Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

ženy a langschwert,jednoručný meč, zbrane pre ženy
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Regrúti
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ferenc
Bežný tlachal


Založený: 28 Máj 2008
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Št Aug 21, 2008 12:10 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

prepáčte, no nedá mi nenapísať k bitke švédov a poliakov pri Varšave...

Polská armáda mala okolo 40000 mužov. Zahrňovala divokých Tatárov, sedialkov, pluky dragúnov a moderne vyzbrojenú pechotu. Pechota bola málo početná, len okolo 4000 mužov.
Polská rmáda bola pyšná, nebojácna, čo vyplíva z toho, že najväčšiu časť tvorili šľachtici - husári. (dokázali opakovane zvíťaziť proti početne silnejším ruským a tureckým vojskám. V roku 1605 "utíkla" poľská jazda celú švédsku armádu "ako húf sliepok" pri Kirchholmu (Salaspils) neďaleko Rigy)
Vo vzdialenosti asi 500 metrov prešli husári do klusu. 150 metrov cval. 80 trysk. Od začiatku boli odstrelovaní delestreleckými batériami. Sklopili kopije ozobené vlajočkami a s krikom sa vrútili do ľavého krídla nepriateľa (Braniborská pechota). Paľba nepriateľa v salvách husárov zarazili. (4 ľahké kusy boli nabité kartáčami a odpálené naraz, pričom kartáč obsahoval 36 mušketových gúľ, tda naraz 140 striel)
Jednotky zo Smalandu a Uppplandu na inom mieste však boli preriedené. Navyše vystrelili predčasne a v panike čakali na vlnu nepriateľa. Husárom sa teda podarilo na tomto mieste preraziť prvú radu nepriateľa. Lenže rady boli tri. Druhá rada z naverbovaných nemcov riadne odpovedala poliakom pištoľami a mušketami. Husári sa zastavili. Bez podpori iných jednotiek a so značnými stratami sa obrátili na útek.
Na bojisku ostalo ležať 150 mŕtvych a ťažko ranených husárov aveľké množstvo ich krásnych a drahých koní. Švédsa línia sa znova zoskupila. Útoky sa opakovali no žiaden nemal väčší úspech ako útok proti ľavému krídlu.
Švédi prišli do úspešného protiútoku a Varšava neskôr padla bez jediného výstrelu.
Toľko z knihy Nepojná léta, autor Peter Englund. Prpéčte mi prosím, že príspevok je od témy ale nieje tu jediný a myslím, že pomôže k vyriešeniu problému Švédi vs. Poliaci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: Št Aug 21, 2008 12:55 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

hej a pri Biely kameň 1604 a Kircholm 1605 zase vyhrali a Svedske sili boli znicene, tak sa dá ist stale do kola.

Každy ma to svoje. Len aby sme vedeli tolko aj o svojich dejinách. To by bolo fajn.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
ferenc
Bežný tlachal


Založený: 28 Máj 2008
Príspevky: 15

PríspevokZaslal: Št Aug 21, 2008 1:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

hmm... problém je ten, že ľudia idú po novinkách a málo si dokáže požičať napr. Matunáka, alebo iné diela.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michelle
Bežný tlachal


Založený: 13 Aug 2008
Príspevky: 19

PríspevokZaslal: Po Aug 25, 2008 12:31 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Goryvald, dakujem
_________________
Historicky serm je to najlepsie, co ma v zivote stretlo. Bez neho by som uz nevedela zit Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: Ne Aug 31, 2008 2:33 pm    Predmet: ... Odpovedať s citátom

Tiez mam svojho milaska. Nie je prakticky moj, mam ho len v uschove na sezonu kym si zozeniem zbran,ktora by mi sedela. Je to jednorucny mec znacnej vahy,ale nestazujem sa. Osobne bastardy su moja srdcovka...ale na dobyjacku by som s nim asi nesla. Stihla som uz ale prist na vyhodu vahy takej hracicky,no ked som sermovala proti lahsej zbrani, mala som az strach ze ju zlomim. Muj milasek ma totiz cepel hrubu asi ako dva lahsie mece. Preto premyslam ze ostanem pri tazsej zbrani...i ked ono na tom tak nezalezi, je to v pevnosti a pruznosti cepele...ale aj tak Smile zvyk je zvyk...Preto ta chapem Michelle...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: Ne Aug 31, 2008 9:39 pm    Predmet: Re: ... Odpovedať s citátom

[quote="Cornix"] Osobne bastardy su moja srdcovka...ale na dobyjacku by som s nim asi nesla. quote]

Jasne, na dobyjačku si zober šabľu Very Happy
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 10:44 am    Predmet: Re: ... Odpovedať s citátom

Lenka napísal:

Jasne, na dobyjačku si zober šabľu Very Happy


Nebol by to zly napad...ale co tak tesak a puklica? Wink k tomu mam trochu blizsie, so sablou nemam zatial ziadnu skusenost...


Naposledy upravil Sasha-Cornix dňa Pi Dec 12, 2008 10:03 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 10:45 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Nam sa pocas posledneho vikendu na dobyjacku najviac osvedcili halapartne v dvoch radoch... Aj majitelia mecov, tesakov a stitov boli nadseni, ako nam to dobre ide... Twisted Evil
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 11:14 am    Predmet: :) Odpovedať s citátom

Ja som tam bola Smile to bola najlepsia dobyjacka v ktorej som sermovala. Nadhera...perfektna organizacia. Skvela formacia...paveznici,halapartnici,strelci,tazkoodenci...hmmm Smile Pridavam sa v spokojnosti s touto akciou...bolo mi fajn v pravom kridle tazkoodencov ked som vedela ze nie sme na to samy Very Happy
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 11:45 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Hm, to hej.... Az na to, ze tazka pechota bola prilis lahka a vystrojena viac ako diskutabilne... Ale tak co ine s mecikarmi, ked do formacie k halapartni sa s mecmi nehodia? Uprimne, tazka pechota by bola normalne zoradena vo formacii podobnej nasej, akurat by ludia mali na sebe viac zeleza, hlavne kyrysov... A tiez by bola vyzbrojena drevcovkami... Ale inak pohoda, nejako sa patri zacat, takze snad o rok na podobnej akcii na pravom kridle to bude vyzerat naozaj ako u tazkej pechoty... Drzim palce a v pripade zaujmu dokonca rad poradim....
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Sasha-Cornix
Tlčhuba


Založený: 28 Júl 2008
Príspevky: 115
Bydlisko: Srdcom vo Zvolene, dušou v Bratislave...

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 12:15 pm    Predmet: Hmm... Odpovedať s citátom

Rada nie je nikdy na zahodenie...kedze som vyslovene kruzkovkarka,zhanam casti platov, tak aby sa to hodilo na 13te storocie...v nejakej slusnej cene. Co naisto potrebujem su plechy na kolena (lebo vkuse po nich pekne schytam Laughing ) Aku helmu odporucas na siroke rozpatie 13-15 storocie? V ktorej by som aj nieco videla Very Happy ... Co vravis na barbutu?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 12:23 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozpatie 13.-15. storocie a jedna prilba je nezmysel... Rovnako tak vystroj z 13. storocia na bitku v 15. storoci je nezmysel... Takze tazko povedat... V kazdom pripade, tema o prilbach uz tu niekde je, hoci zamerana prave na prilby pre pesieho vojaka 15. storocia... Zaial vsak, ako sa zda, tak pre pesiaka je najlepsi nejaky typ klobuku...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Marián Baran
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 226

PríspevokZaslal: Ut Sep 02, 2008 12:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Cornix: Na 13. storocie by som bol s plechmi velmi opatrny. Skus si prebehnut nejaku ikonografiu a podla toho sa rozhodnut co vlastne chces robit. Ak ta zaujima to 13 str. kukni napriklad notoricky znamu Maciejowski bible http://www.medievaltymes.com/courtyard/maciejowski_bible.htm
_________________
Under Jolly Roger
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Regrúti Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk