Obsah fóra serm.sk serm.sk
Fórum pre a o šermiaroch
 
 FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam užívateľovZoznam užívateľov   Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny   RegistráciaRegistrácia 
 NastaveniaNastavenia   Súkromné správySúkromné správy   PrihláseniePrihlásenie 
Banner MarkOffice Markepee Serm.sk

Čo je to "dobrý šerm" ?
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
 
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Regrúti
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Ut Aug 05, 2008 9:05 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Podla mňa je dosť skupín s priemerným šermom ku ktorému pripájajú divadlo rôznej kvality. Keďže sám nie som dobrý herec, tak nebudem diskutovať o divadle. Jasné, ak sa predvádza šerm na pódiu, už ide o hranie. A hrať aspoň ako tak k vystúpeniu vedieť treba a čím viac tým lepšie. Ale ak niekto nemá páru o princípoch bojového umenia tak predvádza hlúposť a vtedy to už nie je dobrý šerm. A nepomôže mu ani 15 rokov herectva. Ani to že sa vie pekne prechádzať po pódiu a neotáča sa divákom chrbtom, ani to že vie artikulovať a diváka dokáže presvedčiť o tom že je superman. A téma sa nevolá dobré herectvo, ale dobrý šerm.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Ut Aug 05, 2008 10:30 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano ale ono to jedno s druhým úzce souvisí.
Protože pokud dotyčný nemá ponětí o tomto:.....Ani to že sa vie pekne prechádzať po pódiu a neotáča sa divákom chrbtom, ani to že vie artikulovať a diváka dokáže presvedčiť o tom že je superman......
Bude jeho vystoupení pro diváka katastrofální i kdyby sekal jeden mistrovský sek za druhým.
Záměrně píši PRO DIVÁKA,protože pro něj vystupujeme a divácké hodnocení je (aspon pro mne) pro mne nejdůležitější.
Na druhé straně ale divák nepozná,že např. "cverch" v mém podání nevypadá přesně jak z fechtbuchu ale pokud nedokáži věrohodně značkovat zásah,zahrát vztek,ůdiv,radost,mrzutost...atd to mi neodpustí.

Na závěr: Já za sebe tvrdím (a věřím,že i mnozí další) na podiu pro diváka boj pouze hrajeme.
Jenom někteří si myslí,že bojují opravdu. Very Happy
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: Ut Aug 05, 2008 10:39 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuno napísal:

Šerm nebude nikdy dobrý bez dobrého divadla.


tak toto ma pobavilo... to znamena, ze judo nikdy nebude dobre bez dobreho divadla? Ja som videla vystupenie judistov a bolo dobre aj bez divadla Laughing

podla mna, všetko závisí, akou formou chceme serm prezentovat.... ked to chce niekto zamontovat do scénky tak nech aj dobre hrá, ale ked to chce niekto prezentovat ako edukacne vystupenie, tak nech hlavne dobre sermuje, nie? Wink
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Ut Aug 05, 2008 10:48 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Lenka: A jak lze bez "divadla" soupeři bodnout na obličej?
Jak chceš srovnávat judo,karate...(mají dlouhou tradici,kontinuitu..)
a dávno zaniklé umění boje středověkým mečem?
Mimochodem v tom karate se borci v exhibičkách mlátí natvrdo? Very Happy

Myslím že zítra to tu "vypukne" Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.


Naposledy upravil Ladislav Vyoral dňa Ut Aug 05, 2008 10:56 pm, celkom upravené 1 krát
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
miso
Tlčhuba


Založený: 02 Nov 2006
Príspevky: 791

PríspevokZaslal: Ut Aug 05, 2008 10:52 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuno napísal:

Bude jeho vystoupení pro diváka katastrofální i kdyby sekal jeden mistrovský sek za druhým.
Záměrně píši PRO DIVÁKA,protože pro něj vystupujeme a divácké hodnocení je (aspon pro mne) pro mne nejdůležitější.
Na druhé straně ale divák nepozná,že např. "cverch" v mém podání nevypadá přesně jak z fechtbuchu ale pokud nedokáži věrohodně značkovat zásah,zahrát vztek,ůdiv,radost,mrzutost...atd to mi neodpustí.

Na závěr: Já za sebe tvrdím (a věřím,že i mnozí další) na podiu pro diváka boj pouze hrajeme.
Jenom někteří si myslí,že bojují opravdu. Very Happy


a co ak je polovica divakov aj sermiarmi?
alebo len tretina?
povies si,kaslat na nich?

ja verim,ze ked ma byt nieco dobre,tak sa treba aj snazit a robit na kazdej zlozke

ked sa to nazyva historicky serm, tak ide hlavne o historiu a serm,nie?
a ak to chcem podat divakovi,tak aj o divadlo, ale VŠMU (vysoka skola muzickych umeni) zo mna teda dobreho sermiara neurobi
a mozem sa snazit kolko chcem,aj blby divak po case prekukne,ze asi nieco s tou zbranou robim na rit, ak s nou nebudem vediet zaobchadzat

a nie je nic horsie ako sklamany divak,ktory bol predtym nadšeny...lebo taky casto zatrpkne
_________________
tuitio fidei et obsequium pauperum
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: Ut Aug 05, 2008 10:59 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Pokud budou divákmi většinou šermíří...no víš na takové akci jsem ještě nebyl. Very Happy
A co by tam dělali? Kritizovali vystupující? Very Happy
Na druhé straně-pokud by zaplatili vstupné,proč ne? Very Happy
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Daniel Holeček - Triarius
Tlčhuba


Založený: 04 Aug 2006
Príspevky: 1013
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: Ut Aug 05, 2008 11:15 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuno napísal:
Lenka: A jak lze bez "divadla" soupeři bodnout na obličej?
Jak chceš srovnávat judo,karate...(mají dlouhou tradici,kontinuitu..)
a dávno zaniklé umění boje středověkým mečem?
Mimochodem v tom karate se borci v exhibičkách mlátí natvrdo? Very Happy

Myslím že zítra to tu "vypukne" Very Happy Very Happy Very Happy


na to, aby niekto predviedol co vie, tak nemusi bojovat natvrdo...a neviem preco by sa nemohol serm porovnavat s ostatnymi bojovymi umeniami, ked je to tiez bojove umenie...dlha tradicia s tym nema nic spolocne, alebo potom sambo, krav maga, aikido a pod. nie su bojove umenia... bod na tvar sa da v pohode naznacit ako smrtiaci uder, presne tak ako pri ostatnych bojovych umeniach...alebo mi chces povedat, ze nas instruktor pri nacviku sebaobrany len hral divadlo, ked mi zaverecny uder do tvare po serii hnusno ucinnych chvatov len naznacil namiesto toho, aby mi vtlacil nos do mozgu? mne to tak nepripadalo a obcas to bolo kurevsky neprijemne...
_________________
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Thailandyr
Tlčhuba


Založený: 18 Aug 2006
Príspevky: 165
Bydlisko: wild wild west

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 12:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

na keru <|> poniektori tak usilovne miesate divadlo so sermom?serm nebude nikdy dobry bez divadla? to je rovnaka hovadina ako ze aikido nebude nikdy dobre bez Seagala.
Ak chcete robit dojem na divaka tak sa vyserte na manualy a fechtbuchy, a zacnite robit vsetky tie veci z ktorych sa tak radi vysmievate. Naucte sa skakat salta, a robit vsetky tie nerealne veci ako dvojite otocky na ktorych stoja akcne filmy, a dajte do toho par sekov so zvladnutou pohybovou kulturou.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Thailandyr
Tlčhuba


Založený: 18 Aug 2006
Príspevky: 165
Bydlisko: wild wild west

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 12:44 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Naproti tomu, ked mam v ruke (rukach) mec, a predo mnou lezi niekto kto ma(l) tiez mec, a mal v umysle ma zabit, tak je moje sermiarske umenie lepsie ako to jeho, a to som nemusel ani stat tvarou k divakom, ani sa spravne pohybovat po javisku.
Divadlo je umenie, serm je prakticka zalezitost a su to dve uplne odlisitelne a jasne definovatelne veci
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 7:07 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Podla mna sa tu uz nebavia ludia o dobrom serme ako bojovom umeni a jeho pouziti v praxi, ale o sposobe jeho prezentacie pred verejnostou, ci uz odbornou, alebo neodbornou...

Pravda je, ze serm ako bojove umenie divadlo nepotrebuje. Naco? Staci byt niekde v telocvicni zavrety a tesit sa z toho, ako to vsetko krasne funguje a ako ked budes chciet, niekomu vypichnes oko, chapes principy, postupy, fungovanie atd...

Dokonca aj divadlo bez sermu funguje, dufam, ze tu priklady uvadzat nemusim...

Na druhej strane je mozne obe tieto zlozky zmiesat, co sa stalo prave teraz. A zatial co niektori to zmiesali v pohode a bavia sa vlastne o forme prezentacie sermu ako bojoveho umenia, ini sa bavia o serme ako o bojovom umeni. Co, obavam sa, je prave zmyslom tejto temy...

Takze, hoci som skor divadelnik ako sermiar a serm bez divadla podavam len velmi neochotne, nemyslim si, ze dobry serm potrebuje divadlo. A uprimne, radsej sa budem pozerat len na dobry serm ako na dobry serm zhovadeny spatnym divadlom, resp. dobre divadlo zhovadene spatnym sermom...
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
malej
Bežný tlachal


Založený: 10 Júl 2008
Príspevky: 96
Bydlisko: Třebíč , Münster

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 7:23 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Celá vaše debata se stáčí jinam,ale zcela. Porovnáváte to co se porovnávat nedá nebo co jde stěží. Rozdělte si "dobrý šerm" na kategorie (vystoupení,improvizace,v bitevní vřavě aj.) a pak srovnávejte.
To Lenka: vystoupení judistů bez divadla .... to mě taky pobavilo Laughing . Zřejmě si lámou ruce a tak,protože jinak by to přece bylo divadlo.
_________________
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Milan Olaff Madlenák
Tlčhuba


Založený: 13 Jún 2006
Príspevky: 929
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 7:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Judo je vsak bojove umenie povysene /ci ponizene???/ na sport, rovnako ako karate ci taekwondo, ale tiez ako sportovy serm... A k tomu ma prisposobene pravidla a ochranne vybavenie, samozrejme s dorazom na zachovanie bezpecnosti... Wink

Ale ja som videl prezentaciu capoeiry ci aikida, ktore sutaze neorganizuju... Twisted Evil
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Pavol Uličný
Tlčhuba


Založený: 13 Sep 2006
Príspevky: 808
Bydlisko: Dargov <-> Bratislava

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 7:58 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuno napísal:
Lenka: A jak lze bez "divadla" soupeři bodnout na obličej?
Jak chceš srovnávat judo,karate...(mají dlouhou tradici,kontinuitu..)
a dávno zaniklé umění boje středověkým mečem?
Mimochodem v tom karate se borci v exhibičkách mlátí natvrdo? Very Happy

Myslím že zítra to tu "vypukne" Very Happy Very Happy Very Happy


Za seba. bodame ale nedotkneme sa. (len demonštrujeme schopnosť to spraviť). Nehodí sa to do scénky? ....no je to možné....

Neviem, čo je na tom pravdy, hovoril to náš kamarat ale nie je judo relatívne mladý šport, vymyslený nejkym chlapikom Jigoro Kano

prečo sa ti zdá že šerm so svojím trvaním cez storočia sa s ním nedá zrovnávať? Tak si zober ten renesančný kedy sa mastili "zo športu".
Ja si myslim že je to práve naopak že máme čo zrovnávať.

A kontinuita bola niekoľko stáročí a keď sa pozerám okolo seba tak ju opäť vidím.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Andrej Janičina - Jabčo
Tlčhuba


Založený: 17 Jún 2006
Príspevky: 325

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 8:25 am    Predmet: Odpovedať s citátom

KUNO: Píšem tento príspevok tebe, lebo s Alchym sme sa už asi pochopili. Tu predsa nikto netvrdí, že herecká - pohybová kultúra nie je potrebná. Samozrejme, že keď vystupuješ v rámci šermiarskeho vystúpenia, tak musíš ovládať aspoň základy pohybu po pódiu a komunikácie s divákom. To tu predsa nikto nepopiera.

Ide však o to, že ak sa bavíme o šermiarskych vystúpeniach, tak primárna znalosť by mala byť šerm - divadlo je doplnok pomáhajúci predviesť samotný šerm. Nie nedôležitý doplnok, ale stále iba doplnok.

Alchy: keď som hovoril o schovávaní zlého šermu za divadlo, tak som asi nešťastne použil spojenie dobré divadlo. Pravda je taká, že ak niekto absolútne kašle na cvičenie šermu, poväčšinou kašle aj na cvičenie divadla a máš pravdu, že je to na javisku vidieť.

Priatelia ešte raz si položme otázku, či sme šermiari, alebo divadeľníci.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 9:51 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Kuno napísal:
Lenka: A jak lze bez "divadla" soupeři bodnout na obličej?
Jak chceš srovnávat judo,karate...(mají dlouhou tradici,kontinuitu..)
a dávno zaniklé umění boje středověkým mečem?
Mimochodem v tom karate se borci v exhibičkách mlátí natvrdo? Very Happy

Myslím že zítra to tu "vypukne" Very Happy Very Happy Very Happy


Zeby stacilo naznacit sek (v rámci edukacných)? nie kazdý duel musí skoncit bodom do ksichtu alebo ranou cez kríže, moze skončiť v nejakej celkom chutnej páke, ktorá je efektná a zároven účinná...ale to by chcelo trochu fantázie a vzdelania.....

porovnávat judo s mecom? myslím ze pointa oboch umení je stále rovnaká a je jedno akú dlhú majú tradíciu..... zlikvidovat nepriatela...

a myslím, ze tí judisti sa fakt hadzali o zem..... gravitácia je stetka, tú neodrbes ziadnym divadlom...
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 9:56 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Olaff napísal:

Takze, hoci som skor divadelnik ako sermiar a serm bez divadla podavam len velmi neochotne, nemyslim si, ze dobry serm potrebuje divadlo. A uprimne, radsej sa budem pozerat len na dobry serm ako na dobry serm zhovadeny spatnym divadlom, resp. dobre divadlo zhovadene spatnym sermom...


presne rozumies, co ja chapem.....
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Thailandyr
Tlčhuba


Založený: 18 Aug 2006
Príspevky: 165
Bydlisko: wild wild west

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 10:00 am    Predmet: Odpovedať s citátom

ja neviem teda aky zmysel ma toto forum. ked je tema serm a niekto zacne tocit o divadle...?
slova maju svoj presny vyznam preto aby sa ludia mohli dorozumet.
-"kolko je hodin?"
-"200 korun"
neznie to kretensky?
naozaj, toto nemyslim zle, ak nepoznate vyznam slova zoberte si slovnik slovenskeho jazyka
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Lenka "Lenka"
Tlčhuba


Založený: 26 Feb 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: tam, kde sa vrany otacaju

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 10:06 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Jabčo napísal:

Priatelia ešte raz si položme otázku, či sme šermiari, alebo divadeľníci.


popravde, ja ked som si este ako malý fagan pozerala knizky o zbraniach tak som bola uplne unesená a hovorila som si, ze jak rada by som sa s tým chcela naucit nieco robit.... lebo tie zbrane boli krásne, tak aj samotný šerm musí byť krásny..... vobec ma nenapadlo spojenie sermu s vystupovaním, skor spojenie sportu a sermu, respektíve so subojmi v zmysle duelov.......

vystupovanie zo sermom a spojenie divadla je pre mna nieco navyse a nie vzdy v tej pozitívnej veci... niekedy mi to vystupovanie fakt lezie na nervy...

takze ja som v prvopociatku chcela byt hlavne sermiar a nie divadelník, keby som chcela hrat divadlo, asi chodím do divadelného krúžku...
_________________
Forma sleduje funkciu.... (H.J. Sullivan)
Ornament je zločin .... (A. Loos)
Ušľachtilá jednoduchosť a tichá veľkosť (J.J. Winckelmann)
Architektúra je umelecký čin a dom stroj na bývanie (Le Corbusier)
50 - ročná lebka neandrtalca (Doc. Hoššo)
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorové WWW stránky
Ladislav Vyoral
Tlčhuba


Založený: 12 Jún 2007
Príspevky: 354
Bydlisko: Malenovice Morava

PríspevokZaslal: St Aug 06, 2008 9:40 pm    Predmet: Odpovedať s citátom

Já jsem několikrát psal,že se jako šermíř necítím. Necítil jsem se tak ani dávno před tím,než toto pojmenování získalo v Čechách spíše pejorativní význam. Důvody jsou jasné.
Těším se až vás některé uvidím šermovat MEČEM ten správný šerm s absencí divadla (tzn.bez vyměkčování finálních zásahů,s dokončenými body v tempech...atd). To vše samozřejmě nesecvičeno pokud možno se sparingem,kterého soupeř nezná, v plné rychlosti,s nasazením za použití mistrovských akcí popsaných v učebnicích a reakcí na ně.
Opakuji-bez secvičování (už jen secvičování bych klasifikoval jako divadlo)naosro.

Potom lze tvrdit,že takovýto souboj je čistě šerm bez divadelních prvků a ústupků.
Pokud toto uvidím,( s výše uvedenými podmínkami),prodám výbavu a jdu chytat ryby. Very Happy Very Happy Very Happy
Dočkám se třeba na Děvíně?
_________________
Jsem jako zrcadlo.
Smějte se a já se budu smát na vás. Mračte se a já se budu mračit též.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorové WWW stránky
Martin Janičina
Tlčhuba


Založený: 29 Okt 2006
Príspevky: 355

PríspevokZaslal: Št Aug 07, 2008 7:26 am    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslim ze debata ide stale dookola a jeden rozpráva nemecky a druhý mu na to odpovedá talianky bohužiaľ. Prečo mám však pocit že niektorí ľudia píšu príspevky len aby boli?
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
Pridať novú tému   Zaslať odpoveď    Obsah fóra serm.sk -> Regrúti Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 7 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete pridávať nové témy do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Slovenský preklad phpBB Slovak - www.pcforum.sk