenstva a na jeho vývin?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 9:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Mijamoto napísal:
Palo Lux,

možno sú šťastní preto, že okrem šermu praktizujú Zen, meditujú, snažia sa žiť podľa zásad Budó, Razz a nie len v táboroch, ale aj v reálnom živote.
http://www.mitsugatana.sk/ www.zazen.sk


čo takto žiť podľa kresťanských zásad, ked už sme tý európania Wink
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 10:56 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Lenka, som "stará štruktúra" a a preto som s náboženskou otázkou vyrovnaný Razz snažím sa riadiť podľa zásady, čo nechceš aby robili Tebe, nerob ani Ty druhým"

To Hircanus :

Ivan Fojtík Japonská bojová umění, vydalo Naše Vojsko
D.F Draeger a R.W. Smith Asijská bojová umění, vydalo Cad press
Zdeněk Hurnín Samurajský meč vydalo Naše Vojsko
Patrick Mc Carthy Bubiši, bible karate vydalo Cad press
Mijamoto Musaši Go Rin No Šo /Kniha 5 kruhov/ vydalo Cad press
Stephen Turnbull Nindža

Prvé dve sú o BÚ ich rozdelení, koreňoch, zásadách, zbraniach, je tam historia, Zen, tretia je kompletná výroba a rozdelenie katán, štvrtá a a piata sú preklady kníh zo 16-17 storočia, posledná je vedecký výskum fenonému nindžu, /je suchárska a nudná, sú tu len pekné obrazky z rôznych historických období, kde boli ninjovia, odkazy na historické diela a pod. ale kvôly tým obrázkom sa ju oplatí pozrieť, ale nie čítať ak nemáš vedecký záujem o ninjoch.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Marián Kostolný
Tlčhuba


Založený: 21 Okt 2008
Príspevky: 611
Bydlisko: Trenčín

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 10:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

ešte som zabudol Róši Kaisen Budodharma, cesta samuraja vydalo Cad press, je to hlavne o Zene, o Ceste, zásadách Bušido a pod.
_________________
Pozorovateľ
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Hircanus
Bežný tlachal


Založený: 09 Jan 2007
Príspevky: 93

PríspevokZaslal: Ut Okt 28, 2008 11:00 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

To Mijamoto:

Vdaka! Moje, ehm, budúce vedecké zameranie je celkom iné, ale zaujímajú ma do urcitej miery aj dalekovychodné kultúry, hlavne Korea a Japonsko. Vedecky prístup mi zdaleka neprekáza.....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu MSN Messenger
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: St Okt 29, 2008 6:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Lenka napísal:


čo takto žiť podľa kresťanských zásad, ked už sme tý európania Wink


alebo pohanskych
Wink
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: St Okt 29, 2008 9:29 am    Predmet: Odpovedať s citátom

servant napísal:

alebo pohanskych
Wink


No to ma vzdy zaujimalo. Ake su to tie pohanske zasady?
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: St Okt 29, 2008 9:43 am    Predmet: Odpovedať s citátom

No to ma vzdy zaujimalo. Ake su to tie pohanske zasady?[/quote]

neviem,ja som skor krestansky orientovany

pohania ti urcite budu vediet lepsie povedat
Cool
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Slamník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 24, 25, 26  Ďalší
Strana 9 z 26

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk